Czy komornik może zająć konto za granicą? W Polsce mam około 25.000 zł długów. Trochę z tego zostało spłacone, jakąś część zabierał komornik z wypłaty, czy ze zwrotu podatku. Bardzo ciąży mi ten dług i chciałabym się jak najszybciej go pozbyć.
Czy wyjeżdżając za granicę do pracy, komornik też może zająć moje konto czy wypłatę tak jak w Polsce? Czy sama mogę spłacać długi powoli bez strachu, że ktoś zajmie mi konto i będę bez środków do życia kilkaset kilometrów od domu?
Wychodzenie z długów to przede wszystkim kwestia dochodów, dlatego wyjazd za granicę do pracy, to bardzo mądre posunięcie, do którego zresztą, sama bardzo często namawiam osoby się ze mną kontaktujące.
Czy polski komornik może zająć zagraniczne konto bankowe?
Nie! Polski komornik nie ma prawa prowadzić egzekucji w żadnej formie, na majątku dłużnika, który znajduje się poza granicami Polski. Czyli: jeśli chodzi o zajęcie konta zagranicznego w innym kraju niż Polska, to komornik nie ma prawa ani narzędzi, aby taką egzekucję przeprowadzić!
Polski komornik ma prawo działać jedynie na terytorium Polski, a każda próba egzekwowania długu na majątku dłużnika mieszkającego poza granicami Polski, to podważenie suwerenności tego Państwa. Dlatego do takich sytuacji nigdy nie dochodzi.
Poza tym komornik może się nawet nie dowiedzieć, że wyjechałaś za granicę do pracy, szczególnie jeśli jest to praca sezonowa, czyli wyjazd np. na 2,3,4 miesiące w roku.
JURYSDYKCJA KRAJOWA W POSTĘPOWANIU ZABEZPIECZAJĄCYM I EGZEKUCYJNYM
art. 11104
§ 1. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.
§ 3. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy z powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto też wiedzieć, że 18 stycznia 2017 r., weszło w życie rozporządzenie nr 655/2014 z dnia 15 maja 2014 r. które wprowadza europejski nakaz zabezpieczenia na rachunku bankowym, ale nie rozszerzy ono terytorialnego zakresu działania komornika.
Czytając rozporządzenie 655/2014 – dowiemy się, że polski komornik nie będzie miał ani szans, ani możliwości zabezpieczenia, a tym samym egzekucji z rachunku zagranicznego, natomiast do gry wchodzi wierzyciel, któremu rozporządzenie umożliwia: wystąpienie do sądu z wnioskiem o zabezpieczenie pieniędzy znajdujących się na koncie dłużnika.
Nakaz taki, będzie realizowany przez organy Państwa, w którym obecnie zamieszkuje dłużnik.
Odpowiadając raz jeszcze na tytułowe pytanie: czy komornik może zająć konto zagraniczne? odpowiedź brzmi – NIE. Wyjazd na kilka miesięcy do pracy do Państw takich jak np.
- Niemcy,
- Holandia,
- Francja,
- Anglia,
- czy Norwegia,
… nie będzie w żaden sposób zagrożone zajęciem pensji przez komornika. A o co najczęściej pytają czytelnicy bloga?
- czy polski komornik może zająć konto w Holandii
- czy komornik może zająć konto w Niemczech
- czy komornik może zająć konto w Czechach
- czy komornik może zająć konto w Norwegii
- czy komornik może zająć konto we Francji?
- czy komornik może zająć konto w Anglii
Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Czym jest i jak działa europejski nakaz zapłaty?
- Karta VIABUY na przechytrzenie KOMORNIKA!
- Czy komornik może zająć, wejść, zabrać? [PRZEWODNIK]
- PRACA za granicą a polski KOMORNIK? mam długi w Polsce
- Czym jest karta przedpłacona? [PORADNIK] jak korzystać
Witam. Proszę o informacje czy jeśli zgłosiłam w banku i u komornika, że na moje polskie konto bankowe wpływają tylko świadczenia rodzinne na dzieci z wyrównaniem, to czy bank ma prawo mimo to zablokować moje środki? Czy gdy po pierwszej blokadzie, bank może zablokować te środki po raz kolejny? I jaki jest procent prawdopodobieństwa, że Polski komornik może zająć zagraniczne konto bankowe?
Czy komornik może zająć zagraniczne konto bankowe? Mój partner parę lat temu podpisał swojemu bratu dokument o bonie przesiedleńczym. Niestety okazało się, że brat nie spełnił jednego z warunków i Urząd Pracy kazał mu zwrócić karę, której nie spłaca przez długi czas. Przebywa w UK, zarabia (wiemy gdzie), ale komornik powiedział, że nie może z niego ściągnąć długu. A teraz komornik ściga mojego chłopaka w celu odzyskania długu. Mamy małe dziecko i kwota rzędu 4 tys. powala. Co zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Joanna