Ubezpieczenie kredytu gotówkowego a śmierć kredytobiorcy [co z rodziną?]

Witam, chodzi o ubezpieczenie kredytu gotówkowego a śmierć kredytobiorcy. Chciałabym się dowiedzieć, czy jeżeli dziadek zmarł 21 listopada 2018 roku i miał zaciągnięty kredyt w banku, ale kredyt był ubezpieczony, to czy rodzina zmarłego dziadka, czyli żona syn i wnuki muszą ten kredyt za niego spłacać? W banku nie chcą udzielić żadnych informacji, bo dziadek zastrzegł sobie, że informacje mogą udzielać tylko jemu, nikomu innemu. Bardzo proszę o pomoc.


Ubezpieczenie kredytu gotówkowego a śmierć kredytobiorcy

Witaj, powód, dlaczego nikt z waszej rodziny nie może uzyskać informacji na temat zaciągniętego przez zmarłego kredytu, wynika wprost z regulacji prawnych, a mianowicie tajemnicy bankowej, o której mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawo bankowe.

Prawo do informacji o zobowiązaniach zmarłego, a tajemnica bankowa

Bank nie udzieli wam żadnych informacji ani w przedmiocie kredytu, ani warunków umowy kredytowej, ani również posiadanych przez dziadka oszczędności do czasu, aż do placówki banku nie zgłosi się osoba legitymująca się stosownym dokumentem.

Będzie to oczywiście:

  • postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym,
  • lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia.

Niespłacony kredyt w spadku, a ubezpieczenie na wypadek śmierci

Zaciągnięty i niespłacony przez dziadka kredyt wchodzi niestety w skład spadku. Dlatego osoba, która zdecyduje się na przyjęcie spadku po zmarłym, musi liczyć się z obowiązkiem uregulowania pozostałej do spłaty kwoty.
Piszesz, że kredyt był ubezpieczony. Jest to raczej dobra wiadomość, jednak nie daje stuprocentowej pewności, że pozostałą do spłaty część kredytu pokryje ubezpieczyciel.

Wszystko zależeć będzie od zapisów zawartych w umowie ubezpieczenia oraz załączniku do umowy, którym są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Jeśli informacji na temat odpowiedzialności ubezpieczyciela nie chce udzielić twojej rodzinie Bank, to warto spróbować sprawę rozwikłać na własną rękę.

Zapewne w domu dziadka znajdziecie umowę o kredyt oraz umowę ubezpieczenia kredytu. Wczytując się w postanowienia umowy, powinniście znaleźć warunki ubezpieczenia kredytu, z których wynikać będzie odpowiedzialność ubezpieczyciela za spłatę kredytu w przypadku zgonu kredytobiorcy.

Kiedy ubezpieczyciel spłaci kredyt ubezpieczony na wypadek śmierci

Najczęściej do spłaty kredytu przez ubezpieczyciela dochodzi na wniosek rodziny zmarłego (spadkobierców), choć coraz częściej o spłatę wnioskują również same Banki.

Zatem jeśli nawet kredyt dziadka był ubezpieczony na wypadek śmierci i zostały spełnione przesłanki przewidziane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, to aby pozostała do spłaty kwota została uregulowana przez firmę ubezpieczeniową, wymagany będzie wniosek osoby legitymującej się dokumentem potwierdzającym nabycie spadku po zmarłym kredytobiorcy.

Dziadek zmarł, jak piszesz 21 listopada 2018 roku macie więc jeszcze chwilę, by uregulować kwestię nabycia spadku.

Rozsądnym wyjściem jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe do wysokości nabytego od dziadka spadku.

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Obecnie przepisy kodeksu cywilnego przewidują, że niezłożenie żadnego oświadczenie w pierwszych sześciu miesiącach od powołania do spadku, czyli od śmierci spadkodawcy skutkują nabyciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Zatem jeśli nikt z twojej rodziny nie planuje odrzucać spadku, możecie spokojnie czekać owe sześć miesięcy i w ten sposób wejdziecie w posiadanie spadku po zmarłym, odpowiadając za pozostawione przez niego długi jedynie do wysokości nabytego spadku.

