Czy komornik może zająć 500+na dzieci? [+WNIOSEK]

czy-komornik-moze-zabrac-500-plus

Komornik zajął mi pieniądze na dzieci z programu 500 plus. O komorniku dowiedziałem się dopiero w poniedziałek, a w środę komornik już zajął konto. Pracuję i zarabiam, komornik wszedł mi na pensję i na konto bankowe.

Jak mogę odzyskać te pieniądze na dzieci z programu 500+? czy komornik może zająć 500+?


Czy komornik może zająć 500+?

Z tego co piszesz jednoznacznie wynika, że komornik, który wszczął i prowadzi przeciwko tobie postępowanie egzekucyjne, nie zajął twoich pieniążków na dzieci z programu rodzina 500 plus, lecz dokonał zajęcia rachunku bankowego, na które świadczenie to wpływają, a to duża różnica.

Dokonując zajęcia rachunku bankowego, komornik nie wie jakie środki wpływają na rachunek dłużnika, dlatego może właśnie dojść do tak niefortunnej sytuacji, jaka właśnie spotkała ciebie i twoją rodzinę, czyli zajęcie przez komornika świadczenia 500+.

Blokada na rachunku bankowym dłużnika następuje na wniosek komornika, który ten przesyła do banku drogą elektroniczną. Cała procedura przebiega bardzo szybko. Dzięki nowoczesnej aplikacji o nazwie OGNIVO, komornik już w ciągu kilku minut jest w stanie odszukać rachunki bankowe dłużnika, które ten posiada w bankach komercyjnych, bankach spółdzielczych i SKOK-ach, a następnie dokonać ich zajęcia.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Po otrzymaniu zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego przez komornika, bank dokonuje jego blokady. Zgodnie z obowiązującymi normami do dyspozycji dłużnika bank pozostawia jedynie tzw. kwotę wolną od zajęcia w wysokości minimalnej krajowej.

Oznacza to, że wszystkie pozostałe ponad tę kwotę pieniążki, podlegają blokadzie, a dłużnik z momentem zajęcia traci możliwość swobodnego korzystania ze środków, które ponad tę kwotę na rachunku zgromadził.

Jednakże w sytuacji, kiedy na konto bankowe dłużnika wpływają środki wyłączone spod egzekucji (500+), kwota wolna od zajęcia powinna zostać każdorazowo zwiększana o ich wysokość.

Zgodnie z treścią art. 833 § 6 kpc.:

Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze (świadczenie 500+) oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860 oraz z 2018 r. poz. 1076).

Świadczenie rodzinne 500 plus jest świadczeniem wychowawczym wypłacanym rodzicom na utrzymanie i wychowanie ich małoletnich dzieci – nie może być zatem przedmiotem egzekucji komorniczej!

Komornik zabrał pieniądze z 500 plus – jak je odzyskać?

To, co Cię spotkało, jestem przekonana, że dotknęło już masę innych osób przyjmujących świadczenie 500 plus na rachunek bankowy.

Tak jak napisałam powyżej, świadczenie wychowawcze 500 plus nie może być przedmiotem egzekucji komorniczej. Są to pieniądze wolne od zajęcia. Wie o tym z pewnością komornik, który prowadzi twoją sprawę.

Piszesz, że twoje wynagrodzenie za pracę jest już zajęte przez komornika, dlatego najwłaściwszym wydaje się złożenie wniosku o uchylenie zajęcia oraz zwrot bezprawnie wyegzekwowanej kwoty, oraz wniosek o zwolnienie spod egzekucji rachunku bankowego, na który wpływają pieniążki ze świadczenia 500 plus.

Twój wniosek o zwolnienie rachunku bankowego powinien spotkać się z aprobatą organu egzekucyjnego, jeśli wykażesz, że na przedmiotowy rachunek wpływają jedynie środki wolne od zajęcia – czyli wynagrodzenie w kwocie wolnej od zajęcia i świadczenia 500+ na dzieci.

W tym celu do wniosku dołączyć należy zestawienie wpływów na rachunek z pełnych trzech ostatnich miesięcy. Poniżej zamieszczam gotowy wzór wniosku o zwolnienie spod zajęcia świadczeń niepodlegających zajęciu komorniczemu:

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia świadczeń nieobjętych egzekucją

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją

Jednakże dla pewności, że w przyszłości pieniądze na dzieci ze świadczenie 500 plus nie zostaną zablokowane, radzę ci również skontaktować się z bankiem i poprosić o zwiększenie kwoty wolnej od zajęcia o te konkretne wpływy lub po prostu załóż sobie konto socjalne <— tutaj wyjaśniłam, na jakiej zasadzie działa konto socjalne, oraz jak krok po kroku je założyć, zajrzyj tam koniecznie!

Pamiętaj, że z egzekucji komorniczej prócz świadczenia wychowawczego 500 plus zwolnione są m.in.:

 • zasiłek macierzyński i zasiłek ojcowski,
 • zasiłek rodzinny płacony na podstawie ustawy o zasiłku na dzieci,
 • świadczenia wypłacone na podstawie ustawy o państwowych świadczeniach zasiłkowych – renty rodzinne dla sierot,
 • zasiłki socjalne z MOPS-u,
 • zasiłki wypłacane przez budżet państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego na rzecz rodzin ubogich,
 • zasiłki pielęgnacyjne.

O wszystkie te wpłaty bank powinien zwiększyć kwotę wolną od zajęcia, z której dłużnik ma prawo korzystać w danym okresie rozliczeniowym. W przypadku zasiłków i świadczeń wypłacanych przez organy państwowe informacją potrzebną dla zwolnienia środków jest nadawca przelewu.

Natomiast w przypadku alimentów wpłacanych bezpośrednio przez zobowiązanego, bank może zażądać przedłożenia wyroku alimentacyjnego lub zawartej w sprawie ugody.

Mam nadzieje, że działania, o których napisałam, pomogą ci szybko odzyskać zajęte pieniążki z 500+. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że komornik nie będzie łaskawy zwolnić zajętego świadczenia to wiedz, że możesz złożyć skargę na czynności komornika, a dla zabezpieczenia świadczenia 500 plus, tak jak pisałam, powinnaś otworzyć bezpieczny rachunek rodzinny (konto socjalne). Życzę pomyślnego rozwiązania sprawy!

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynności-komornika
Skarga na czynności komornika – wzór

Zajęte wynagrodzenie i zajęte konto bankowe

Piszesz też, że komornik wszedł Ci na konto bankowe i wynagrodzenie, musisz wiedzieć, że jest to niezgodne z prawem, ponieważ raz potrącone przez komornika wynagrodzenie nie może być ponownie potrącane, gdy wpływa na rachunek bankowy dłużnika. Komornik nie ma prawa, aby dwukrotnie potrącać te same pieniądze.

W tym wypadku musisz złożyć do komornika wniosek o wyłączenie spod zajęcia rachunek bankowy, na który wpływa potrącona już przez pracodawcę wypłata, aby ułatwić Ci zdjęcie blokad z Twojego konta bankowe, przygotowałam poniższy wzór wniosku:

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Damian

Oceń nasz artykuł:
9 komentarzy w “Czy komornik może zająć 500+na dzieci? [+WNIOSEK]”
 1. Avatar

  Witam, posiadam konto bankowe na które przychodzi 500 plus, razem 1000 zł ze względu na to, że mam dwoje dzieci, również dostaje tam wynagrodzenie za pracę 1350 złotych, a i jeszcze dostaje zasiłek rodzinny łączna kwota 2550 zł. Komornik zajął mi pieniądze na koncie, czyli zabrał kwotę 1120 zł jakoś tak, czyli około 80% wynagrodzenia, czy miał prawo jak zasiłki są wolne od komornika? a z wypłaty może zabrać do najniżej krajowej? proszę o pomoc i jakąś poradę…

 2. Avatar

  Witam, wiem, ze niedługo czeka mnie komornik i pewnie zajmie moje konto… Na konto są 3 przelewy w miesiącu. 1000 zl Kosiniakowe, 500+ na drugie dziecko i 500+ alimentów na pierwsze (alimenty były uzgodnione miedzy mną a byłym partnerem bez wyroku sadu).

  Jeśli komornik wejdzie na to konto ile mi zabierze? Nie są to dochody z tytułu umowy o prace wiec czy tez obowiązuje jakiś limit który komornik musi mi zostawić?

  Nie chce uciekać od długu, chce go spłacać… ale chce żeby coś zostało na utrzymanie dzieci. Problem w tym ze przelewy idą 3x każdy w rożnych datach wiec czy komornik nie wiedząc ile jeszcze wpłynie w danym miesiącu zablokuje już pierwszą wpłatę na konto? Nie myśląc czy faktycznie jeszcze potem coś wpłynie? co zostanie mi na życie?

 3. Avatar

  Kwota wolna na koncie wykorzystana czy zabiorą 500plus? Mam komornika na koncie, kwotę wolną mam wykorzystaną, a lada dzień wpłynie świadczenie 500plus z Mopsu, czy komornik to świadczenie jeśli kwota wolna jest wykorzystana zabierze? czy będę mogła wypłacić to świadczenie. Proszę o odpowiedź…..świadczenie jest na dzieci a konkretnie 2 dzieci.

 4. Avatar

  Czy komornik może zabrać pieniądze z 500 plus i rodzinnego? gdyż tylko z tych pieniędzy się utrzymuje, bo nigdzie nie pracuje nie posiadam żadnego majątku …nic, kiedy też może mnie odwiedzić komornik w domu? czy płacąc zadłużenie u komornika w ratach ulegnie to poprawieniu sytuacji? Sylwia.

 5. Avatar

  Posiadam konto w PKO B, na które wpływają pieniążki z 500 plus i zasiłku rodzinnego wypłacane przez gminny ośrodek pomocy społecznej, czy komornik ma prawo zająć te pieniążki? A poza tym dostałam debet na konto 1000 zł, czy komornik może również mi zabrać te pieniążki? Pozdrawiam Lucyna S.

 6. Avatar

  witam, mam pytanie: ponieważ sama wychowuje dziecko i dostaje 500 plus, rodzinne jako samotna matka i kosianikowe, a komornik mi teraz zablokował konto, konto mam w paribas bank, czy będę mogla normalnie wybierać pieniążki?

 7. Avatar

  Dzień dobry, piszę do pani z takim problemem, komornik zajął mi konto, na które są wpływy tylko z 500+ i chciałabym się dowiedzieć czy mogę wypłacić te pieniądze z konta, czy niestety nie, gdy konto jest zablokowane? Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co robić, czy pisać pismo do gminy o zmianę wypłaty świadczenia, czy nie. Dziękuje bardzo za pomoc.

 8. Avatar

  Witam, czy komornik może ściągnąć całą kwotę z konta bankowego? wczoraj otrzymałam rodzinne i 500+ na konto, jednak komornik zabrał mi wszystko i zostawił moje dzieci bez pieniędzy na jedzenie. Nie wiem, czy tak można, przecież czytałam, że komornik musi coś zostawić, bardzo proszę mi coś doradzić czy da coś, jeśli zadzwonię do komornika i poproszę go, że nie mam za co kupić jedzenia dla dzieci? to zwróci mi coś?

 9. Avatar
  Piotrek R.

  Razem z żoną mamy wspólne konto bankowe, ja mam komornika, moich środków na koncie nie było, a żonie wypłacili 500+ ale niestety pan komornik zajął wszystko, nie zostawiając ani grosza na koncie, co robić w takiej sytuacji? nikt też nie poinformował żonę o jakimś koncie socjalnym. Jak można odzyskać wypłacone świadczenia rodzinne od komornika? proszę o pomoc.

Comments are closed.