Wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym WZÓR
Klaudia E. zapytał 4 lata temu

Chcę napisać wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym, ale nie wiem jak się do tego zabrać.

Znalazłam tańsze biuro rachunkowe i chcę przejść do nich z początkiem nadchodzącego miesiąca, jak więc napisać wypowiedzenie z biurem rachunkowym? żebym nie ponosiła żadnych karnych opłat? dotychczasowa umowa z biurem rachunkowym Calculate jest umową na czas nieokreślony, robią dla mnie księgowość od 1,5 roku.

Proszę o pomoc w napisaniu wypowiedzenia umowy.

Pozdrawiam

17 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym wzór

Wypowiedzenie-umowy-z-biurem-rachunkowym-wzor-doc-pdf

Wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym wzór

Rozwiązanie umowy z biurem rachunkowym może nastąpić w dowolnym momencie, ponieważ prawo cywilne nie ogranicza Cię w tej kwestii w żaden sposób.

Myśląc o rozwiązaniu umowy, bardzo ważną kwestię pełnią zapisy, które znalazły się w umowie z dotychczasowym biurem rachunkowym, którą podpisałeś.

Najczęściej bowiem zdarza się, że biura rachunkowe stosują 3-miesięczny okres wypowiedzenia, trzeba więc mieć ten okres na uwadze, aby rozstać się z biurem rachunkowym w zgodzie i bez żadnych kar umownych.

Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, by czekając, aż okres wypowiedzenia przeminie, od razu podpisać nową umowę z nowym biurem rachunkowym.

Ponadto przy zmianie biura rachunkowego, warto poradzić się nowej księgowości, jakie konkretnie dokumenty potrzebują ze starego biura, by móc bez przeszkód kontynuować rachunkowość Twojej firmy.

Na koniec dodam jeszcze, że jeśli jesteś właścicielami spółki z o.o. lub gdy prowadzisz pełną księgowość, to wypowiedzenie umowy księgowej koniecznie trzeba przeprowadzić na koniec okresu rozliczeniowego, a ponadto przekazać nowej księgowości wszystkie dokumenty do kontroli.

Niemniej ważne staje się również zgłoszenie nowego biura rachunkowego do Urzędu Skarbowego i poinformowanie o wygaśnięciu pełnomocnictwa dla starego biura rachunkowego, konieczna jest także edycja wpisu w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej).

Jak zmienić biuro rachunkowe krok po kroku?

 1. Poszukiwanie nowego biura rachunkowego
 2. Wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym
 3. Podpisanie nowej umowy z księgowością
 4. Podpisanie pełnomocnictwa do reprezentowania w urzędach
 5. Przekazanie dokumentów do nowego biura rachunkowego

Podobne wyszukania:

 • Wzór wypowiedzenia umowy z biurem rachunkowym PDF
 • Rozwiązanie umowy z biurem rachunkowym
 • Wzór wypowiedzenia usług księgowych
 • Wypowiedzenie umowy księgowej PDF

Warto przeczytać: Wezwanie do wydania dokumentów księgowych

Tomek3 odpowiedział 4 lata temu

Witam, przesłałem wypowiedzenie umowy o świadczenie usług księgowych, dostałem telefon jakie są powody wypowiedzenia, biuro księgowe coś zaczyna kręcić i mataczyć,gdy uprzedziłem, że zgłoszę się po dokumenty. Mam nadzieję, że nie będę robić mi pod górkę dając mi tylko część dokumentów… całe 2 lata lecieli sobie w bambuko, teraz jak chcę odejść zaczynają inaczej rozmawiać.

