Więzienie za alimenty? ile dostanę odsiadki?

Forum prawneKategoria: AlimentyWięzienie za alimenty? ile dostanę odsiadki?
Użytkownik zapytał 3 lata temu

Witam, ile odsiadki za alimenty mogę dostać? naprawdę nie mam z czego płacić alimentów, które zasądził sąd, bo co miesiąc mam płacić 900 zł, a utrzymać mam się z czego – się pytam?

Czy mogą za alimenty do więzienia mnie zamknąć? wtedy już nie zapłacę ani złotówki więc kto ma w tym interes, bym był w więzieniu?

Alimentów nie płacę od kilku miesięcy i póki co żadne pismo jeszcze nie przyszło, czy może mi Pani podpowiedzieć na forum jak uniknąć kary za niepłacenie alimentów i kiedy dłużnik alimentacyjny idzie do więzienia? ile mam czasu tak mniej więcej?

Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź, niepłacenie alimentów to szkoda dla dzieci – ja to wiem, tylko z czego ja mam się utrzymać? nad tym nie zastanawia się nikt…

43 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj,

na samym początku pragnę Cię poinformować, że masz prawo wystąpić z wnioskiem o obniżenie alimentów. Jeżeli sąd stwierdzi, że Twoja sytuacja materialno-bytowa uzasadnia wniosek o obniżenie uprzednio zasądzonych świadczeń, to zmniejszy ich wysokość.

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Wniosek-o-obnizenie-alimentow-wzor-przyklad-pdf-doc

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

W tym momencie jesteś zobowiązany do zapłaty alimentów w miesięcznej kwocie, jak podajesz 900 zł. Jeśli jest to świadczenie na jedno dziecko, myślę, że masz szansę na obniżenie alimentów.

Jeśli alimenty dotyczą dwójki dzieci, czyli wynoszą po 450 zł miesięcznie, to niestety nie jest to kwota wygórowana i szanse na obniżenie świadczenia maleją.

Odnośnie braku alimentacji, to rzeczywiście dłużnik, który uporczywie uchyla się od obowiązku dokładania się do utrzymania swoich dzieci, nie wpłacając żadnych kwot jako świadczenie alimentacyjne, musi liczyć się z faktem, że wcześniej czy później sprawą zajmą się organy ścigania.

Przepisy kodeksu karnego wskazują, że za brak alimentacji przez przynajmniej trzy miesiące sąd może skazać zobowiązanego na karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo karę pozbawienia wolności do roku.

Natomiast jeżeli na skutek braku alimentacji dziecko skazane jest na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych (żyje w biedzie) sąd może orzec karę pozbawienia wolności do lat dwóch – tak art. 209 kk.

Jeżeli Twoja była partnerka pobiera świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego, to zawiadomienie o uchylaniu się od alimentacji składają organy właściwej gminy, po uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Zatem po złożeniu przez matkę dziecka wniosku o wypłatę alimentów zastępczych – raz do roku.

Jeśli matka dziecka nie spełnia warunków do otrzymania alimentów z funduszu alimentacyjnego, to zawiadomienie o ściganie może złożyć ona sama. Czy dokona zgłoszenia? Nie wiem, pewnie jest to zależne od relacji jakie macie ze sobą.

Skoro jednak nie wywiązujesz się z obowiązku alimentacji i żadna sprawa nie jest w toku – nie masz komornika ani policji na głowie, to może matka dziecka nie otrzymuje alimentów z FA, lecz próbuje radzić sobie sama.

Radzę jednak w miarę możliwości wpłacać pieniądze, chociażby na bieżące alimenty, w przeciwnym razie może spotkać Cię niemiła niespodzianka. Wierz mi długi alimentacyjne szybko rosną (także, kiedy dłużnik odbywa karę pozbawienia wolności) i nie znikają, a dłużnik prócz odsiadki, w przyszłości przez długie lata może mieć komornika na głowie, zajęcie majątku, w tym pensji w wysokości do 60%, zatrzymane prawo jazdy, wpis do rejestru dłużników.

Warto więc zadbać o swoją przyszłość i dołożyć wszelkich starań, by sprostać obowiązkom względem swoich dzieci i uniknąć problemów w przyszłości.

