Zniesienie współwłasności a egzekucja komornicza współwłaścieicla

Forum prawneKategoria: RóżneZniesienie współwłasności a egzekucja komornicza współwłaścieicla
anetotula zapytał 3 lata temu

Mieszkam w domu, w którym moja jest 1/3 nieruchomości, a kuzyna 2/3. Złożyłam wniosek o zniesienie współwłasności w 2018 r. ze względu, iż mój kuzyn nie dba o ta swoja część nieruchomości.

W 2020 za nie płacenie alimentów mojego kuzyna komornik zamierza wszcząć egzekucję z nieruchomości, chciałabym przyspieszyć tę sprawę, gdyż dług jego nie jest jeszcze aż na tyle duży, bym mogła to spłacić i wymusić pierwokup jego części nieruchomości.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli ma Pani środki na spłatę kuzyna, to należy dążyć do zawarcia z nim ugody. Do podpisania ugody może dojść na sprawie sądowej.

Wówczas wcześniej należy poinformować sąd o poczynionych z uczestnikiem postępowania ustaleniach i możliwości szybkiego zakończenia postępowania o zniesienie współwłasności, prosząc jednocześnie o wyznaczenie rychłego terminu kolejnego posiedzenia.

Możecie Państwo również znieść współwłasność u notariusza, a następnie złożyć do sądu wniosek o umorzenie postępowania.

Dodam jeszcze, że jeśli komornik nie dokonał zajęcia przedmiotowej nieruchomości, nie jest Pani dziś jeszcze niczym związana.

Może więc bez obawy o ewentualne konsekwencje czy zarzuty wierzycieli – w tym przypadku dzieci kuzyna może Pani zawrzeć z nim umowę, na mocy której odkupuje od niego udziały w zajmowanej nieruchomości.

Chce jeszcze wskazać, że umowa znosząca współwłasność nieruchomości może rozłożyć obowiązek spłaty na ustalone raty – zarówno u notariusza, jak i przed sądem można „dogadać się” co spłaty ratalnej rozłożonej na wiele kolejnych lat.

Na mocy takiej ugody własność nieruchomości i tak przechodzi na Panią zaraz po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu o uznaniu ugody, a co więcej dom, w którym Pani mieszka jest bezpieczny przed zajęciem komorniczym.

Uważam, że ugoda, którą opisałam powyżej, będzie znacznie lepszym rozwiązaniem, niż bezpośrednia spłata długów kuzyna. Dlatego zachęcam do przemyślenia sprawy jeszcze raz lub ewentualny kontakt z prawnikiem na miejscu, który znając więcej szczegółów sprawy, będzie w stanie szerzej się do niej odnieść.

Podobne wątki:

Aneta odpowiedział 3 lata temu

Problem w tym, że mój kuzyn piję nie pracuje i zaniedbuje część domu w którym mieszka do tego to zadłużenie alimentacyjne.
Chciałam tak napisać pismo do sądu by przyspieszyć ta sprawę onnatarouszu nawet nie mam mowy jedynie sądownie coś mogę zdziałać