Darek odpowiedział 4 lata temu

No u mnie księgowa gdy otrzymała wypowiedzenie umowy księgowej, nie robiła żadnych problemów, złożyłem natychmiastowe wypowiedzenie, ale niestety nie doczytałem umowy, jaką podpisywałem 2 lata wcześniej, gdzie jak byk było napisane, że obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nic by się nie stała gdyby nie fakt, że podpisałem umowę od razu z nową księgowością – skutek był taki, że przez 3 miesiące płaciłem za usługę z dwóch biur księgowych :)

Opal odpowiedział 4 lata temu

Witam, chcę podpytać o wypowiedzenie umowy Tax Care, jakieś pół roku temu zawarłem umowę na prowadzenie księgowości przez Tax Care, trochę się naczytałem o tej firmie w internecie, niestety mają sporo negatywnych opinii, czy mogę teraz rozwiązać z nimi umowę? czy mogę prosić o wzór takiego pisma? jaki obowiązuje mnie termin wypowiedzenia?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

Nie wiem, jaki obowiązuje Cię okres wypowiedzenia, bo trzeba by było sięgnąć do umowy, którą podpisałeś z Tax Care, niemniej jednak jeśli umowę podpisywałeś na rok, to niebawem możesz ją rozwiązać z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Poniżej zamieszczam wzór, który należy pobrać, wypełnić i wysłać do Tax Care:

Wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym wzór

Wypowiedzenie-umowy-z-biurem-rachunkowym-wzor-doc-pdf

Wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym wzór

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Często pytacie, jakie dokumenty biuro rachunkowe powinno zwrócić po wypowiedzeniu umowy:

odzyskanie-dokumentow-ksiegowych-po-rozwiazaniu-umowy-z-biurem-rachunkowym

err odpowiedział 3 lata temu

Witam,

Mam problem z byłym księgowym, w lutym po kilku moich mailach z prośbą o rozliczenie faktur mailowo poinformował mnie, że zostały rozliczone, ale “biura już nie ma” i mam sobie szukać innego. Miał również “dopełnić wszelkich formalności w zakresie rozwiązania umowy”.

Niestety po tym kontakt się zupełnie urwał, nikt nie odpowiada na maile, telefon został prawdopodobnie wyłączony (nie można zrealizować połączenia). W Google biuro rachunkowe widnieje jako “Zamknięte na stałe”, wiec nawet nie próbuję się tam dostać (jest daleko).

Oczywiście nie dostałem żadnych dokumentów, ani rozwiązania umowy z biurem rachunkowym, ani dokumentów księgowych. Czytałem, że umowę można rozwiązać również przez e-mail, wiec traktuję ostatni e-mail od byłego księgowego jako rozwiązanie umowy.

Problem w tym, że potrzebuję odzyskać dokumenty księgowe, w jaki sposób mam to zrobić kiedy biuro rachunkowe rozpłynęło się w powietrzu? Firma nadal istnieje (sp. z.o.o.) i jest aktywna w KRS, ale czy to coś mi daje?

Czy jest jakaś możliwość wymuszenia na biurze przekazania dokumentów, lub zgłoszenia tego faktu do US (zaraz trzeba będzie rozliczyć PIT, a ja nie mam dokumentów).

Biuro rachunkowe oferowało również usługi prawne, więc w tej kwestii czuję się na straconej pozycji.

Pozdrawiam

zger odpowiedział 3 lata temu

witam, czy mógłbym otrzymać na mail wzór wypowiedzenia współpracy z biurem rachunkowym? dziękuję i pozdrawiam. Umowa z miesięcznym wypowiedzeniem na koniec miesiąca, jeśli jest to możliwe to proszę o przesłanie jak najszybciej. Mam nadzieję, że nie będzie to problem i kontakt z Państwem będzie dla mnie pozytywnym doznaniem, na podstawie którego będę mógł przekazywać dobrą opinię o Państwa działalności.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj! wzór wypowiedzenia umowy współpracy z biurem rachunkowym otrzymasz zaraz po zakupie, wzór pisma nie jest drogi, to jedyne symboliczne 10 zł, zachęcam Cię więc do jego zakupu. Pozdrawiam!