Koniecznie przeczytaj:

Iza odpowiedział 3 lata temu

Mój chłopak trafił do więzienia prawie 2 miesiące temu. Dostał karę 60 dni za niepłacenie alimentów i 4 miesiące za nieodrobione godziny za zadłużenie wobec firmy z telefonami. Złożył wniosek o dozór elektroniczny. Dokonano już u nas pomiary, była pani kurator. Wydala pozytywną opinię i obecnie czekamy na sprawę. Ale teraz dowiedzieliśmy się, że w przyszłym miesiącu w sądzie będzie sprawa dotycząca zadłużenia wobec funduszu alimentacyjnego. Czy to, że czekamy teraz na ta sprawę, może przeszkodzić w otrzymaniu dozoru elektronicznego?

Darek odpowiedział 3 lata temu

Jestem dłużnikiem alimentacyjnym z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu lekkim, mam na utrzymaniu córeczkę 2 i półroczną z tą samą partnerką. Podjąłem pracę na umowę zlecenie w ochronie, komornik zabrał mi całe wynagrodzenie, czy nawet wtedy ma takie prawo? Nadmieniam tylko, że zadłużenie mam za zaległe alimenty, a nie bieżące. Czy jeżeli w naszym kraju mężczyzna ma zadłużenie za alimenty, ma zejść tego świata z głodu?

Przemysław odpowiedział 3 lata temu

Mam zaległość za alimenty 7 tys. jakie kroki uczynić, by nie iść do wiezienia? Jak się wybronić przed tym, czy można to jakoś na raty rozłożyć, bo jednorazowo nie jestem w stanie tego uregulować, dochód posiadam, lecz nieudokumentowany, nic na siebie nie posiadam, mieszkam w domu z ojcem, który choruje na astmę, ma problemy z oddychaniem i poruszaniem się, do tego mamy gospodarstwo, które jest na niego, ale ze względu na jego stan zdrowia ja się nim zajmuje. Co zrobić by nie iść do więzienia za alimenty?

Konrad odpowiedział 3 lata temu

Witam, chciałbym się dowiedzieć, jak mogę zacząć spłacać swoje długi do komornika z tytułu świadczeń alimentacyjnych. Aktualnie jestem poza granicami kraju, ale w planie mam powrót do Polski w niedługim czasie. Zamierzam po powrocie otworzyć spółkę zacząć żyć legalnie, jednak przeraża mnie fakt, że komornik może zająć wszystko, co posiadam do otwarcia mojej firmy, dzięki której będę w stanie płacić moje zobowiązania i żyć jednocześnie. Aktualny stan moich zobowiązań alimentacyjnych to 32 000 zł. Jakie kroki powinienem podjąć, by zacząć spłacać zaległe i bieżące alimenty?

Kacper T. odpowiedział 3 lata temu

W 2008 roku z powodu mojego alkoholizmu zostawiła mnie żona. Zaraz potem moje życie posypało się, straciłem prace i możliwości zarobkowe. Mieliśmy zasądzoną separację a moje dzieci 700 PLN alimentów z mojej strony. W styczniu 2009 wyjechałem za granicę, myśląc, że to jedyna szansa na odbicie się od dna.

O ile dobrze pamiętam, przez ok. 2 lata nie wpłacałem zasądzonych alimentów. Niestety na początku moja sytuacja tu była tragiczna. Potem zacząłem spłacać zadłużenie z tytułu alimentów w miarę swoich możliwości finansowych. Od około 6 lat alimenty płacę systematycznie obecnie 600 PLN miesięcznie.

Kilka dni temu dowiedziałem się, że jest prowadzone postępowanie przeciwko mnie. Kontaktowałem się z prokuratorem i policją w celu wyjaśnienie sprawy (niestety tylko telefonicznie). Powiedziano mi, że najlepszym wyjściem jest napisanie pisma wyjaśniającego na policję lub do prokuratora.

Poza tym okazało się, że komornik nie informuje sądu o wpłatach na alimenty z mojej strony. Obecnie szukam osoby potrafiącej zredagować takie pismo. Ponieważ przebywam za granicą mam z tym pewną trudność.

Jeśli jest Pan(i) w stanie napisać takie pismo to z przyjemnością zapłacę ustalona kwotę.

Łukasz odpowiedział 3 lata temu

Witam, od 11 lat nie płaciłem na córkę alimentów i chciałbym je zacząć spłacać czy jest jakakolwiek opcja, żebym miał to rozłożone na jakieś raty? Nie dam od razu wyłożyć tak dużej kwoty, miesięcznie miałem przyznane 250 PLN i kolejne pytanie, czy mogę wrócić do Polski bez jakichkolwiek problemów tzn. z powrotem? I czy można jakoś sprawdzić, jaka to jest dokładnie kwota zadłużenia alimentacyjnego?

