Jak uniknąć egzekucji z nieruchomości?

Forum prawneKategoria: KomornikJak uniknąć egzekucji z nieruchomości?
Avatarm.k zapytał 1 miesiąc temu

Witam, jak uniknąć egzekucji z nieruchomości? wzięliśmy z żoną kredyt hipoteczny i wybudowaliśmy dom, niestety firma, którą prowadzę, jest w bardzo kiepskim stanie finansowym, jest to restauracja.

Czy istnieje jakieś rozwiązanie, aby uchronić dom przed licytacją komorniczą? a właścicielem działki jestem Ja i mój Tata. Czy przepisać dom na żonę, czy zrobić jest wieczyste użytkowanie? Bank jest wpisany na 1 miejscu w księdze wieczystej. Na razie wszystko jest dobrze, ale myślę na przyszłość – proszę o pomoc.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

niestety takie myślenie na przyszłość może doprowadzić Państwa do poważniejszych problemów. Myślę tu o instytucji skargi pauliańskiej, którą zastosować może sąd na wniosek wierzyciela, jeśli stwierdzi, że swym działaniem dłużnik umyślnie wyzbył się swojego majątku.

Proszę więc mieć na uwadze, że przekazanie majątku żonie, a następnie zaprzestanie spłaty zobowiązań kredytowych, nawet z innej przyczyny, niż umyślne pokrzywdzenie wierzyciela może doprowadzić do niepotrzebnych spraw sądowych i znacznych kosztów z nimi związanych.

Zachęcam więc, do skierowania myśli w bardziej optymistycznym kierunku. Tym bardziej że wspominasz, iż na chwilę obecną sytuacja finansowa firmy nie jest jeszcze w opłakanym stanie. Dopóki raty kredytu są spłacane, bezpieczny jest również dom. Jeśli natomiast doszłoby do „poślizgu” w regulowaniu bieżących rat kredytu, zasadne będzie podjęcie kontaktu z bankiem i ustalenie planu działania.

Proszę pamiętać, że kredytobiorca ma szansę starać się o zawieszenie płatności rat kredytu. Natomiast zanim dojdzie do ewentualnej licytacji komorniczej z nieruchomości, sprawa musi wcześniej trafić do sądu.

Jest to kwestia przynajmniej kilku miesięcy w czasie których rzetelny dłużnik jest w stanie wypracować z bankiem porozumienie. Ugody na gruncie dłużnik-wierzyciel jest możliwa na każdym etapie postępowania sądowego, a nawet egzekucyjnego.

Na chwilę obecną radzę więc skupić się na prowadzeniu biznesu. Warto zadbać o otrzymanie jak największego wsparcia i pozyskaniu nowych klientów. A jeśli utrzymanie się z dochodów generowanych przez restaurację będzie trudne, zasadnym będzie rozważenie podjęcia dodatkowego zatrudnienia.

Twoja odpowiedź