MM odpowiedział 3 lata temu

Witam, chodzi o rozwiązanie umowy z księgową w trybie natychmiastowym. Chciałabym rozwiązać umowę z moją księgową w trybie natychmiastowym, ponieważ nie jestem pewna czy wykonuje ona dobrze swoją pracę, ponieważ już kilka razy popełniła błędy w rozliczeniach i chciałabym jak najszybciej zmienić księgową. Zaznaczam, że są to rozliczenia w Holandii, ale księgowa jest Polką i mogę mieć rozwiązanie umowy napisane w języku polskim. Proszę o pomoc, jak napisać rozwiązanie umowy z księgową.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj, jeśli co jakiś czas dochodzi do pomyłek w rozliczeniach księgowych, to faktycznie warto pomyśleć o zmianie księgowej, aby wypowiedzieć z nią umowę, zachęcam Cię do pobrania poniższego wzoru wypowiedzenia:

Wypowiedzenie-umowy-z-biurem-rachunkowym-wzor-doc-pdf

Wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym wzór

GreG odpowiedział 3 lata temu

Udało mi się zamienić umowę na czas określony na umowę na czas nieokreślony, pracodawca trochę kręcił nosem, bo ciężkie czasy związane z pandemią, ale po długiej rozmowie przystał na moją prośbę. Powiedziałem, że jeśli mi nie da takiej umowy jaką chcę, to nie mamy szans na kredyt hipoteczny.

Wiem, że szef poszedł mi na rękę i jestem mu wdzięczny, odczekam ze 3 miesiące i będziemy składać wniosek o kredyt, mamy na wkład własny, pozostała już tylko kwestia kredytu i jego wysokości, będziemy wnioskować o 340 000 zł, mamy około 50 000 zł – powinno starczyć na mały 80 m domek. Pozdrawiam!

Kasia odpowiedział 3 lata temu

Witam, prowadzę firmę. Mam umowę z biurem rachunkowym, od którego odeszła księgowa, ponieważ właściciel nie płacił jej przez kilka MSC. Dziś 16.09 otrzymałam dopiero e-mail odnośnie składek ZUS ile mam zapłacić – oczywiście płatność do 10.09. Czy takie zachowanie biura księgowego daje mi możliwość do zerwania umowy natychmiastowo?

Pytam, ponieważ w umowie mamy zapis, że natychmiast zerwanie umowy wiąże się z zapłatą 300%. Wcześniej już miałam problem z biurem księgowym. Raz płaciłam odsetki do urzędu skarbowego, bo księgowa nie wyliczyła mi VAT. Źle też miałam rozliczony roczny podatek, bo miałam telefonu z urzędu skarbowego.

Wcześniej również problem taki był, że dawałam terminowo faktury i faktury za reklamy Google miały zapis: rozlicz sam VAT przez kilka MSC tego nie robili. A później się zorientowała księgowa i za każdy ten MSC policzyła mi za deklaracje, chociaż nie był mój błąd, tylko ich, bo nie zauważyła grubego druku, że sami musimy wyliczyć VAT. Z góry dziękuję za pomoc.

Drys. odpowiedział 2 lata temu

Firma reklamowała się, że świadczy profesjonalne usługi księgowe, jednak już po 3 miesiącach współpracy śmiem twierdzić, że nie wiedzą, co robią, a ich usługi księgowe stwarzają chaos i problemy z urzędem skarbowym.

Oczywiście czeka mnie zmiana biura rachunkowego, bo narażają mnie na kary finansowe z urzędu skarbowego. Właścicielką jest młoda dziewczyna, prawdopodobnie bez doświadczenia, stąd nieumiejętne prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Czas trwania umowy to 2 lata, ale na szczęście w umie jest zapis, że jeśli nie wywiążą się z umowy należycie, można wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Oscypek odpowiedział 2 lata temu

Witam, czy jeśli zawieram umowę z nowym biurem rachunkowym, to mogę tego dokonać równolegle z wypowiedzeniem umowy w starym biurze? Czy te terminy mogą się zazębiać?

i drugie pytanie: jakie dokumenty mam zabrać ze starego biura rachunkowego? Lista jest duża (faktury, rachunki, potwierdzenia zapłaty należności, księgi podatkowe, rejestr VAT, ewidencja faktur, ewidencja wyposażenia, ewidencja przebiegu pojazdów, ewidencja środków trwałych, deklaracje podatkowe, deklaracje rozliczeniowe ZUS), ale większość z nich mnie nie dotyczy.

