Wypowiedzenie umowy pośrednictwa WZÓR PDF

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWypowiedzenie umowy pośrednictwa WZÓR PDF
AvatarJulisz44 zapytał 2 miesiące temu

Dzień dobry, chcę złożyć biuru nieruchomości wypowiedzenie umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomością, chodzi o zakup mieszkania. Była to umowa na czas nieokreślony, w umowie pośrednictwa z biurem nieruchomości jest zapis:

Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony.

i

Stronom przysługuje prawo wypowiedzenia Umowy.

Jest też zapis, że wypowiedzenie powinno nastąpić w formie pisemnej na 14 dni przed planowanym terminem rozwiązania Umowy niniejszej pośrednictwa.

Mieszkanie znalazłem sam, dlatego chcę złożyć wypowiedzenie umowy pośrednictwa w kupnie nieruchomości, czy poniosę jakieś konsekwencje? czy miałem prawo poszukiwać mieszkania na własną rękę?

3 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Wzór odstąpienia od umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zamieszczam poniżej, możesz go użyć jeśli zleciłeś poszukiwanie mieszkania bądź jego sprzedaż.

Wzór wypowiedzenia wystarczy pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie dostarczyć osobiści lub listownie na adres pośrednika (biuro nieruchomości):

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa wzór

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa wzór

Decydując się na kupno mieszkania czy jego sprzedaż, często kierujemy się do pośrednika, którym jest biuro nieruchomości. Często są to pochopne decyzje, gdyż sprzedaż czy kupno nieruchomości na własną rękę nie zawsze jest trudne do przeprowadzenia.

Często zdarza się, że pośrednik w umowie pośrednictwa zaznacza wyłączność na sprzedaż mieszkania lub jego poszukiwanie – nie należy godzić się na takie warunki!

Umowa z biurem nieruchomości powinna w swojej treści zawierać opis sytuacji, w jakich każda ze stron może wypowiedzieć umowę pośrednictwa. W treści umowy powinien znaleźć się także termin, w jakim umowę można bez konsekwencji wypowiedzieć.

Jako zleceniodawca, powinieneś zadbać o to, aby umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, zawarta była na czas określony, np.: jeden rok. Wtedy przy bezskuteczności biura nieruchomości, bez problemu można zakończyć współpracę i spróbować z nowym pośrednikiem.

Podobne wątki:

AvatarPiotrek odpowiedział 5 dni temu

Witam, mam taki problem, chcę złożyć wypowiedzenie umowy z biurem nieruchomości i podpisać nową umowę z innym biurem, problem w tym, że to biuro nieruchomości, z którym podpisaną mam umowę – jest zamknięte od 2 tygodni i nie mam jak dostarczyć im wypowiedzenie, co robić w takiej sytuacji? sprzedaję mieszkanie w bloku i chciałbym sprzedać je jak najszybciej.

Umowę z obecnym biurem nieruchomości podpisałem na wyłączność, obiecali złote góry, jak po mojej weryfikacji, nie robili i nie robią zbyt wiele, żeby moje mieszkanie sprzedać, proszę o poradę co czynić w takiej sytuacji? jak rozwiązać umowę z biurem nieruchomości skutecznie, gdy jest zamknięte?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 dni temu

Witam,

przede wszystkim należy sięgnąć do zapisów umowy i dokładnie wczytać się w warunki określające możliwości wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron. Jest to o tyle istotne, że może pozwolić uniknąć zapłaty kary umownej, czy nawet prowizji od sprzedaży mieszkania.

Następnie należy sprawdzić siedzibę danej firmy. Najłatwiej będzie sięgnąć do wpisu w CEIDG lub KRS. Jeśli adres, pod który „pukasz” jest nadal siedzibą przedmiotowej firmy, można spróbować doręczyć wypowiedzenie umowy za pośrednictwem Poczty Polskiej, przesyłając wypowiedzenie listem poleconym.

Trzeba jednak pamiętać, że doręczenie wypowiedzenia za pośrednictwem Poczty Polskiej, kiedy adresat jest nieobecny, będzie skuteczne dopiero po drugiej awizacji. Czyli przed zawarciem umowy, jeśli biuro będzie nadal nieczynne, należy precyzyjne obliczyć termin „fikcyjnego” doręczenia wypowiedzenia, a do niego dodać okres karencji przewidziany w umowie.

Dodam jeszcze, że na Twoim miejscu spróbowałabym jednak podjąć kontakt z pośrednikiem drogą telefoniczną lub mailową. To, że biuro jest nieczynne, nie znaczy, że firma w ogóle nie działa. Być może pracownicy są na kwarantannie, ale wykonują pracę w domu. Dlatego, tak jak napisałam, być może warto zacząć od prób kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Twoja odpowiedź