Odrzucenie wniosku o raty – powody odrzucenia i sposoby poprawienia sytuacji

Zakupy na raty, to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie są w stanie zgromadzić całej kwoty potrzebnej do zapłaty za wybrane sprzęty, narzędzia, czy meble.

Zakup na raty pozwala rozłożyć płatność na kilka, a nawet kilkanaście płatnych miesięcznie rat. Jest więc niczym innym jak kredytem udzielonym przez bank, z którym współpracuje dany sprzedawca.

Co, jeśli przytrafi Ci się odmowa zakupu na raty? jak postępować?

Odrzucenie wniosku o raty – najczęstsze powody

Bank udzielając kredytu ratalnego na zakup towarów, bada zdolność kredytową wnioskodawcy w podobny sposób, jak przy wnioskach o inne kredyty, czy pożyczki. Nie każdy wniosek o raty musi spotkać się z uznaniem kredytodawcy.

Odrzucenie wniosku o raty może być wynikiem:

  • braku stabilnego zatrudnienia;
  • zbyt niskich dochodów w stosunku do ponoszonych kosztów utrzymania i innych stałych zobowiązań;
  • zła historia kredytowa – zaległości w spłacie pozostałych kredytów;
  • niska ocena BIK;
  • kłamstwa w dokumentach lub we wniosku.

Inne przyczyny odrzucenia wniosku o raty:

odrzucony-wniosek-o-raty

Zakupy na raty bez historii kredytowej

Zakupy na raty są dobrą drogą do zbudowania lub poprawienia zdolności kredytowej.

Zakupy na raty dają możliwość zbudowania historii kredytowej osobom młodym oraz tym, które nigdy nie korzystały z usług banków.

Wybór niedrogiego produktu z niską ratą daje praktycznie stuprocentową szansę, że bank przyzna kredyt jedynie na oświadczenie o dochodach, bez żądania zaświadczenia od pracodawcy – jednak tylko w sytuacji, kiedy ocena zdolności kredytowej BIK będzie dla banku pozytywna.

Nawet osoba, która nigdy nie była klientem żadnego banku, powinna na tyle dobrze wypaść w BIK-u, by móc dokonać zakupu na raty.

Zakupy na raty przy złej historii kredytowej

Niestety, choć zakup na raty wydaje się być formą kredytu najmniej sformalizowaną, to w ostatnim czasie praktycznie każdy bank przed rozpatrzeniem wniosku sięga po raport BIK.

Trzeba wiedzieć, że obecnie raport BIK zawiera szczegółową historię zobowiązań kredytowych oraz finansowych wnioskującego o raty.

Dlatego występując z wnioskiem o kredyt, należy liczyć się z tym, że przy zaległościach w spłacie  zobowiązań sięgających więcej niż 60 dni bank może odmówić udzielenia kredytu.

Ocena punktowa BIK, czyli tzw. scoring wynosi od 1 do 100 i niektóre banki mogą akceptować różne poziomy ryzyka dla różnych produktów, co daje wnioskodawcy możliwość uzyskania raty, pomimo że np. kilka dni wcześniej inny bank odmówił mu udzielenia pożyczki w kwocie kilku tysięcy złotych. Odmowa w jednym banku nie oznacza automatycznej odmowy w innym.

Odrzucenie wniosku o raty, jak poprawić sytuację kredytową?

Aby skorzystać z zakupu na raty, należy mieć odpowiednią zdolność kredytową. Jeżeli ta okaże się niewystarczająca, by otrzymać planowany kredyt, można popracować nad jej poprawą i przygotować się do zakupu na raty.

Przede wszystkim warto poznać przyczynę odrzucenia przez bank wniosku o raty, a następnie spróbować ją usunąć.

  1. Uzyskanie stałych dochodów i zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę – jeśli problemem w uzyskaniu raty jest brak zatrudnienia, należy poszukać zatrudnienia na umowę o pracę. Innym wyjściem jest odszukanie banku, który udziela kredytów ratalnych bez zaświadczeń – tu należy liczyć się z możliwością, że kredyt będzie nieco droższy.
  2. Zmniejszenie stałych wydatków – jeśli bank odrzucił wniosek o raty, z uwagi na zbyt duże zobowiązania ciążące nad wnioskodawcą przed kolejnym wnioskiem należy zamknąć część z nich. Najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z drogich kart kredytowych i debetów na koncie. Obciążenia, które pojawiają się w BIK-u, pochodzą również z poręczonych kredytów i pożyczek. Zatem przed podjęciem decyzji o podżyrowaniu kredytów innym osobom należy prawidłowo ocenić swoją zdolność kredytową na przyszłość.
  3. Poprawa historii kredytowej w BIK – niski scorng jest najczęstszą przyczyną odmowy udzielenia przez bank kredytów. Przed złożeniem wniosku o raty warto więc na własną rękę sprawdzić swoją ocenę w BIK. Jeśli scorign BIK jest za niski, na jego poprawę z pewnością wpłynie, szybka spłata zaległości, oraz terminowość w regulowaniu bieżących rat.

Warto wiedzieć, że  maksymalne wykorzystywanie środków na karcie kredytowej i przyznanych limitów kredytowych może być również oceniane jako bardziej ryzykowne. Dla podniesienia zdolności warto więc na czas wnioskowania o nowy kredyt dokonać spłaty części limitów.

Dodatkowo na obniżenie oceny punktowej może wpłynąć zbyt częste wnioskowanie o nowe kredyty. Ubieganie się o kilka kredytów i otrzymywanie decyzji odmownych może być ocenianie jako bardziej ryzykowne.

Dodam jeszcze, że warto samemu sprawdzić się w BIK-u i usunąć z niego nieaktualne negatywne wpisy (jeśli takowe występują). Dla przykładu: jeśli w raporcie widnieje zadłużenie, które nie jest już aktualne, bo zostało spłacone, to warto zwrócić się do BIK o aktualizację wpisów, lub wycofanie nieaktualnego wpisu z BIK.

Tutaj przydadzą Ci się poniższe wzory pism:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – wzór

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Podsumowując

Osoba z pozytywną zdolnością i historią kredytową – bez znacznych zaległości w spłacie bieżących zobowiązań nie powinna mieć problemów z uzyskaniem zakupów na raty. Przy niskich dochodach kupując na raty najlepiej we wniosku kredytowym płatności rozłożyć na kilkanaście miesięcy, tak aby maksymalnie zmniejszyć wysokość raty.

Natomiast w przypadku, kiedy problemem w uzyskaniu rat będzie zła historia kredytowa, należny podjąć starania o jej poprawę poprzez spłatę zaległości, zamknięcie części zobowiązań, monitorowanie swojego BIK-u oraz ewentualne próby wycofania negatywnych wpisów posługując się załączonymi wzorami formularzy.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Odrzucenie wniosku o raty – powody odrzucenia i sposoby poprawienia sytuacji”
  1. Witam, starałem się o raty w euro RTV AGD i dostałem odpowiedź negatywną. W banku powiedzieli, ze nawet nie było zapytania tylko od razu była odpowiedź negatywna i kazali się kontaktować z wami. Chciałbym się dopytać, dlaczego jest negatywna decyzja o przyznaniu rat. Jeśli macie taką możliwość oczywiście. Proszę o szybka odpowiedź, bo zależy mi na czasie.

Comments are closed.