O23 odpowiedział 2 lata temu

Według mnie najważniejsze jest sporządzanie deklaracji podatkowych i faktury, które przekazałaś do biura rachunkowego. Niemiej ważne są też, dalsze zobowiązania biura rachunkowego, do zachowania poufności odnośnie danych dotyczących Twojej firmy.

Wydaje mi się, że rozwiązując umowę z jakąkolwiek księgowością, lub biurem rachunkowym przedsiębiorca ma prawo żądać zachowania tajemnicy.

Taka klauzula powinna wpisywać się w zakres świadczonych usług każdego biura rachunkowego, mimo że inne usługi świadczone przez biuro rachunkowe kulały, to zachowanie poufności jest jednak najważniejsze.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Rozwiązanie umowy z biurem księgowym powinno odbyć się na piśmie. Wypowiedzenie umowy przedsiębiorca motywuje najczęściej niezadowoleniem z poziomu świadczonych usług czy zbyt wysokimi kosztami prowadzenia księgowości przez biuro.

Niezależnie od powodu, klient biura rachunkowego zawsze ma możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy. Jak napisać wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym?

Umowa z biurem rachunkowym

Klient biura rachunkowego nawiązując współpracę z firmą, zobowiązany jest do podpisania umowy o świadczenie usług księgowych. Zwykle udziela przy tym także pełnomocnictwa do składania zeznań podatkowych w swoim imieniu i zawiera umowę o powierzenie danych osobowych.

Główna umowa – umowa o świadczenie usług – określa podmioty podejmujące współpracę, ich prawa i obowiązki, a także okres trwania umowy, warunki i konsekwencje jej wypowiedzenia oraz obowiązujące terminy okresu wypowiedzenia. 

Z reguły, umowa o prowadzenie usług księgowych dobrze zabezpiecza zarówno interes biura rachunkowego, jak i przedsiębiorcy, czyli klienta. Ten, chcąc taką umowę wypowiedzieć, powinien bardzo uważnie przyjrzeć się jej zapisom. 

Wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym

Wypowiedzenie usług księgowych – czy to z biurem rachunkowym, czy z księgową – odbywa się na zasadach określonych w zawartej wcześniej umowie, której warunki strony ustalają w sposób dowolny. Najistotniejsze jest więc sprawdzenie tych paragrafów, które odnoszą się do możliwości wypowiedzenia umowy i terminów wypowiedzenia.

Z reguły, natychmiastowe wypowiedzenie umowy jest możliwe tylko w przypadku niewykonania obowiązków przez jedną ze stron. W pozostałych przypadkach obowiązuje okres wypowiedzenia, a niekiedy możliwe są nawet kary umowne za przedterminowe zakończenie współpracy. 

Wypowiedzenie umowy z księgową może odbywać się na zasadach ogólnych. Jeśli umowa została zawarta na czas określony, termin jej wypowiedzenia powinien zostać określony. Zwykle jest to okres 3 miesięcy ze skutkiem na koniec miesiąca. Natomiast umowy zawarte na czas nieokreślony nie muszą mieć określonego terminu wypowiedzenia.

Zgodnie z przepisami, w przypadku wypowiedzenia ich w pierwszym roku współpracy obowiązuje miesięczny termin wypowiedzenia, w drugim roku dwumiesięczny okres wypowiedzenia, a w trzecim i kolejnym roku trzymiesięczny okres wypowiedzenia. 

Przedterminowe wypowiedzenie umowy może wiązać się z naliczeniem kary umownej, dlatego należy sprawdzić treść kontraktu również pod tym kątem. Dodatkowe opłaty niekiedy wiążą się także z przekazaniem dokumentacji księgowej. 

Jak rozwiązać umowę z biurem rachunkowym?

Aby zakończyć współpracę z biurem rachunkowym, należy sporządzić pisemne wypowiedzenie umowy księgowej. Warto wziąć przy tym pod uwagę, że w większości przypadków taka umowa nie zostanie rozwiązana z dnia na dzień. Strony będą musiały współpracować ze sobą jeszcze przez maksymalnie 3 miesiące w ramach okresu wypowiedzenia. 

