Ile komornik może zabrać z pensji minimalnej? i kiedy będzie zajęcie? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Ile komornik może zabrać z pensji minimalnej? i kiedy będzie zajęcie?

Witam, Pani Janino, mam do Pani dwa pytania, pierwsze to: ile komornik może zabrać z pensji minimalnej? oraz drugie: po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? dostałam pismo od komornika, że wobec mnie zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne. Wiedziałam że ten dzień kiedyś nadejdzie, bo nie spłaciłam kredytu na dowolny cel w banku.

Obecnie jestem zatrudniona na umowę o pracę, zarabiam najniższą krajową i ledwo co starcza mi na powiązanie końca z końcem, niskie wynagrodzenie było właśnie powodem niespłacenia kredytu z banku, po prostu nie starczało i pieniędzy. Bardzo proszę o szybką odpowiedź jeśli to możliwe, bardzo mnie ciekawi, czy komornik może zająć najniższą krajową, a jeśli tak to ile? pozdrawiam – Ewa.


Witaj Ewo, na pewno liczyłaś się z konsekwencjami niespłacenia kredytu, dzień w którym wierzyciel (bank) złożył przeciwko Tobie wniosek o egzekucję komorniczą niestety właśnie nadszedł.

Na wysokość kwoty komorniczego zajęcia najważniejszy wpływ mają TRZY rzeczy:

 • wysokość wynagrodzenia,
 • oraz rodzaj etatu i rodzaj umowy z pracodawcą.

Ile komornik może zabrać z pensji minimalnej?

Generalnie komornik ma prawo zająć dłużnikowi 50% jego zarobków w przypadku, gdy dług nie ma charakteru alimentacyjnego, lub 60% pensji jeśli dług jest za niepłacone alimenty.

Jest też kwota wolna od zajęcia i wynosi ona równowartość wysokości minimalnego wynagrodzenia. Na 2018 rok jest to kwota 2100 brutto, czyli 1530 zł netto, a więc dokładnie tyle ile obecnie wynosi Twoje wynagrodzenia prawda?

Co to oznacza dla Ciebie?

…oznacza to tyle, że komornik z Twojej pensji nie będzie mógł zająć nawet złotówki! odpowiadając po długim wstępie na Twoje pytanie: ile może zabrać komornik z najniższej krajowej? odpowiedź brzmi: NIC! komornik z minimalnej krajowej nie może Tobie zająć nawet złotówki.

Podstawa prawna

Art. 87[1]. Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę

§ 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

2) 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1- przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;

3) 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kary porządkowe.

§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Czym jest kwota wolna od potrąceń?

Kwota wolna od potrąceń, to nałożona przez prawo kwota w wysokości minimalnej krajowej, która ma służyć dłużnikowi na spełnianie podstawowych potrzeb życiowych, dłużnik mimo swojego zadłużenia, nie może być pozostawiony bez środków do życia.

Kwota wolna zmienia się co roku i kiedy wynagrodzenie minimalnej jest podnoszone, to równo z nim podnoszona jest kwota wolna. Niestety kwota wolna od potrąceń nie obowiązuje przy egzekucji na zaspokojenie zaległych alimentów.

Pytasz jeszcze: po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie. Tutaj muszę odpowiedzieć: „to zależy”, a zależy to od obrotności komornika. Im szybciej komornik znajdzie pracodawcę, który wypłaca Ci wynagrodzenie i im szybciej komornik dopełni wszystkich formalności, tym szybciej Twoje wynagrodzenie zostanie zajęte.

Jak komornik zajmuje wynagrodzenie?

Tutaj należy przywołać art. 72 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zgodnie z tym przepisem komornik zajmuje wynagrodzenie za pracę dłużnika poprzez wysłanie do pracodawcy i dłużnika informacji o zajęciu tego składnika majątkowego.

Podstawa prawna

Art. 72. Zajęcie wynagrodzenia za pracę

§ 1. Organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wynagrodzenia za pracę przez przesłanie do pracodawcy zobowiązanego zawiadomienia o zajęciu tej części jego wynagrodzenia, która nie jest zwolniona spod egzekucji, na pokrycie egzekwowanych należności pieniężnych wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia należności w terminie i kosztami egzekucyjnymi. Organ egzekucyjny jednocześnie wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał zajętej części wynagrodzenia zobowiązanemu, lecz przekazał ją organowi egzekucyjnemu aż do pełnego pokrycia egzekwowanych należności pieniężnych.

§ 2. Zajęcie wynagrodzenia za pracę jest dokonane z chwilą doręczenia pracodawcy zawiadomienia o zajęciu

Komornik jednocześnie wzywa pracodawcę, aby ten nie przekazywał całej kwoty wynagrodzenia dłużnikowi, lecz nakazuje pracodawcy przekazywanie jej systematycznie co miesiąc na konto komornika. Dłużnik też jest informowany przez komornika o zakazie rozporządzania swoim wynagrodzeniem w pełnej jego kwocie.

Podsumowanie

Ile komornik może zabrać z pensji minimalnej? komornik z takiej pensji nie może zająć nawet złotówki! Jaka kwota jest wolna od zajęć komorniczych? jest to 1530 zł netto. Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie dłużnika? to zależy od obrotności komornika, generalnie już po miesiącu można spodziewać się zajęcia wynagrodzenia.

Skarga na czynności komornika

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...


8 komentarzy

 1. Robert

  Witam, chodzi o zajecie komornicze z najniższej krajowej, otóż mam komornika który bezczelnie zabiera mi pieniądze z zakładu pracy i nie da się z nim dogadać. Dodam że najniższa krajowa teraz wynosi ok 1800 zł na rękę, a po wypłacie zostaje mi 1535 zł a powinno być ok 1800 zł zostawione po odciągnięciu. Jakim to prawem? Gdzie mam się udać żeby zaskarżyć komornika?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Robert, kwota wolna od zajęcia komorniczego przy egzekucji z wynagrodzenia jest mniejsza niż ta którą wymieniłeś w komentarzu, bo jest to 1 634 zł. Tyle pracodawca powinien co miesiąc dostarczać na Twoje konto bankowe. Kwota o której piszesz, którą otrzymujesz (1535zł), to kwota wolna obowiązująca w poprzednim roku (2018), teraz na 2019 jest to 1634 zł. Skontaktuj się z pracodawcą i zacytuj poniższy przepis:

   Art. 871. § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

   1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

 2. Marta

  Jaką kwotę może mi zająć komornik, gdy wynagrodzenie wynosi 2800 brutto? nie jest to zajęcie alimentacyjne, jaką kwotę od tego wynagrodzenia zabierze mi komornik i jaka kwota po pobraniu zajęcia zostanie dla mnie. Czy komornik ma też prawo zabrać wszystko? bo słyszałam, że może zabrać całość wynagrodzenia. Mam dziecko na utrzymaniu w wieku szkolnym i obawiam się, że przepracuje miesiąc i komornik zostawi mnie bez środków do życia…

 3. Hania

  Witam. Pracuje na pełen etat i zarabiam najniższa krajowa czyli 1634. Dzisiaj dowiedziałam się od księgowej, ze komornik chce zająć mi połowę wynagrodzenia czyli na życie zostanie mi 800 złotych. Czy komornik ma takie prawo? Co robić. Błagam o odpowiedź. Z góry dziękuję

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeżeli zarabiasz najniższą krajową, to komornik nie ma prawa zająć Ci nawet złotówki z takiej minimalnej pensji chyba, że Twoje długi mają charakter alimentacyjny. Czy tak właśnie jest?

 4. Hania

  To nie jest dług alimentacyjny. Tylko dług bankowy. Wyczytałam w piśmie od komornika ze może zająć nie więcej niż 1/2 wynagrodzenia co robić?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Pamiętaj, że to Twój pracodawca obliczy kwotę zajęcia, bo to jego obowiązek, idź do księgowej i przedstaw jej ten art:

   Art. 871. Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę

   § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

   1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

NAPISZ KOMENTARZ