Jednakże chcąc uregulować wszelkie sprawy związane z majątkiem zmarłego i tak będzie potrzebny wam dokument potwierdzający nabycie spadku.

Sądowe nabycie spadku, a notarialne poświadczenie dziedziczenia

W tym momencie fajną opcją jest złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza przed notariuszem. Sprawa regulowana jest bardzo szybko, przy minimum formalności. Akt poświadczenie dziedziczenia wydawany jest od ręki.

I z takim dokumentem oraz z odpisem aktu zgonu bez wątpienia jeden ze spadkobierców uzyska w Banku wszelkie informacje o zaciągniętym kredycie.

Będzie miał również możliwość złożenia wniosku do ubezpieczyciela o spłatę nieuregulowanej części zobowiązania, jeśli nie zrobił tego jeszcze Bank.

Sprawa sądowa o stwierdzenie nabycia spadku to jedynie koszt 50 zł (opłata od wniosku) i dodatkowo po 50 zł od każdego spadkobiercy za złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku przed upływem sześciu miesięcy od daty śmierci spadkodawcy.

Natomiast niezłożenie oświadczenia przed upływem sześciu miesięcy, tak jak pisałam wyżej, skutkuje nabyciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, dlatego sąd od spadkobierców nie przyjmuje już oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku i koszt sprawy sądowej zamyka się w 50 zł tytułem opłaty sądowej od wniosku.

W tym przypadku należy liczyć się jednak z dość długim okresem oczekiwania na wyznaczoną przez sąd datę sprawy – w dużych sądach nawet kilka miesięcy.
Koszt notarialnego poświadczenia dziedziczenia bez względu na datę sporządzenia aktu wykosi około 70 zł od jednej osoby.

Na koniec dodam tylko, że wystarczy, aby jedna osoba z powołanych z ustawy do dziedziczenia po zmarłym złożyła przed notariuszem oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza, by zyskać prawo do informacji bankowych, w przedmiocie kredytu.

Pozostałe osoby mogą natomiast cierpliwie czekać na upływ przewidzianych przez ustawodawcę sześciu miesięcy.

Mam nadzieje, że wiesz już jak zabrać się za sprawę niespłaconego kredytu dziadka i twoja rodzina ze wszystkim sobie sprawnie poradzi. Powodzenia!

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o odrzucenie lub przyjęcie spadku

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Wniosek-o-stwierdzenie-nabycia-spadku-wzor-doc-pdf-wypelniony

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

wniosek-o-odrzucenie-spadku-w-imieniu-maloletnich-dzieci-wzor-pdf-doc

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Ubezpieczenie kredytu gotówkowego a śmierć kredytobiorcy [co z rodziną?]”
  1. Witam, zmarł tata, który miał kredyt w banku, w umowie znalazłam informacje, że jest ubezpieczony z razie śmierci. Tata miał na siebie gospodarstwo rolne i budynki, do tej pory spłata kredytu wyglądała tak, że dawał nam pieniądze, a my robiliśmy przelew internetowy, więc na spłatach widniały nasze dane. Spadek nie jest przepisany na nikogo, jest żona i 2 dzieci.

    Czy jeśli kredyt jest ubezpieczony, to można rozwiązać tę sprawę, zanim dojdzie do sprawy spadkowej? czy ktoś musi przejąć spadek razem z kredytem i dopiero starać się o spłatę z ubezpieczenia? Czy do momentu aż się to nie rozstrzygnie mamy wpłacać raty za kredyt, czy nie? Nie chcielibyśmy, aby później trzeba było wszystko wyrównywać.

  2. Jestem osoba starsza i mam zajęcie komornicze. Córka zgłosiła u notariusza, że odrzuca spadek po mnie. Jestem ubezpieczona na wypadek śmierci. Córka jest wskazana w polisie do odbioru świadczenia. Czy komornik zajmie środki z polisy po mojej śmierci, jeśli wpłyną na jej konto? Czy jeśli wskażę kogokolwiek innego, to komornik zajmie te środki? Komornik nie wie, że jestem ubezpieczona.

Comments are closed.