Wynajem pokoju na pół miesiąca

Forum prawneKategoria: RóżneWynajem pokoju na pół miesiąca
s32 zapytał 2 lata temu

Proszę pani, wynajęłam pokój na jeden miesiąc. Wpłaciłam kaucję, resztę czynsz miałam po wprowadzeniu dopłacić. Znalazłam inny tańszy pokój już po podpisaniu, dogadałam się więc z aktualną właścicielką, że nie będę miesiąc, tylko połowę, i ona się zgodziła.

Nagle wczoraj zmieniła zdanie i szantażuje mnie ze jak nie zapłacę za nieprzemieszkana połowę, to mnie zgłosi wyżej. Mniemam, że chodzi o sąd. Umowa najmu pokoju była długopisem między nami, właścicielka uważa, że płaci do skarbówki i mnie straszy.

Co teraz, czy po takiej długopisowej umowie grozi mi sąd? Chciałabym, aby urząd skarbowy sprawdził najem, ale czy jest sens… skoro ja miałam być miesiąc. Takiego kłopotu nigdy nie miałam, nie wiem naprawdę co robić.

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

niestety właścicielka mieszkania ma rację, mówiąc, że należy się jej pełna zapłata – za cały miesiąc zgodnie z ustaleniami. To, że umowa najmu została zawarta w formie pisemnej, działa nawet na Pani niekorzyść.

Piszę tak dlatego, że umowa najmu pokoju, a dokładnie jej zapisy potwierdzają istnienie roszczeń właścicielki mieszkania, która w ewentualnym sporze, również sądowym będzie mogła podeprzeć się właśnie umową.

Dlatego, to co mogę Ci poradzić, to dogadanie się z właścicielką mieszkania. Być może zgodzi się ona na obniżenie ceny. Spróbuj przekonać ją do tego, że skoro mieszkasz w mieszkaniu tylko pół miesiąca, powinna ona obniżyć Ci ustaloną w umowie kwotę.

Jeśli się zgodzi, poproś o potwierdzenie rozliczenia najmu na piśmie.

Natomiast jeśli nie dojdzie do porozumienia, musisz mieć świadomość, że jeśli nie uiścisz czynszu zgodnie z umową, właściciela mieszkania będzie mogła wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę.

W kwestii urzędu skarbowego mogę napisać tak, że faktycznie możesz złożyć donos na właścicielkę mieszkania, na podstawie którego fiskus sprawdzi, czy dopełniła ona obowiązków podatkowych. Wzór donosu pobierzesz poniżej:

Donos do urzędu skarbowego wynajem mieszkania wzór

Donos-do-urzedu-skarbowego-wynajem-mieszkania-wzor-pdf-doc

Donos do urzędu skarbowego wynajem mieszkania wzór

Ponadto zachęcam Cię do przeczytania artykułu: Nielegalny wynajem mieszkania gdzie i jak zgłosić?

Musisz jednak wiedzieć, że bez względu na sprawy podatkowe, jeśli nie dojdziecie do porozumienia, właścicielka mieszkania będzie mogła żądać zapłaty reszty czynszu.

Warto przeczytać:

Nn odpowiedział 2 lata temu

Okazało się że ta pani nie jest właścicielka tylko mieszkanie jest na jej córkę. To kto teraz może sprawę założyć, ta pani mimo że nie jest właścicielką?