Wypowiedzenie umowy pośrednictwa WZÓR PDF

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWypowiedzenie umowy pośrednictwa WZÓR PDF
AvatarJulisz44 zapytał 5 miesięcy temu

Dzień dobry, chcę złożyć biuru nieruchomości wypowiedzenie umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomością, chodzi o zakup mieszkania. Była to umowa na czas nieokreślony, w umowie pośrednictwa z biurem nieruchomości jest zapis:

Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony.

i

Stronom przysługuje prawo wypowiedzenia Umowy.

Jest też zapis, że wypowiedzenie powinno nastąpić w formie pisemnej na 14 dni przed planowanym terminem rozwiązania Umowy niniejszej pośrednictwa.

Mieszkanie znalazłem sam, dlatego chcę złożyć wypowiedzenie umowy pośrednictwa w kupnie nieruchomości, czy poniosę jakieś konsekwencje? czy miałem prawo poszukiwać mieszkania na własną rękę?

9 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Wzór odstąpienia od umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zamieszczam poniżej, możesz go użyć jeśli zleciłeś poszukiwanie mieszkania bądź jego sprzedaż.

Wzór wypowiedzenia wystarczy pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie dostarczyć osobiści lub listownie na adres pośrednika (biuro nieruchomości):

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa wzór

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa wzór

Decydując się na kupno mieszkania czy jego sprzedaż, często kierujemy się do pośrednika, którym jest biuro nieruchomości. Często są to pochopne decyzje, gdyż sprzedaż czy kupno nieruchomości na własną rękę nie zawsze jest trudne do przeprowadzenia.

Często zdarza się, że pośrednik w umowie pośrednictwa zaznacza wyłączność na sprzedaż mieszkania lub jego poszukiwanie – nie należy godzić się na takie warunki!

Umowa z biurem nieruchomości powinna w swojej treści zawierać opis sytuacji, w jakich każda ze stron może wypowiedzieć umowę pośrednictwa. W treści umowy powinien znaleźć się także termin, w jakim umowę można bez konsekwencji wypowiedzieć.

Jako zleceniodawca, powinieneś zadbać o to, aby umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, zawarta była na czas określony, np.: jeden rok. Wtedy przy bezskuteczności biura nieruchomości, bez problemu można zakończyć współpracę i spróbować z nowym pośrednikiem.

Przechodząc jednak do meritum, rozwiązanie umowy z biurem nieruchomości przed wygaśnięciem umowy może nieść za sobą jakieś konsekwencje, więcej na ich temat przeczytasz w umowie, którą podpisałeś z biurem nieruchomości.

Dodam jeszcze, że przedwczesne rozwiązanie umowy z biurem nieruchomości bez konsekwencji także jest możliwe, ale w sytuacji gdy biuro nieruchomości nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Wtedy w uzasadnienie należy wpisać zarzuty, jakie kierujemy przeciwko pośrednikowi.

Może to być np. niewystarczające przykładanie się do poszukiwania nieruchomości lub jego sprzedaży.

Na koniec ciekawa wypowiedź prawnika, dotycząca klauzuli wyłączności w obrocie nieruchomości:

klauzula-wylacznosci-umowa-posrednictwa-z-biurem-nieruchomosci

Podobne wątki:

AvatarPiotrek odpowiedział 3 miesiące temu

Witam, mam taki problem, chcę złożyć wypowiedzenie umowy z biurem nieruchomości i podpisać nową umowę z innym biurem, problem w tym, że to biuro nieruchomości, z którym podpisaną mam umowę – jest zamknięte od 2 tygodni i nie mam jak dostarczyć im wypowiedzenie, co robić w takiej sytuacji? sprzedaję mieszkanie w bloku i chciałbym sprzedać je jak najszybciej.

Umowę z obecnym biurem nieruchomości podpisałem na wyłączność, obiecali złote góry, jak po mojej weryfikacji, nie robili i nie robią zbyt wiele, żeby moje mieszkanie sprzedać, proszę o poradę co czynić w takiej sytuacji? jak rozwiązać umowę z biurem nieruchomości skutecznie, gdy jest zamknięte?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam,

przede wszystkim należy sięgnąć do zapisów umowy i dokładnie wczytać się w warunki określające możliwości wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron. Jest to o tyle istotne, że może pozwolić uniknąć zapłaty kary umownej, czy nawet prowizji od sprzedaży mieszkania.

Następnie należy sprawdzić siedzibę danej firmy. Najłatwiej będzie sięgnąć do wpisu w CEIDG lub KRS. Jeśli adres, pod który „pukasz” jest nadal siedzibą przedmiotowej firmy, można spróbować doręczyć wypowiedzenie umowy pośrednictwa za pomocą Poczty Polskiej, przesyłając wypowiedzenie listem poleconym.

Trzeba jednak pamiętać, że doręczenie wypowiedzenia za pośrednictwem Poczty Polskiej, kiedy adresat jest nieobecny, będzie skuteczne dopiero po drugiej awizacji. Czyli przed zawarciem umowy, jeśli biuro będzie nadal nieczynne, należy precyzyjne obliczyć termin „fikcyjnego” doręczenia wypowiedzenia, a do niego dodać okres karencji przewidziany w umowie.

Dodam jeszcze, że na Twoim miejscu spróbowałabym jednak podjąć kontakt z pośrednikiem drogą telefoniczną lub mailową. To, że biuro nieruchomości jest nieczynne, nie znaczy, że firma w ogóle nie działa. Być może pracownicy są na kwarantannie, ale wykonują pracę w domu. Dlatego, tak jak napisałam, być może warto zacząć od prób kontaktu telefonicznego lub mailowego.

AvatarDawidzki odpowiedział 3 miesiące temu

Witam, chcę złożyć wypowiedzenie umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości, w której pozyskanie kupców zleciłem agencji Metrohouse. Minęło kilka miesięcy, nieruchomość została wyceniona na daną kwotę, niestety nie ma kupujących. Niestety podpisałem lojalkę, czyli wyłączność dla tylko tej agencji nieruchomości, myślę że był to błąd, bo nie wiem jak przykładają się do sprzedaży mojego mieszkania. Chyba lepszym wyborem byłoby zgłoszenie nieruchomości do kilku biur nieruchomości. O ile dobrze pamiętam, w umowie pośrednictwa jest rok czasu, a dopiero minęło kilka miesięcy, czy zapłacę karę za przedwczesne zerwanie umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości?

AvatarKamil odpowiedział 3 miesiące temu

Jak zerwać umowę z pośrednikiem nieruchomości?znalazłem w internecie ciekawe mieszkanie, jako kontakt był podany numer telefonu pośrednika nieruchomości, umówiłem się na wizytę w ich biurze, pani powiedziała, że poda mi adres, jak podpiszę umowę lojalkę.

Umowę podpisaliśmy, do mieszkania mieli zabrać następnego dnia, ale przeczesując internet, znalazłem to samo mieszkanie na własną rękę, zadzwoniłem do sprzedającego i okazało się, że może jeszcze zejść z ceny, którą zaproponowało biuro nieruchomości.

Moje pytanie jest takie: jak ominąć pośrednika nieruchomości? i kupić mieszkanie bezpośrednio od właściciela mieszkania? W umowie pośrednictwa jest klauza, że przez półtora roku nie będę mógł kupić tego mieszkania, dodam, że przed pokazaniem mieszkania, znalazłem je w internecie, co zrobić, żeby nie płacić pośrednikowi dużej prowizji?

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

prowizja dla pośrednika nieruchomości wynika wprost z zapisów umowy, którą podpisałeś. Jeśli chcesz uniknąć jej płacenia, należy dokładnie wczytać się w postanowienia przedmiotowej umowy.

Należy również szukać klauzuli dotyczącej odstąpienia od umowy. Jeśli taka możliwość nie została przewidziana, należy zastanowić się nad pokryciem ewentualnej kary umownej za zerwanie umowy. Tu jednak trzeba wziąć pod uwagę zarówno wysokość kary umownej, jak i „upust”, który chce dać Ci sprzedający.

Niemniej jednak należy pamiętać również o zobowiązaniach sprzedającego względem przedmiotowej agencji nieruchomości. Rozumiem bowiem, że to właśnie sprzedający zlecił sprzedaż mieszkania pośrednikowi.

Jeśli tak to sprzedający jest również związany z pośrednikiem i pominięcie agencji nieruchomości w transakcji sprzedaży, kiedy drugą stroną umowy będziesz Ty może wiązać się także dla sprzedającego z obowiązkiem zapłaty prowizji od sprzedaży.

Odnośnie zastrzeżenia braku możliwości zakupu przedmiotowego mieszkania przez okres półtora roku, to moim zdaniem wiązać się on będzie nie z samym zakazem, lecz obowiązkiem pokrycia prowizji.

Aby podsumować temat, napiszę, że wiążą Cię postanowienia umowy zawartej z pośrednikiem. Dlatego warto dokładnie wczytać się w treść zawartej umowy i w niej właśnie szukać możliwość ominięcia zapłaty ustalonej prowizji. Jeśli będziesz mógł odstąpić od umowy pośrednictwa, pobierz poniższy wzór pisma:

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa wzór

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa wzór

AvatarDrucińska odpowiedział 2 miesiące temu

Nie wiemy jak wycofać się z umowy z pośrednikiem nieruchomości, mąż zadzwonił wczoraj, że chcemy zakończyć współpracę z biurem nieruchomości, pracownik biura powiedział, że oddzwonią, tak się stało, niestety inny pracownik który do nas zadzwonił nie był wyraźnie zadowolony z naszej decyzji. Kazał złożyć pismo… jakby nie można było przez telefon?!

AvatarGeronimo odpowiedział 2 miesiące temu

Witam, pobrałem wypowiedzenie umowy pośrednictwa, dziękuję!

AvatarBoniata odpowiedział 2 miesiące temu

jak ominąć prowizję pośrednika nieruchomości? namówiono mnie na wyłączność przy poszukiwaniu mieszkania w Warszawie, sam też samodzielnie na własną ręką takiego mieszkania poszukuję, interesuje mnie tylko konkretna ulica. Byłem 2 tyg. obejrzeć mieszkanie na własną rękę, wczoraj zabrał mnie tam pracownik biura nieruchomości. Cena niby ta sama, tylko jak teraz udowodnić (jeśli chciałbym kupić to mieszkanie), że byłem tam wcześniej? czy da się jakoś ominąć prowizję pośrednika nieruchomości?

Twoja odpowiedź