Do przygotowania wypowiedzenia umowy księgowej warto wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór wypowiedzenia umowy z biurem rachunkowym. Druk uwzględnia wszystkie niezbędne w takim piśmie elementy, czyli:

 • datę i miejsce sporządzenia,
 • dane klienta,
 • dane biura rachunkowego,
 • oświadczenie o chęci rozwiązania umowy,
 • oznaczenie wypowiadanej umowy,
 • oznaczenie obowiązującego okresu wypowiedzenia, czyli daty przewidywanego zakończenia współpracy,
 • żądanie zwrotu dokumentów,
 • podpis własnoręczny. 

Wzór wypowiedzenia usług księgowych pomaga przygotować pismo, w którym klient biura rachunkowego uwzględni wszystkie niezbędne informacje, a także wszystkie swoje żądania, dzięki czemu nie będzie musiał osobno występować o zwrot swojej dokumentacji księgowej. 

Jakie dokumenty zwraca biuro rachunkowe po wypowiedzeniu umowy?

Wypełniając wzór wypowiedzenie umowy z biurem rachunkowym, klient może wyliczyć w nim dokumenty, które biuro powinno zwrócić mu po zakończeniu współpracy. Po dokumenty te nie musi udawać się do biura osobiście – w wypowiedzeniu ma prawo poprosić o nadanie ich pocztą czy kurierem.

Przy przekazywaniu dokumentacji księgowej sporządza się protokół, który uwzględnia wszystkie dokumenty księgowe podlegające zwrotowi. W zestawieniu tym widnieją:

 • deklaracje podatkowe,
 • deklaracje ZUS,
 • ewidencje faktur,
 • ewidencje wyposażenia,
 • ewidencje środków trwałych,
 • ewidencje wartości niematerialnych i prawnych,
 • ewidencje przebiegu pojazdów,
 • księgi podatkowe,
 • rejestr VAT,
 • dokumenty kadrowo-płacowe,
 • umowy,
 • wyciągi bankowe,
 • pokwitowania zapłaty.

Warto wiedzieć, że jeśli biuro nie zwróci klientowi wszystkich tych dokumentów, ma on prawo ubiegać się o uzupełnienie braków. Natomiast po otrzymaniu dokumentacji musi przechowywać ją przez okres co najmniej pięciu lat, chyba że nawiązuje współpracę z innym biurem rachunkowym – wtedy przekazuje dokumenty kolejnej firmie. 

O czym warto pamiętać przy wypowiedzeniu umowy z biurem księgowym?

Rozwiązanie umowy z biurem księgowym to rozwiązanie, na które decydują się między innymi przedsiębiorcy zmieniający biuro rachunkowe, a także ci, którzy chcąc obniżyć koszty prowadzenia firmy, zaczynają sami zajmować się swoją księgowością.

Niezależnie od przyczyny, warto dopilnować, aby taka procedura została przeprowadzona w odpowiedni sposób. Biuro rachunkowe zajmuje się ważnymi sprawami firmy, dlatego konieczne jest zadbanie o płynność prowadzenia księgowości. Jeżeli klient zmienia biuro księgowe, powinien uwzględnić okres wypowiedzenia umowy i już w tym czasie zawrzeć kolejną umowę z drugą firmą. 

Bardzo ważne są też kwestie związane z przekazaniem dokumentacji. Jeśli biuro prowadzi księgowość w formie elektronicznej, dokumentację przechowuje zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej.

Zwrot dokumentacji nie powinien być uzależniony od stanu rozliczeń z klientem, co oznacza, że nawet jeśli firma nie wywiązała się ze wszystkich zobowiązań, biuro musi oddać jej posiadaną dokumentację, a dopiero później może dochodzić uregulowania należności. 

Ostatnią istotną kwestią jest dopilnowanie zachowania poufności danych i przechowywania informacji na temat firmy zgodnie z przepisami RODO. Jeśli umowa zawarta z biurem nie uwzględnia takich zagadnień, warto uregulować te sprawy za pomocą aneksu do wypowiadanej umowy. Po zakończeniu współpracy biuro księgowe powinno zostać zobowiązane do zachowania tajemnicy i nieudostępniania informacji na temat klienta osobom trzecim.