Zbigniew odpowiedział 3 lata temu

Witam! Od ponad roku nie mam kontaktu z synem, który w kwietniu tego roku ukończył 18 lat. Chcę uzyskać od niego informacje o tym, czy nadal się uczy, oraz chcę przesyłać alimenty na jego konto bankowe, ponieważ obawiam się, że jego matka nie mówi mu prawdy o wpływających ode mnie alimentach, stąd brak kontaktu z synem. Co powinienem w tej sprawie uczynić? Pozdrawiam serdecznie!

dariusz odpowiedział 3 lata temu

Po jakim czasie alimenty się przedawniają? Mam kopię Orzeczenia Sądu Rodzinnego z roku 2001. Teraz mój syn ma 25 lat i poinformował mnie, że wszczyna postępowanie egzekucyjne w sprawie tych zaległych alimentów.

jóżef odpowiedział 3 lata temu

mam zadłużenia alimentacyjne, trzy lata temu odbyła się sprawa, aby część domu po zmarłym ojcu przeszła na matkę, rodzeństwo się nie zrzekło, wiec każdy z nas dostał po jednej czwartej udziału w mieszkaniu, mieszkam z matką ze swoją rodziną, łoże w remonty, robię opłaty oni się nie interesują, teraz na dniach każdy z nich dostał pismo od mojego komornika (matka tez) o moim zadłużeniu – rodzeństwo się złości, że komornik wejdzie im na renty, a mieszkanie miało być na moje dziecko ze względu na moje długi czy jest możliwość ściągania im z rent za moje długi alimentacyjne? to jest jedna sprawa, a druga to proszę mi powiedzieć, jak mam założyć sprawę do sądu, żeby uwolnić się od komornika? ponoć pieniążki, które wpłacam, znajdują się w depozycie, co mam zrobić? jak napisać pozew o ich przekazanie i umorzenie reszty długu alimentacyjnego?

anna odpowiedział 3 lata temu

witam, od listopada mój mąż ma zajęte wynagrodzenie za pracę, kwota alimentów to 1 000 zł po 500 na dziecko (2 dzieci), a komornik przelał mi na konto tylko 752 zł, twierdząc, że pobrał sobie koszty komornicze… dlaczego ja mam na tym tracić tzn. moje dzieci, nie uzyskując całej kwoty należnych alimentów? proszę o wyjaśnienie, czy komornik zrobił to poprawnie?

Dorota odpowiedział 3 lata temu

Nie mogę znaleźć wzoru na pismo do komornika o utrzymanie alimentów na córkę po ukończeniu 18 roku życia. Córka się dalej uczy. Córka kończy 18 lat w grudniu, alimenty otrzymuję na jej rzecz przez komornika od ojca mojego dziecka przez ostatnie około 9 lat. Mam numer akt itd., ale nie wiem dokładnie, jak to wszystko ująć w piśmie a wiem, że pisma do tych instancji muszą raczej być bardzo formalne. Za wszelką pomoc bardzo dziękuję.

Katarzyna odpowiedział 3 lata temu

Witam, płaciłam alimenty partnerowi z mojego konta transferowego, cały czas było wszystko dobrze, w maju zmieniłam telefon i dalej przelewałam pieniążki, nagle wczoraj dostałam wiadomość z transferowego, że komornik oddał mi pieniążki, po rozmowie z nim okazało się, że od czerwca przelewy za alimenty były niepodpisane i oni trzymali nasze pieniądze pół roku, bo nie wiedzieli do kogo je przypisać. Moje pytanie jest takie, dlaczego trzymali pieniądze z alimentów tak długo i nie odesłali ich od razu w pierwszym miesiącu? Pozdrawiam

Kasia odpowiedział 3 lata temu

Witam mam pytanie: Mam znajomą, która ma znajomego, starszy pan, który nie płacił alimentów, z jakieś ponad 20 lat temu to było albo i lepiej, pan ten mieszka za granicą, jest poszukiwany przez policję za alimenty, przez właśnie ten dług. (sprawdzone w internecie). Czy grozi temu panu zatrzymanie przez policję w chwili przybycia do Polski? Dług jest bardzo stary, podkreślam, że dzieci tego pana mają po 40 lat, także jest naprawdę starym długiem. Proszę o informację dziękuję.

tomek odpowiedział 3 lata temu

czy można zredukować kwotę zadłużenia alimentacyjnego? 5 lat temu nie dotrzymałem obowiązku alimentacyjnego, a syn od 5 lat pracuje, studiował zaocznie i pracował. Zrobiłem to teraz, syn się 2 razy nie stawił na sprawie, sąd orzekł moją wygraną, ale suma jest duża – 90 tys. zł. jak to zrobić, aby sumę zadłużenia alimentacyjnego zredukować? i czy w ogóle można to zrobić? a jeśli tak to, od czego zacząć?

