Kto płaci alimenty gdy ojciec jest w więzieniu?

Forum prawneKategoria: AlimentyKto płaci alimenty gdy ojciec jest w więzieniu?
AvatarAśka zapytał 3 miesiące temu

Witam, proszę o poradę: kto płaci alimenty gdy ojciec jest w więzieniu? były mąż trafił do więzienia (właśnie się o tym dowiedziałam), nie wiem co przeskrobał, ale pracował gdy był na wolności i płacił alimenty na czas.

Powstaje pytanie co dalej? kto płaci alimenty gdy ojciec jest w więzieniu? proszę o odpowiedź, jakie dalej kroki poczynić, by dalej mieć alimenty na dziecko. Pozdrawiam!

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

jeśli ojciec dziecka przebywa w zakładzie karnym, warto podjąć z nim kontakt celem ustalenia, co w związku z dalszymi ratami alimentacyjnymi.

Warto porozmawiać ze zobowiązanym do alimentacji, bowiem w chwili obecnej jest on jedyną osobą, na której ciąży obowiązek alimentacji.

Jeśli nie posiada on oszczędności i nie uzgodni ze swoimi najbliższymi, że osoby te będą w jego imieniu regulować kolejne raty alimentacyjne, to uzyskanie świadczenie może okazać się niemożliwe.

Musisz zdać sobie sprawę, że egzekucja długów alimentacyjnych jest możliwa za pośrednictwem dyrektora zakładu karnego, w którym przebywa osadzony jedynie wówczas, kiedy ten posiada majątek.

Dyrektor zakładu karnego na poczet świadczeń alimentacyjnych może dokonać potrącenia z zarobionych przez więźnia pieniędzy (jeśli ten uzyskał zezwolenie na zatrudnienie) lub ze środków zgromadzonych na koncie depozytowym osadzonego. Jeśli więzień nie świadczy płatnej pracy egzekucja będzie nieskuteczna.

Dlatego tak jak napisałam na wstępie, warto porozmawiać z samym zobowiązanym. Jeśli kontakt z nim nie będzie możliwy z osobami mu bliskimi – rodzice, małżonka. Być może oni właśnie przejmą na siebie obowiązek alimentacji. Warto również ustalić, na jaki czas Twój były partner został zatrzymany. Jeśli będzie to dłuższy okres, możesz złożyć wniosek o egzekucję świadczeń alimentacyjnych przez komornika.

W grę wchodzą również alimenty od państwa. Niemniej jednak prawo do wypłaty zaliczki alimentacyjnej przysługuje przy wystąpieniu łącznie dwóch przesłanek – nieskuteczność postępowania egzekucyjnego i zmieszczenie się w ustalonym progu dochodowym w przeliczeniu na jednego członka rodziny (obecnie 900 zł netto na osobę w rodzinie).

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź