Mam problem z komornikiem. Komornik zlicytował dom, pieniądze przetrzymuje od miesiąca. Moje pytanie brzmi: po jakim czasie otrzymam pieniądze z licytacji komorniczej domu?
Jak długo komornik może trzymać pieniądze? tzn. nadwyżkę? Dom został sprzedany za więcej, niż wynosił dług.
Po jakim czasie otrzymam pieniądze z licytacji komorniczej? bardzo zależy mi na czasie, chcę dostać swoją dolę i wyjechać z Polski jak najszybciej.
Witaj,
rozliczenie egzekucji po licytacji nieruchomości wymaga podjęcia przez komornika i sąd szeregu czynności, które mogą zostać zaskarżone przez uczestników postępowania – dłużnika i wierzycieli.
Dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość i spokojnie zaczekać, aż cała procedura zostanie wykonana.
Z tego co piszesz, wynika, że komornik może czekać na zatwierdzenie przez sąd planu podziału. Natomiast pieniądze ze sprzedaży nieruchomości znajdują się nie u niego, lecz na koncie depozytowym Ministra Finansów.
Wypłata pieniędzy z konta depozytowego będzie możliwa dopiero po uprawomocnieniu się postanowieniu sądu zatwierdzającego plan podziału.
A co ważne nadwyżka ze sprzedaży, zostanie Ci przekazana, dopiero po zaspokojeniu wierzycieli i rozliczeniu kosztów egzekucji. Powyższe wynika z regulacji art. 1023 kpc. i następnych. Gdzie warto zwrócić uwagę na zapis art. 1028 kpc., który brzmi:
1. Jeżeli zarzutów nie wniesiono w terminie przepisanym, organ egzekucyjny przystąpi do wykonania planu. Wniesienie zarzutów wstrzymuje wykonanie planu tylko w części, której zarzuty dotyczą.
2. Na skutek wniesienia zarzutów sąd po wysłuchaniu osób zainteresowanych zatwierdzi albo odpowiednio zmieni plan. W postępowaniu tym sąd nie rozpoznaje sporu co do istnienia prawa objętego planem podziału.
3. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.
4. Wykonanie planu w części dotkniętej zarzutami nastąpi po uprawomocnieniu się postanowienia sądu, chyba że zostało wstrzymane przez zabezpieczenie powództwa w sporze o ustalenie nieistnienia prawa.
Jak widzisz, czas podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży uzależniony jest od wielu czynników – szybkości działania sądu, gdzie nie da się uniknąć oczekiwania na prawomocność postanowień i zarządzeń, a dalej od toku pracy komornika, który nie tylko tworzy plan podziału, ale również go realizuje – po zatwierdzeniu przez sąd.
Na zwrot część środków możesz czekać więc nawet kilka miesięcy. Jeśli się niecierpliwisz, zachęcam do kontaktu z komornikiem (również telefonicznie). Pamiętaj, że masz prawo do informacji o przebiegu postępowania.
Odnośnie wyjazdu, to myślę, że nie musisz go odkładać, pod warunkiem, że poinformujesz o nim komornika i wskażesz pełnomocnika do doręczeń w kraju.
Przydatne wzory pism:
Skarga na czynności komornika – wzór
Skarga na czynności komornika – wzór
Koniecznie przeczytaj:
- Jak dzieli komornik pieniądze po licytacji nieruchomości?
- Zaniżenie wartości nieruchomości przez komornika – skarga
- Nie zapłaciłam podatku od sprzedaży nieruchomości – co teraz?
- Zapis w księdze wieczystej a sprzedaż udziału w nieruchomości
- Jak obniżyć koszty egzekucji komorniczej? wyjaśnienie + [WZÓR]