Mirosław odpowiedział 3 lata temu

Mam zadłużenie alimentacyjne. Choruje na cukrzycę, w wyniku powikłań amputowano mi prawe podudzie. Na komisji w ZUS orzeczono całkowitą niezdolność do pracy. Przyznano mi rentę w wysokości 1582 zł brutto. Ile i czy może mi zabrać komornik? Oprócz tego musiałem zapożyczyć się na lekarstwa i na alimenty które spłacałem co miesiąc po 500 zł a mam płacić co miesiąc 800 zl

Ola odpowiedział 3 lata temu

Potrzebuje pomocy w kwestii wyroku za alimenty. Mój partner odsiaduje wyrok za alimenty 1 rok i 4 miesiące – niedawno dowiedział się, że znowu toczy się postępowanie o niepłacenie alimentów za miesiące od czerwca do sierpnia czy to jest możliwe? Przypominam ze od grudnia 2018 i ze w zakładzie karnym pracuje i komornik zajął mu wynagrodzenie. Dziękuję za pomoc.

polka odpowiedział 3 lata temu

Witam, mąż dostał wezwanie na odbycie kary 3 miesięcy za alimenty. Co ma zrobić w tej sytuacji? czy jest to nieuniknione, że pójdzie do więzienia? nigdy wcześniej nie odbywał kar w zakładzie karnym. Napisaliśmy już wniosek o dozór elektroniczny, co jeszcze możemy zrobić w tej sytuacji? Płaci kwoty niewielkie miesięcznie i odbywa pracę mu zasądzone nie odpłatnie.

and odpowiedział 3 lata temu

Po rozwodzie wyjechałem za granicę, przesyłałem byłej zonie zasadzone alimenty przez Western Union, 2 lata później miałem wypadek i nie mogłem pracować, wtedy też nie płaciłem alimentów, była żona pobierała alimenty z MOPS, któremu wszystko zwróciłem, teraz komornik zablokował mi konto w Polsce na kwotę 60 000 zł, bo ma nakaz sądowy, okazało się, że zaraz po moim wyjeździe ex pobierała pieniądze ode mnie i od ZUS, później MOPS dla MOPS wyrównałem dług. W 2016 a o długu dla ZUS nie wiedziałem.

Po tylu latach nie mam dowodów wpłat z Western Union, że płaciłem, gdy ex pobierała pieniądze z ZUS, Mops wydal mi pismo, w którym stwierdza, że jestem winny ZUS 9600 zł, a dla nich komornik wylicza mi kwotę 60 000 w 2016 ze mam już wszystko wyczyszczone, ale komornik twierdzi, że jestem winny 6 000 co robić? nie mieszkam już w kraju 15 lat i o interwencji komornika nic nie wiedziałem.

Robert35 odpowiedział 3 lata temu

Witam. Czy grozi mi wiezienie za zaległe alimenty? Moja córka ma 26 lat, od 9 lat nie płace alimentów, ponieważ ona nie podjęła dalszej nauki, przez okres kiedy miałem przysądzone alimenty, nie płaciłem całej kwoty mi przyznanej. Na dzień dzisiejszy mam ogromne zadłużenie. Czy płacąc miesięcznie jakąkolwiek kwotę komornikowi, nie grozi mi odpowiedzialność karna, boje się, że mogę pójść do więzienia. Dziękuje

Eleonora odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry. Posiadam spore zadłużenie alimentacyjne. Nie jestem w stanie spłacić tego w całości, czy komornik może rozłożyć dług za alimenty na raty? Jeśli zdeklaruję się, że będę regularnie wpłacać co miesiąc bieżące alimenty i ratę zadłużenia. Komornik zajął obecnie już moje wynagrodzenie. A do tego wszystkiego mam wezwanie do prokuratory na wyjaśnienia. Czy jeśli wpłacę jakąś kwotę, to nie trafię do aresztu?

