Wezwanie do zapłaty z uczelni [opłata rezygnacyjna] co robić?

Forum prawneKategoria: DługiWezwanie do zapłaty z uczelni [opłata rezygnacyjna] co robić?
AvatarSylwia2123 zapytał 2 miesiące temu

Witam, mam problem ze szkołą, do której uczęszczałam dwa lata temu, przez ten czas dokumenty, które posiadałam uległy zniszczeniu i tylko na mojej wersji była sporządzona dodatkowa notka, która podczas zapisu do szkoły świadczyła o tym, że nie poniosę żadnych kosztów w przypadku rezygnacji ze szkoły (z kierunku).

Na dzień dzisiejszy po 2 latach dostaję telefon, że szkoła została zamknięta, a ja mam do zapłaty opłatę rezygnacyjną. Co mogę zrobić? jak się odwołać, żeby anulowali mi tę płatność? nadmienię, że jestem w trudnej sytuacji finansowej.

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

czy szkoła ma prawo domagać się zwrotu opłaty rezerwacyjnej, przeczytać można sięgając do treści umowy zawartej z uczelnią.

Piszesz, że Twoje dokumenty zostały zniszczone. Jednak szkoła powinna posiadać odpis umowy. Być może warto domagać się jej okazania? Myślę jednak, że uczelnia może się wzbraniać, zasłaniając np. archiwizowaniem dokumentów po zamknięciu placówki.

Niemniej jednak jeśli uważasz, że opłata nie powinna Cię obciążać, zasadne będzie przygotowanie odpowiedzi na wezwanie do zapłaty.

Sprzeciw od wezwania do zapłaty – wzór

Sprzeciw-od-wezwania-do-zapłaty-wzor
Sprzeciw od wezwania do zapłaty – wzór

W pierwszej kolejności w piśmie należy podnieść brak zasadności naliczenia opłaty. Tu należy powołać się ustalenia zawarte podczas zapisu do szkoły, że uczeń/student nie ponosi opłaty rezygnacyjnej w przypadku zaprzestania nauki.

Dalej można zażądać przedłożenia dokumentów, na podstawie których szkoła żąda uiszczenia opłaty. Następnie warto dodać, że oprócz tego, iż opłata nie jest należna, jesteś w trudnej sytuacji materialnej i nie stać Cię na poniesienie przedmiotowego wydatku.

Mam nadzieje, że odpowiedź szkoły będzie po Twojej myśli. Jeśli się nie uda, a uczelnia przedłoży kserokopie podpisanej przez Ciebie umowy, w której znajduje się klauzula z kosztami, warto przygotować prośbę o umorzenie naliczonej opłaty rezygnacyjnej, powołując się już wyłącznie na trudności finansowe.

Odwołanie od wezwania do zapłaty za studia jest konieczne i nie wolno sprawy ignorować, bo szybciej niż myślisz, zjawi się komornik.

Jeśli sprzeciw od wezwania do zapłaty nie zadziała, złóż w uczelni poniższy wniosek:

Podanie o umorzenie długu na uczelni

Podanie-o-umorzenie-długu-za-czesne-na-uczelni
Podanie o umorzenie długu za czesne na uczelni

Podobne tematy:

AvatarSylwia odpowiedział 2 miesiące temu

W momencie podpisania umowy, wtedy z tą szkołą, zapis był tylko na mojej umowie, że w przypadku rezygnacji po przechodzonym semestrze nie ponoszę opłaty, mój błąd, że umowa nie była sporządzona w dwóch jednakowych egzemplarzach.

Wtedy podczas rezygnacji z uczelni było wszystko dobrze i nikt nie prosił mnie o opłacenie czesnego, dopiero teraz wszystkie papiery wygrzebują po dwóch latach. Ponadto dzwoniąc do windykacji, bo to jest Warszawa a ja z Rzeszowa, nie mogą wysłać mi skanów mojej umowy, bronią się tym, że RODO i mogą okazać tylko osobiście, ale przecież to na drugi koniec polski musiałabym jechać…

Twoja odpowiedź