Zwrot niesłusznie wyegzekwowanych kwot przez komornika [WZÓR]

Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których komornik niesłusznie ściąga pieniądze od dłużnika, dlatego w dzisiejszym artykule poruszę tematykę zwrotu niesłusznie wyegzekwowanych kwot przez komornika.

Udostępnię Ci również wzór pisma do wierzyciela i do komornika o zwrot tych nienależenie ściągniętych pieniędzy.


Dlaczego poruszam ten temat? ponieważ trafia do nas bardzo wiele e-maili, które opisują sytuacje, do których de facto dojść nie powinno. Oto niektóre z e-maili:

Ania – Kraków

Moja firma była dłużnikiem innej firmy, ta złożyła wniosek o wszczęcie przeciwko mnie egzekucji komorniczej, komornik zajął konto bankowe i prawie w całości zaspokoił wierzyciela, oraz ściągnął ode mnie koszty komornicze. Po jakimś czasie wyrok został cofnięty ze względu na błędy proceduralne. Finał całej sytuacji jest taki, że wyrok został uchylony w całości. Jak odzyskać pieniądze które niesłusznie ściągnął ode mnie komornik? co z opłatami komorniczymi które poniosłam?

Krystian – Śląsk

Komornik ściągał z wypłaty przedawniony dług, o całym postępowaniu egzekucyjnym dowiedziałem się od pracodawcy, który miał obowiązek wykonać polecenia komornika i zająć część mojego wynagrodzenia. Wniosłem zarzut przedawnienia roszczenia i egzekucja została umorzona, tylko jak odzyskać zajęte przez komornika pieniądze?

Kacper33

Sąd rejonowy nadał klauzulę wykonalności dla BTE (bankowy tytuł egzekucyjny), a ja złożyłem zażalenie. Sąd okręgowy uznał moje zażalenie za zasadne i uchylił postanowienie sądu rejonowego. Niestety zanim do tego doszło, została przeprowadzona skuteczna egzekucja komornicza całego długu, komornik ściągnął z mojego konta oszczędnościowego całą kwotę długu. Jak odzyskać te pieniądze za niesłuszne zajęcie konta przez komornika?

Dawid S.

Witam, komornik zablokował mi konto bankowe, o całej sprawie nie wiedziałem do momentu kiedy sprawdziłem stan konta przez internet. Po skontaktowaniu się z komornikiem, otrzymałem informację, że były wysłane pismo z sądu z nakazem zapłaty na adres pod którym już nie mieszkam, dług jest przedawniony (mandat za brak biletu) co teraz?

Kasia W.

Dzień dobry, ile czasu ma komornik na oddanie pieniedzy?  w tej chwili toczy się postępowanie egzekucyjne z mojego wynagrodzenia ale sprawę w sądzie wygrałem i jak tylko otrzymam wyrok, dostarczę go komornikowi. Czy mogę walczyć o odszkodowanie od wierzyciela za niesłuszną egzekucję? do kogo mam się zwrócić o zwrot pieniędzy? do wierzyciela czy do komornika? pozdrawiam K.W.

anonim

Komornik nadal nie zwraca bezprawnie potrąconych pieniędzy. najpierw dostałem pismo o wszczęciu egzekucji na podstawie bankowego tytułu wykonawczego, roszczenie było przedawnione więc wniosłem o unieważnienie tego tytułu z powodu przedawnienia. Poprosiłem także o zawieszenie egzekucji do czasu orzeczenia sądu. Sąd wydał nakaz zawieszenia czynności egzekucyjnych ale szybki komornik ściągnął z konta pieniądze i zajął pensję. Po miesiącu bank uznał przedawnienie długu bankowego i umorzył postępowanie egzekucyjne. Następnie wystąpiłem do komornika o zwrot pieniędzy które potrącił z konta i wynagrodzenia, czekam za pieniędzmi już 2 miesiące i nic…

Aleksandra – Łódź

Spłaciłam przedawniony dług, nie wiedziałam wtedy jak to działa, czy mogę teraz starać się o zwrot pieniędzy które wpłaciłam? ponieważ roszczenie było przedawnione?  był to rachunek za telefon w sieci Play.

Dostałam nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności, złożyłam sprzeciw i na szczęście zniesiono klauzulę, niestety do tego momentu zachłanny komornik ściągnął 10 tys. zł. Sąd oddalił powództwo uchylając nakaz zapłaty, sąd nakazał powodowi zwrot kosztów za sprzeciw i apelację. Co teraz? co z pieniędzmi które zajął komornik? czy wierzyciel mi je zwróci? czy muszę złożyć wniosek o zwrot pieniędzy? w jakim czasie wierzyciel powinien pieniądze zwrócić?

W czym tkwi problem?

Najczęściej poruszanym problemem jak widać, jest zwrot wyegzekwowanego przedawnionego roszczenia, dzieje się tak, ponieważ komornik działa bardzo szybko i dłużnik, podnosząc zarzut przedawnienia, nie jest w stanie zdążyć, zatrzymać toczącą się już egzekucję.

Jeśli więc komornik zajął konto bankowe dłużnika, na którym były jakieś pieniądze, to środki te niezwłocznie bank przesyła na konto komornika, komornik księguje je i wysyła wierzycielowi, który wszczął postępowanie egzekucyjne.

Problemem staje się również zmiana adresu zamieszkania przez dłużnika.

Wierzyciel, we wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, dostarcza sądowi i komornikowi adres dłużnika, którym dysonuje. Często pod tym adresem dłużnik niestety już nie mieszka i nie ma możliwości odebrania korespondencji, pozbawiając się tym samym możliwości złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Na szczęście dłużnik po dowiedzeniu się o toczącej się egzekucji komorniczej, może wnieść wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu, podnosząc zmianę adresu zamieszkania i dokumentując to.

A następnie może złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, podnosząc choćby przedawnienie roszczenia.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wzor-doc-pdf

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – wzór

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – wzór

Zwrot niesłusznie wyegzekwowanych kwot przez komornika

Pomijając już jednak powód niesłusznie prowadzonego postępowania egzekucyjnego, chcę nadmienić, że dłużnik ma prawo żądać niesłusznie zajętych pieniędzy.

Najlepiej złożyć wniosek o zwrot pieniędzy i do komornika, i do wierzyciela (jeśli komornik już zdążył jakąś część pieniędzy przekazać wierzycielowi).

Jak żądać zwrotu niesłusznie zajętych pieniędzy? do tego celu zamieszczam dwa sprawdzone wzory pism:

Wniosek do wierzyciela o zwrot pieniędzy

Wniosek do wierzyciela o zwrot pieniędzy – wzór

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Formularz należy jedynie pobrać, wydrukować, wypełnić i wysłać do kancelarii komorniczej, lub do wierzyciela, w zależności od tego który wzór pisma pobierzesz.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , , ,

O autorze