Aguś odpowiedział 3 lata temu

Witam. Mój partner został zatrzymany na 120 dni. Nie wiem za co. Jego była żona mówi, że nie płacił Alimentów przez 5 lat. Jak jesteśmy razem od kwietnia, to nie dostawał żadnych pism. Przyszło wczoraj pismo od komornika, że jest zaległy 38 zł za znaczki. Czy jak faktycznie nie płacił tyle lat? jest jakaś szansa, żeby go wyciągnąć stamtąd? czy tylko spłata całości 86 tys.?

buroloco odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, mam duże zadłużenie alimentacyjne na moje dziecko z pierwszego związku, w tej chwili mam dwoje dzieci z inną partnerką, zostałem skazany na karę więzienia, od tego czasu ukrywam się i próbuję utrzymywać moją rodzinę, mam już dosyć, nie mogę się normalnie zatrudnić, jestem za granicą, jak mogę uniknąć kary za niepłacenie alimentów? a jak bym zapłacił całość zadłużenia alimentacyjnego, to jest możliwość zawieszenia wyroku? proszę o pomoc, sprawa jest bardziej skomplikowana, opisałem ogólnie.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry,

wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności za brak alimentacji jest już prawomocny, czyli troszkę za późno, by go zaskarżać, wnosząc o zmianę karny na mniej dotkliwą.

Jednakże i dziś masz szansę uniknięcia kary więzienia za brak realizacji obowiązku alimentacyjnego na dziecko, jednak musisz wykazać się zaangażowaniem.

Przede wszystkim nie możesz zapominać o obowiązku alimentacji względem dziecka z poprzedniego związku. Wspominasz, że masz ogromne zadłużenie alimentacyjne i w chwili obecnej skupiasz się na utrzymaniu nowej rodziny, nie piszesz jednak nic, że płacisz alimenty na dziecko, którego nie wychowujesz.

Już sama ta okoliczność nie stawi Cię w dobrym świetle, bowiem być może w toku są kolejne sprawy karne za uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacji.

Jeśli liczysz na wymiganie się o więzienia, musisz zadbać o dziecko z poprzedniego związku. Przede wszystkim starać się regulować alimenty na bieżąco. Możesz również spróbować spłacić część zaległości.

Odnośnie kary pozbawienia wolności, to jeśli nie przekracza ona jednego roku, możesz złożyć wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego.

Art. 43l a. kodeksu karnego wykonawczego wskazuje, że

sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:

1) wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego;
2) jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary;
3) skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
4) osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, o której mowa w art. 43h § 3; 5) odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne.

Rozpoznając wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego, sąd przede wszystkim będzie brał pod uwagę okoliczność, czy wywiązujesz się z obowiązku alimentacyjnego, bo przecież nauczenie się dbania o swoje dziecko było głównym celem orzeczonej kary.

Pamiętaj, że skoro zostałeś skazany na karę pozbawienia wolności, to Twoje zaległości nie wynosiły jedynie kilku miesięcy. Być może nigdy nie płaciłeś na swoje dziecko, lub uiszczałeś groszowe, nieregularne wpłaty.

Innym rozwiązaniem, by uniknąć kary pozbawienia wolności za brak alimentacji, jest wniosek o odroczenie wykonania kary.

Art. 151. § 1 kodeksu karnego wykonawczego, stanowi, że Sąd może odroczyć wykonanie kary pozbawienia wolności na okres do roku, jeżeli natychmiastowe wykonanie kary pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki.

Wniosek o odroczenie kary musi być porządnie uargumentowany, a korzystne rozstrzygnięcie sprowadza się jedynie do odciągnięcie w czasie odsiadki za brak alimentów.

Jeśli uregulujesz zaległości alimentacyjne i bieżące alimenty na dziecko, będziesz wpłacał już w terminie, możesz składać wniosek o warunkowe zawieszenie wykonania kary.

Tu warto również zdobyć przychylność matki dziecka i prokuratora, bo jak wynika z art. 178 § 3 kodeks karny wykonawczy w posiedzeniu w przedmiocie zarządzenia wykonania kary, ma prawo wziąć udział prokurator, skazany oraz jego obrońca, a gdy skazany został oddany pod dozór lub zobowiązany do wykonania obowiązków związanych z okresem próby, również sądowy kurator zawodowy, a także osoba godna zaufania lub przedstawiciel stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, o których mowa w art. 73 § 1 Kodeksu karnego, którym powierzono wykonywanie dozoru.

