Promesa kredytowa to nie 100% GWARANCJA lepiej wybrać…

Promesa kredytowa (zwana też jako promesa bankowa) powinna stanowić gwarancję otrzymania kredytu hipotecznego, na z góry określonych i obiecanych przez bank warunkach.

Dzięki promesie kredytowej przyszły klient banku, może podjąć pewne czasem ryzykowne kroki (wpłata zadatku na nieruchomość), aby sfinalizować z bankiem obiecany kredyt hipoteczny.


Promesa banku

Najczęstszym zastosowaniem promesy kredytowej, jest sytuacja, w której przyszły kredytobiorca musi wpłacić zadatek na kupno nieruchomości, czy rzeczywiście promesa kredytowa z banku daje gwarancję, że kredyt otrzymamy?

czym-jest-promesa-kredytowa
Jak myślisz, co jest lepsze: promesa kredytowa czy decyzja kredytowa hmmm…?

W dzisiejszym artykule dowiesz się m.in.:

  • Czym jest promesa kredytowa.
  • Czy bank udzieli wiążącej obie strony promesy kredytowej?
  • Co, zamiast promesy można podpisać z bankiem?

Co to jest promesa kredytowa?

Promesa kredytowa jest dokumentem poświadczającym, że bank, do którego zwróciliśmy się o kredyt hipoteczny, udzieli nam kredytu na warunkach, jakie z bankiem wcześniej ustaliliśmy!

Czy trzeba płacić za promesę kredytową? niestety, ale tak, przeważnie otrzymanie promesy kredytowej, wiąże się z wydatkiem w granicach kilkuset złotych – czyli dość dużo.

Jak szybko można załatwić promesę kredytową w banku? czas oczekiwania na promesę zwykle wynosi od kilku dni do nawet dwóch tygodni.

A jak bardzo ważna jest promesa kredytowa? banki zwykle wydają promesy kredytowe na 30 dni.

Czy bank udzieli wiążącej promesy kredytowej?

Staranie się o kredyt hipoteczny jest niezwykle ciężko skonstruowaną procedurą, banki nie tylko badają naszą zdolność kredytową, ale również kwestie prawne, wartość i stan kupowanej przez nas nieruchomości.

Dlatego promesa kredytowa nie daje 100% pewności, że gdy już znajdziemy naszą wymarzoną nieruchomość, to bank na pewno ją skredytuje, bo może okazać się, że bank zadecyduje, że nieruchomość nie jest warta tyle, ile sprzedający za nią żąda, a więc, że jest przeceniona…

Dlatego, jeśli chcesz zabezpieczyć swoje interesy i ewentualny zadatek na kupowaną nieruchomość, to zamiast promesy kredytowej, postaraj się o decyzję kredytową.

Za decyzję kredytową nie trzeba płacić to po pierwsze, a po drugie, decyzja kredytowa jest ostateczną decyzją, czy bank udzieli kredytu na dom, czy też nie.

Jak inaczej zmniejszyć ryzyko nieotrzymania kredytu?

  1. Złóż wniosek kredytowy i zamiast prosić o promesę kredytową, poproś o decyzję kredytową. Duża część banków jest w stanie wydać decyzję kredytową, nawet jeśli nie będziesz mieć dokumentów nieruchomości, którą chcesz kupić!
  2. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko nieotrzymania kredytu hipotecznego, to gdy już zdecydujesz się na którąś nieruchomość, wykonaj profesjonalną wycenę nieruchomości. Wtedy Ty i bank będziecie mieć pewność, że wartość nieruchomości nie została zawyżona przez sprzedającego.
  3. Wpłać zaliczkę (zadatek) na nieruchomość z klauzulą, która uwzględniać będzie scenariusz, w którym w razie, gdyby bank odmówił udzielenia kredytu hipotecznego, zadatek zostanie zwrócony przez sprzedającego bez kosztowo.
  4. Dla bezpieczeństwa otrzymania kredytu na dom czy mieszkanie warto złożyć 3-4 wnioski kredytowe w różnych bankach. Wtedy w razie, gdyby któryś z banków zaczął kręcić nosem, wybierzemy kolejny bank.
  5. Jeśli bardzo zależy Ci na danej nieruchomości, bo jest to powiedzmy, dobra okazja inwestycyjna, to wpłać sprzedającemu zaliczkę w formie aktu notarialnego, a nie na podstawie zwykłej umowy cywilno-prawnej. Ponieważ ten drugi sposób zaliczkowania na nieruchomość, daje sprzedającemu prawo do rezygnacji z umowy przedwstępnej w dowolnym momencie, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i konsekwencji.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wyjaśniłam, czym jest promesa kredytowa i jakie niesie za sobą pułapki – ślepe poleganie na niej. Warto zamiast promesy, postarać się o decyzję kredytową. Jest to darmowa gwarancja, że bank udzieli kredytu hipotecznego na naszą nową nieruchomość.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze