Wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika – wzór

Dobry wieczór, interesuje mnie przekazanie sprawy do innego komornika. Ten komornik, który obecnie prowadzi moje postępowanie egzekucyjne, w ogóle jakby nie przejmował się niczym, nie jestem zadowolony z działań, jakie ten komornik podejmuje, a raczej z działań, których nie podejmuje – bo wygląda na to, że komornik nie robi nic.

Czy mógłbym prosić o gotowy wniosek o przekazanie sprawy innemu komornikowi? zależy mi na przekazaniu sprawy do innego komornika, gdyż jak pisałem, nie jestem zadowolony z czynności, jakie podejmuje komornik, który prowadzi postępowanie komornicze. Z góry dziękuję. Błażej.


Zmiana komornika w toku egzekucji

Wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika jest to dokument, dzięki któremu strona postępowania egzekucyjnego (wierzyciel lub dłużnik) może wnieść u obecnego komornika o przekazanie sprawy do innego (nowego) komornika.

Przede wszystkim, wniosek o przekazanie sprawy innemu komornikowi sporządzany jest zawsze w formie pisemnej! nie można zmienić komornika podczas rozmowy telefonicznej, a nawet w czasie rozmowy twarzą w twarz z komornikiem. Zmiana komornika jest zawsze na pisemny wniosek strony postępowania.

Wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika – wzór

Wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika – wzór

Zmiana komornika – podstawa prawna

Jeśli egzekucja jest już wszczęta, to prawo do zmiany komornika daje Ci art. 8 ust. 13 ustawy o komornikach sądowych:

Art. 8. Zakres terytorialny działania komornika, prawo wyboru komornika

13. Komornik, za zgodą wierzyciela, może przekazać całość lub część sprawy egzekucyjnej innemu komornikowi, jeżeli ten wyrazi na to zgodę.

Znaczy to nie mniej i nie więcej jak tyle, że zmiana komornika jest możliwa pod warunkiem, że zgodę na to wyrazi wierzyciel, oraz nowy komornik.

Wierzyciel swoją zgodę na zmianę komornika wyraża poprzez samo złożenie wniosku o zmianę komornika, jeśli chodzi o komornika przyjmującego sprawę, warto przed złożeniem wniosku do obecnego komornika ustalić z nowym komornikiem, czy zgadza się na przejęcie egzekucji.

Postanowienie o przekazaniu sprawy do innego komornika

Przekazanie sprawy innemu komornikowi następuje w formie postanowienia, które jest zaskarżalne, a jego uprawomocnienie będzie z automatu skutkować koniecznością zwrotu wierzycielowi (w ciągu 7 dni) niewykorzystanej zaliczki, którą pobrał pierwszy komornik.

Ile trwa przekazanie sprawy między komornikami?

Razem z uprawomocnieniem postanowienia o przekazaniu sprawy do nowego komornika, cała procedura nie powinna trwać dłużej niż 2 tygodnie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

3 komentarzy w “Wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika – wzór”
  1. Witam, właśnie otrzymałem wniosek o zmianę komornika. Ten który obsługuje moje zlecenie ściągnięcia należności z dłużnika nie robi nic i ciągle go nie ma, a dodzwonić się do niego graniczy z cudem. Mam nadzieję, że szybko uda mi się znaleźć nowego komornika, który będzie skuteczny i znajdzie majątek dłużnika o którym ja sam wiem.

    W ogóle dopóki nie znalazłem tego artykułu nie wiedziałem, że zmiana komornika w toku egzekucji jest możliwa. Bardzo dziękuję za wzór pisma, nie chce już tracić czasu i środków na komornika który nic nie robi. Pozdrawiam serdecznie! Kamil P.

  2. Czy zanim wyślę wniosek o zmianę komornika w toku egzekucji, muszę najpierw znaleźć nowego komornika, który będzie się chciał moją sprawą zająć? z góry dzięki za odpowiedź.

  3. Witam. Jestem w podobnej sytuacji, mój komornik nie robi nic… jest ciężko uchwytny i nigdy, ale to nigdy nie odbierze swojego telefonu, oprócz tego nie pojawia się w swoim biurze godzinach w których powinien przyjmować interesantów. Myślę o zmianie na nowego komornika. Czy przy okazji ktoś mógłby polecić dobrego i sprawdzonego komornika z Wrocławia? niby jest ich wielu, ale nie chcę znów trafić źle… pozdrawiam Małgorzata

Comments are closed.