Jak widzisz, uniknięcie więzienia za brak alimentacji jest możliwe, jednak skazany musi wykazać się zaangażowaniem, a przede wszystkim realizować swój obowiązek alimentacyjny.

Jadziak odpowiedział 3 lata temu

Witam, mam wyrok za alimenty 1 rok na 3 lata za niepłacenie, teraz spłacam alimenty regularnie, czy sąd może mi odwiesić wyrok, chociaż spłacam alimenty terminowo?

W odpowiedział 3 lata temu

Witam, partner został zamknięty ponoć za alimenty. Ma 3 wyroki, ale nie wiem, co oznaczają. Sygnatura akt 2K 385/15 2K 383/13 2K 92/10. Proszę o wskazanie, ile mu grozi więzienie i czy ma możliwość zmniejszyć te wyroki, które są za alimenty i KTÓRY wyrok musi wpierw odsiedzieć? Czy ma możliwość starać się o tzw. obrączkę na nodze? (areszt domowy). Mam małe dziecko, partner zostawił mnie bez środków do życia. Dziękuję za odpowiedź.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj, podane sygnatury akt oznaczają konkretne sprawy karne.

Pierwszy wyrok jest z 2010 roku – sygn. akt 2K 92/10, kolejny z 2013 roku sygn. akt 2K383/13 i ostatni z 2015 roku sygn.akt 2K 385/15.

Twój partner przez lata musiał uchylać się przed obowiązkiem płacenia alimentów na dziecko, skoro ma aż trzy wyroki kary pozbawienia wolności.

Wydaje mi się, że spraw karnych miał jeszcze więcej, bowiem jeśli matka dziecka pobierać alimenty z tzw. Funduszu Alimentacyjnego, a Twój partner nie płacił alimentów w ogóle, to sprawy karne odbywały się co roku. Być może nie każdy wyrok był wyrokiem skazującym go na karę więzienia. Prawdopodobnie sąd nałożył na niego grzywnę, prace społeczne lub wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Powyższe wcale nie musi być dla Ciebie pocieszeniem, bo w przypadku, kiedy skazany nie wykona nałożonych kar, sąd może zamienić je, na karę zastępczą aresztu.

Porozmawiaj szczerze z partnerem, bo sprawa może być bardziej zagmatwana, niż się może wydawać. A jeśli nie realizował on alimentów na dziecko przez wiele lat, to może czekać go długi areszt.

Odnośnie wysokość odsiadki, to nie mogę Ci nic na ten temat powiedzieć, posługując się jedynie sygnaturami akt spraw karnych.

Jednakże musisz wiedzieć, że sąd ma prawo skazać oskarżonego za brak alimentacji nawet na dwa lata pozbawienia wolności.

Powyższe wynika z regulacji zawartych w kodeksie karnym –

art. 209 § 1. Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem, albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

  • 1a. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 naraża osobę uprawnioną na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

O tym, którą karę Twój partner będzie odbywał w pierwszej kolejności i czy zostanie zastosowana instytucja kary łącznej, orzeknie sąd penitencjarny.

Odnośnie dozoru elektronicznego, to Twój partner może o niego wnosić, będąc już w areszcie. Jednakże musisz wiedzieć, że zamiana kary pozbawienia wolności na dozór jest możliwa, jeśli kara pozbawienia wolności nie przekracza 1 roku (również wyrok łączny).

Robert W. odpowiedział 3 lata temu

wyszedłem z wiezienia za alimenty, potrzebuje kontaktu z komornikiem, nie mam żadnych papierów ani danych, chciałbym spotkać się i omówić moją sytuację, system spłat itd., wiem, że jak nie będę płacił alimentów, to zaraz pójdę z powrotem siedzieć, a chcę pomalutku spróbować wyprostować swoją sytuację życiową i zacząć normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Krzysztof odpowiedział 3 lata temu

Witam, jestem w wiezieniu we Francji, za tydzień wychodzę na wolność, od dwóch lat moja narzeczona opłaca mi część alimentów, czyli mam przyznane 400 zł, a narzeczona co miesiąc opłaca 150 zł, boję się, żeby mnie za tydzień nie zamknęli w Polsce na granicy za alimenty, proszę o pomoc. Czy jest taka możliwość, ze mnie zamkną? dziękuję z góry. Krzysztof

Lunka1 odpowiedział 3 lata temu

Witam. Co grozi za nie płacenie alimentów?  mój partner ma zasądzone alimenty od 5 lat, od 5 miesięcy jest na wolności, wyszedł z aresztu, od 3 miesięcy pracuje, nie zgłosił tego komornikowi, czy powinien powiadomić komornika? Czy coś mu grozi? partner utrzymuje kontakt z dzieckiem, nawet dokłada się finansowo, ale alimenty matka dziecka otrzymuje z funduszu alimentacyjnego, nie mogą się porozumieć w tej kwestii, dlatego partner nie wie, czy płacić alimenty matce, czy komornikowi, czy pozwolić wejść komornikowi na pensję, czy może mu grozić więzienie?

Malina odpowiedział 3 lata temu

Odbyłem karę 90 dni za artykuł 209. Wyszedłem z więzienia wczoraj, co zrobić aby uniknąć aresztowania ponownie? chciałbym nadmienić, że syn ma 20 lat, pracuje na siebie… córka w tym roku kończy 18 lat. Co mam robić? alimenty w kwocie 500 złotych. Kara jaka była to 90 dni… czy komornik pójdzie mi na ugodę? Pozdrawiam i oczekuję odpowiedzi.

Wanessa odpowiedział 2 lata temu

Witam, mój partner został dwa dni temu osadzony za alimenty, nie wiedział, że jest poszukiwany, wcześniej nie miał z czego spłacać alimentów, bo nie miał pracy, miał zacząć spłacać od tego miesiąca czy można coś zrobić, żeby wyszedł szybciej? jakąś karę grzywną lub wpłacić jakąś kwotę do komornika? za dwa tygodnie urodzi nam się syn i chcę, żeby był przy mnie…

Kinia odpowiedział 2 lata temu

Oskarżyłam męża o niealimentacje (złożyłam wniosek do prokuratury o niepłacenie alimentów), był wezwany na policje i po krótkim czasie otrzymał pismo, że jest winny i otrzymuje karę pozbawienia wolności na 3 miesiące, i coś pisze, że 20 h miesięcznie na cele społeczne. Czy teraz już go zabiorą do wiezienia, czy jak ureguluje całą kwotę, nie będzie musiał iść siedzieć?

Jarosław odpowiedział 2 lata temu

Nie płacę alimentów od 7 lat, dług w funduszu alimentacyjnym jest pewnie ogromny, jak to wygląda po moim  powrocie do kraju?

Idę do więzienia? Na jak długo? Dług kasują? alimenty zasądzono w kwocie 600 PLN na miesiąc.

Nie płacę ich z powodu braku jakiegokolwiek kontaktu z synem od 2,5 roku, nie płacę od roku i była żona wystąpiła nie dawno do Funduszu Alimentacyjnego.

Nie zamierzam płacić jeszcze 6 lat do ukończenia 18 mojego syna. Wtedy przepiszę mu mieszkanie, które mam w Polsce o wartości na dzień dzisiejszy 300 000 zł, ona ma nowego męża i następne dziecko, stać ich na wszystko a zablokowała mi całkowicie kontakt z synem!

Więc przestałem po 1,5 roku płacić alimenty! Ile mi za to grozi więzienia?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam,

wydaje mi się, że pomysł z uchyleniem się od obowiązku alimentacji na syna jest prawdziwie chybiony.

Przede wszystkim bierzesz na siebie ogromny dług. Musisz wiedzieć, że długi względem Funduszu Alimentacyjnego nie ulegają przedawnieniu i nie zostają umarzane nawet po odbyciu kary pozbawienia wolności. Dodatkowo wierzyciel ma możliwość złożenia do komornika wniosku o przeprowadzenie egzekucji.

Jeśli jesteś właścicielem wspomnianego mieszkania, musisz liczyć się z możliwością utraty lokalu na skutek licytacji komorniczej. Twoje plany o przepisaniu mieszkania na dziecko mogą się więc nigdy nie ziścić.

Jednak to, co najważniejsze, to odpowiedzialność karna. Jeśli nie płacisz alimentów na syna przez tak długi czas, grozi Ci kara pozbawienia wolności do lat 2 za uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacji (art. 209 kk.).

