Zdolność kredytowa a niespłacone długi – odmowa udzielenia kredytu

Witam. Potrzebowałbym zasięgnąć kredyt na zakup mieszkania, niestety moja zdolność kredytowa mi na to nie pozwala, ponieważ mam długi i nie wiem dokładnie gdzie i ile tego jest, a chciałbym zacząć spłacać, żeby móc skorzystać z kredytu.

Czyli chce się dowiedzieć, gdzie mam długi i jak dużo tego jest i jak zacząć te długi spłacać.


Co to znaczy mieć zdolność kredytową?

Mieć zdolność kredytową, to znaczy być w stanie wywiązywać się terminowo ze zobowiązań, które zaciągniemy. Czyli trzeba osiągnąć pewien poziom dochodów, pozwalających na terminową spłatę rat i spełnić tym samym wymagania banku.

W aspekcie zdolności kredytowej bardzo ważna dla banku staje się również stabilność sytuacji zawodowej. Banki nie od dziś faworyzują kredytobiorców, którzy mają podpisane z pracodawcą umowy o pracę na czas nieokreślony.

Albowiem bank, analizując całą naszą sytuację finansową oraz zawodową, nie skupia się jedynie na czasie teraźniejszym, czyli jakie tu i teraz mamy dochody, ale również analizuje, jak będzie wyglądała nasza sytuacja finansowa i zawodowa w całym okresie kredytowania.

Niestety prawo bankowe w żaden sposób nie określa, jakimi metodami powinny posługiwać się banki przy obliczaniu naszej zdolności kredytowej. Dlatego każdy bank ma swoje procedury i swoje wymagania, określane na podstawie posiadanych danych historycznych.

Dlatego bardzo często, gdy staramy się o kredyt na dom czy mieszkanie, każdy z banków, do którego złożymy zapytanie, w inny sposób określi maksymalną kwotę kredytu oraz okres kredytowania, wraz z RRSO, które bank wylicza indywidualnie dla każdego klienta.

i teraz najważniejsze…

Zdolność kredytowa a długi

zdolność-kredytowa-niespłacone -długi
Zdolność kredytowa a niespłacone długi

Z tego, co piszesz, nie masz zdolności kredytowej, ponieważ masz niespłacone długi… Przy kalkulacji zdolności kredytowej przyszłego kredytobiorcy, bank oczywiście bierze pod uwagę jego aktualne zadłużenie oraz zobowiązania.

Warto zawsze przed staraniem się o kredyt na dom czy mieszkanie, pozamykać wszystkie karty kredytowe i debety na koncie, ponieważ obciążają one naszą zdolność kredytową, nawet gdy nie są używane!

Odmowa udzielenia kredytu przez bank

Jeśli bank odmówił Ci udzielenia kredytu na mieszkanie z powodu niskiej zdolności kredytowej, spowodowanej obecnym zadłużeniem, to tak jak piszesz, spłacając długi, podreperujesz swoją zdolność kredytową…

Jak sprawdzić swoje długi?

Pierwszym sposobem na sprawdzenie swoich długów, jest pobranie raportu BIK. Aby otrzymać taki raport, gdzie wyszczególnione będą wszystkie Twoje długi, musisz zarejestrować się na www.BIK.pl, a następnie zweryfikować się, dosyłając BIK-owi skan lub zdjęcie swojego dowodu osobistego.

Twoje niespłacone długi w raporcie BIK, będą wyglądać mniej więcej w ten sposób:

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

Jednorazowy raport BIK kosztuje 39 zł, możesz też zakupić pakiet 12 raportów do wykorzystania w ciągu roku.

ile-kosztuje-raport-bik

Warto też sprawdzić się w Krajowym Rejestrze Długów [www.KRD.pl]. Rejestr ten zbiera, magazynuje i udostępnia bankom i instytucjom finansowym informacje na temat stanu naszego zadłużenia.

rejestracja-w-krd

Na listę dłużników w KRD możemy dostać się, kiedy wierzyciel wpisze nasze dane do rejestru. Może to zrobić, gdy nasz dług jest wymagalny co najmniej 60 dni, a zadłużenie opiewa na minimum 200 zł w przypadku osób fizycznych i 500 zł w przypadku firm.

Wierzyciel musi także dopełnić obowiązek poinformowania nas, że jeśli nie spłacimy długu w terminie, to dopisze nasze nazwisko do listy dłużników. Informację taką musi do nas dotrzeć na minimum 30 dni przed dodaniem naszych danych do listy dłużników.

Po uregulowaniu zadłużenia, wierzyciel ma prawny obowiązek usunąć nasze dane z KRD pod groźbą kary pieniężnej.

Podsumowanie

Trzymam kciuki, abyś podreperował swoją zdolność kredytową do granic jej możliwości. Wiesz już jak sprawdzić swoje długi, pozostaje Ci tylko spłacić je i droga wolna do własnego M. Życzę powodzenia!

Wybrałam dla Ciebie do przeczytania

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Zdolność kredytowa a niespłacone długi – odmowa udzielenia kredytu”
  1. Witam. Mam słabą zdolność kredytową, ponieważ z powodu moich problemów zdrowotnych potrzebowałam pieniążków, w tym momencie zaczynam stawać na nogi finansowo, ale nie jestem i tak w stanie spłacić całość pożyczki. Jak mogę rozwiązać swój problem? Telefony dzwonią a ja nie wiem jak mam sobie z tym poradzić. Dziękuję z góry.

  2. Witam. Sprawa dotyczy kredytu hipotecznego. Wraz z Mężem mamy dwoje dzieci i chcieliśmy zacząć budować dom. Niestety ja nie pracuję i zajmuje się dziećmi. Przez to nie mamy zdolności kredytowej. Zaproponowano nam jednak rozdzielność majątku. Wiemy z czym się to wiąże. Jednak ciekawa jestem czy po podziale wezmą męża tylko pod uwagę, a na mojej głowie zostaną dzieci? Pozdrawiam

Comments are closed.