Mam komornika za kredyt bankowy, kiedy przedawnienie lub umorzenie?

Mam komornika za niespłacony kredyt i teraz nie wiem, kiedy dług zostanie umorzony, tak aby komornik nic mi nie zabierał z pensji. Na chwilę obecną nie mam żadnych dochodów. Chce podjąć pracę na umowę o pracę, wynagrodzenie to najniższa krajowa, ale na okres próbny 3 m-c i 3/4 etatu. Czy może mi coś zabrać komornik z takiego wynagrodzenia?


Kredyt a komornik

Umorzenie egzekucji komorniczej polega na zakończeniu postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela. Umorzenie egzekucji komorniczej, powoduje uchylenie przez komornika dokonanych dotychczas czynności egzekucyjnych  (czyli np. zajęcia konta bankowego, pensji, świadczenia itd.).

Natomiast umorzenie egzekucji wcale nie pozbawia wierzyciela możliwości podjęcia w przyszłości ponownej egzekucji ze składników majątku dłużnika, z których prowadzono egzekucję w ramach umorzonego postępowania.

Umorzenie egzekucji może dotyczyć całości bądź tylko części postępowania (np. może dotyczyć tylko jednego sposobu egzekucji, czyli np. samego zajęcia konta bankowego).

Jeśli obecnie nie posiadasz nic na kontach bankowych i nie jesteś także nigdzie zatrudniona, to komornik po pewnym czasie umorzy egzekucję komorniczą. Nie oznacza to jednak, że dług wobec banku całkowicie zniknie…

§ 1. Postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu:

3) jeżeli jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych;

Za jakiś czas wierzyciel (bank), znów prawdopodobnie zleci komornikowi przeprowadzenie na Tobie egzekucji. Choćby dlatego, aby dług bankowy nie przedawnił się, bo wszczęcie egzekucji przez wierzyciela, przerywa bieg przedawnienia długu.

Warto też, abyś wiedziała, że umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić z mocy prawa lub z mocy postępowania organu egzekucyjnego.

Czy komornik może zabrać mi coś z najniższej krajowej na 3/4 etatu?

Nie tylko pracownikom pełnoetatowym przysługuje ochrona wynagrodzenia za pracę przed zajęciem komorniczym. Tak samo chronione jest wynagrodzenie pracowników zatrudnionych na część etatu, czyli tak jak w Twoim przypadku, na 3/4 etatu.

Jeśli chodzi o zatrudnienie na niepełny etat, to także należy stosować kwotę wolną od potrąceń, ale o obniżonym wymiarze! W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy kwota wolna od zajęcia komorniczego jest obniżana proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy danego pracownika.

Podstawową zasadą jest, że komornik dokonujący zajęcia wynagrodzenia, musi pozostawić do dyspozycji pracownikowi przynajmniej kwotę równą pensji minimalnej krajowej (1530 zł) lub kwotę proporcjonalną do wymiaru etatu…

Jeśli dłużnik pracujący w pełnym wymiarze godzin, chroniony jest kwotą wolną od zajęcia w wysokości minimalnej krajowej (1.530 zł), to dłużnik zatrudniony na 1/2 etatu, chroniony jest kwotą wolną od zajęcia z wynagrodzenia w wysokości 765 zł.

Natomiast dłużnik zatrudniony na 3/4 etatu, ma pod ochroną kwotę wolną od zajęcia na 2018 rok, w wysokości 1.147,50 zł <— to jest Twoja kwota wolna od zajęcia wynagrodzenia na 2018 rok. Jak to policzyłam? wystarczy zastosować poniższy wzór: (1530 zł x 75% (3/4) = 1147,50 zł.

Jeśli zaczniesz pracować, to prawdopodobnie komornik prędzej czy później zajmie część Twojego wynagrodzenia. W Twojej sytuacji jest to nieuniknione, ponieważ będziesz pracować legalnie, a więc w momencie, kiedy wierzyciel (bank), ponownie złoży wniosek o wszczęcie na Tobie egzekucji komorniczej, komornik zwróci się do Twojego pracodawcy, o przekazywanie mu części Twojego wynagrodzenia. Taki jest obowiązek pracodawcy wobec organu egzekucyjnego.

Przedawnienie kredytu bankowego

Zgodnie z art. 118 K.c. termin przedawnienia roszczeń o świadczenia okresowe lub roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 3 lata. A więc dlatego, że banki prowadzą działalność gospodarczą, to roszczenie z tytułu zaciągniętego kredytu bankowego, ulega przedawnienie po upływie 3 lat od dnia wymagalności roszczenia (czyli w ostatnim dniu, w którym kredyt miał być spłacony).

Zła wiadomość dla Ciebie jest taka, że Twój dług bankowy, stwierdzony został prawomocnym wyrokiem sądu, a więc taki rodzaj długu, ulega przedawnieniu dopiero po 6 latach od ostatniej czynności komorniczej.

Więc jeśli komornik umorzy egzekucję komorniczą 1 stycznia 2018 roku, to dług ulegnie przedawnieniu dopiero 2 stycznia 2024 roku.

Oczywiście namawiam Cię do tego, abyś nie liczyła na przedawnienie długu komorniczego, czy na umorzenie egzekucji, tylko żebyś wzięła sprawy w swoje ręce i postanowiła spłacić ten zaległy kredyt. Długi trzeba spłacać, nie ma tutaj drogi na skróty.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć wychodzenie z długów i jak opracować właściwy plan spłaty zadłużenia, to warto, abyś przeczytała e-book Pani Iwony Wendel, byłej dłużniczki, która poradziła sobie z zadłużeniem sięgającym prawie pół miliona złotych, e-book: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem <— możesz kupić tutaj. Pozdrawiam Cię gorąco i życzę powodzenia w walce z długami!

Koniecznie warto przeczytać też:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Mam komornika za kredyt bankowy, kiedy przedawnienie lub umorzenie?”
  1. Wzięłam kredyt w banku. Raty spłacam zazwyczaj na czas. Czasem jest parę dni opóźnienia. Ale od pewnego czasu mam cały czas minus na koncie, nie mam pojęcia za co. Wpłaciłam raz 1500 zł i wydawało mi się, że będzie ok. Teraz mam ma koncie – 1500 nie mam teraz z czego tego kredytu spłacić. Byłam nawet w innym banku i chciałam przenieść kredyt, ale nie mam zdolności. Nie wiem co robić. Proszę o pomoc.

  2. Wziąłem kredyt w SKOK-u w 2010 roku najpierw 15 000 potem dobrałem 4 000 na 5 lat, spłacałem przez 3 lata po 700 zł, niestety zarobki spadły mi o połowę i nie było mnie stać na dalsze spłacanie rat. W 2014 roku przejął mnie komornik, wpłaciłem mu już około 15 000, mam jeszcze 30 000 zł do spłaty, kiedy on ulegnie przedawnieniu? Kredyt był w skoku który już upadł.

Comments are closed.