Co więcej, kara może być wymierzana wielokrotnie, jeśli zobowiązany do alimentacji nadal nie wywiązuje się z nałożonego obowiązku. Jeśli Twoja była partnerka lub Fundusz Alimentacyjny (ten jest zobowiązany z urzędu do „ścigania” tzw. alimenciarzy) złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, sąd karny może wydać wyrok zaoczny i możesz zostać zatrzymany także podczas pobytu w obcym kraju.

Mając powyższe na uwadze, zachęcam Cię do przemyślenia swoich działań. Mam również propozycję, abyś zaczął walczyć o kontakt z synem. Masz prawo złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów dzieckiem. Jeśli mieszkasz poza Polską, kontakty mogą przybrać formę rozmów telefonicznych, czy wideokonferencji.

Julia odpowiedział 2 lata temu

Byłam w waszej sytuacji kobiety będące z facetem, który nie płaci alimenty na dzieci z poprzedniego związku i też walczyłam o to żeby go nie posadzili. I wiecie sama teraz próbuje go wsadzić za alimenty nigdy nie zapłacił za żadne z trójki moich dzieci. Facet jeśli nie płaci na swoje dziecko nigdy nie będzie płacił. Zero litości dla takich ludzi

Barbara odpowiedział 2 lata temu

kto płaci alimenty gdy ojciec jest w więzieniu?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Barbaro, odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj: Kto płaci alimenty gdy ojciec jest w więzieniu.

grzegorz odpowiedział 1 rok temu

A co gdy byłem zmuszony do płacenia alimentow dla Skazanego syna ..odsiadywał wyrok razem ok 5,5 roku a ja placiłem alimenty na niego komornik stwierdził ze nie wie co sie z nim dzieje

G.L. odpowiedział 1 rok temu

Witam, mój partner przez cztery lata miał trudną sytuację życiową, mieszkał na działkach, utrzymywał się z pracy na czarno i to dorywczej zazwyczaj i nie był w stanie połaci alimentów, w związku z czym otrzymał wyrok 11 miesięcy do odsiadki, mam pytanie w związku z tym czym jest szansa na spłatę alimentów i niepójście do więzienia? obecnie partner pracuje i regularnie wysyła alimenty, czy ma szansę na odstąpienie od wyroku? Dziękuję i pozdrawiam.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie

rozumiem, że chodzi już o prawomocny wyrok skazujący, którego nie da się zaskarżyć, składając apelację. Jeśli tak jest, to uważam, że najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o zmianę kary.

Przy orzeczonej karze bezwzględnego pozbawienia wolności Twój partner może starać się zmianę kary na karę ograniczenia wolności lub na karę grzywny.

Przy czym zaznaczyć należy, że biorąc pod uwagę jego zadłużenie alimentacyjne, wniosek o zamianę na karę grzywny będzie niezasadny i mało przekonujący.

Najrozsądniej więc będzie wnioskować o karę ograniczenia wolności. Wniosek ten należy złożyć przed wydaniem przez sąd zarządzenia o doprowadzeniu skazanego do zakładu karnego celem odbycia kary.

Po wydaniu zarządzenia przedmiotowy wniosek już nic nie da. Dodam jeszcze, że jeśli przed złożeniem wniosku o zamianę kary uda się spłacić dług alimentacyjny lub jego część będzie to argument dla sądu za uwzględnieniem wniosku.

Oczywiście w treści uzasadnienia warto podać też inne argumenty np. podjęcie przez skazanego pracy zarobkowej, wywiązywanie się z bieżących zobowiązań alimentacyjnych itp. Co więcej, do wniosku należy dołączyć dowody na poparcie tych twierdzeń w postaci zaświadczenia od pracodawcy, potwierdzeń wpłat itp.

M.L. odpowiedział 12 miesięcy temu

Mam sądowe wezwanie do więzienia na 6 września br. za uchylanie się za alimenty. Czy mogę prosić o wzór pisma na zmianę na grzywnę lub elektroniczną bransoletę ? Proszę o prawne wskazówki co do napisania do sądu pisma z prośbą o zmianę kary więzienia na inną formę. Odpracowywałem pracę społeczną, ale nie płaciłem alimentów. Nie mogłem znaleźć stałej pracy, tylko pracowałem dorywczo.

abraam odpowiedział 12 miesięcy temu

ml jaki to problem załatwić sobie żółte papiery, a dzięki nim nie zamkną do więzienia i można dostać rentę lub zasiłek stały

Twoja odpowiedź

17 + 14 =