Kredyt hipoteczny – poradnik krok po kroku

Kupno własnego mieszkania za gotówkę w Polsce nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby młode. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego często jest jedynym sposobem, na to, aby zrealizować marzenie o posiadaniu swoich czterech kątów. Ten rodzaj kredytu jest więc cały czas popularny, nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób stosunkowo niewiele o nim wie.

Biorąc pod uwagę, jak bardzo poważne jest to zobowiązanie, zdecydowanie warto rozszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Poniżej znajduje się poradnik, który krok po kroku przeprowadza przez cały proces jego zaciągania.

Zastanów się, na jaki kredyt Cię stać

Zanim jeszcze zaczniesz zastanawiać się, gdzie dokładnie zaciągnąć kredyt hipoteczny i zaczniesz się ku temu przygotowywać, w pierwszej kolejności musisz ustalić, na jaki kredyt Cię stać i jakiego kredytu potrzebujesz.

Kwota, na którą możemy liczyć w ramach kredytu, ograniczona jest oczywiście naszą zdolnością kredytową. Wylicza się ją na podstawie wielu różnorodnych czynników, takich jak dochody, koszty utrzymania, ilość posiadanych zobowiązań czy historia kredytowa.

Możemy ją łatwo i szybko sprawdzić, korzystając z dostępnych w Internecie kalkulatorów. Na otrzymany wynik należy jednak wziąć pewną poprawkę, ponieważ nie bierze on pod uwagę, chociażby historii kredytowej, jako że kalkulator nie ma do niej dostępu. W praktyce może okazać się więc, że nasz obraz w oczach banku przedstawia się odmiennie.

Jednak zdolność kredytowa to nie wszystko. To, jaki kredyt otrzymamy, zależeć będzie także od wysokości zgromadzonych przez nas oszczędności. Obecnie wymaga się bowiem od kredytobiorców wkładu własnego na poziomie minimum 20% lub 10%, pod warunkiem, że kredyt zostanie ubezpieczony. Dlatego też nawet jeśli bank skłonny byłby dać nam wysoki kredyt, niekoniecznie będziemy mogli sobie pozwolić na opłacenie wkładu własnego.

Decydując o kwocie kredytu, powinniśmy więc wziąć pod uwagę nasze oszczędności, zdolność kredytową i potrzeby. Co z okresem kredytu? Im kredyt będzie dłuższy, tym większy będzie jego koszt, jednakże zmniejszy się miesięczna rata.

Z kolei krótszy kredyt równa się mniejszym odsetkom, ale wyższej racie. Musimy wobec tego znaleźć balans między płaceniem dogodnej raty, a możliwie jak największym obniżeniem całkowitego kosztu zobowiązania. O ile to w naszej sytuacji możliwe, warto nie brać kredytu na maksymalny możliwy okres (35 lat), a rozważyć zobowiązanie na lat 30 czy 25.

Zgromadź potrzebne dokumenty

Zaciągając kredyt hipoteczny, będziemy potrzebowali nie tylko typowych dokumentów niezbędnych przy zaciąganiu jakichkolwiek zobowiązań (zaświadczenia o dochodach, dowodu osobistego), ale także tych odnoszących się do nieruchomości, którą chcemy kupić lub zbudować.

Konkretny spis potrzebnej dokumentacji zależy od sytuacji prawnej nieruchomości, ale przykładowo może nam być potrzebny wypis z księgi wieczystej, a także akt notarialny potwierdzający tytuł własności.

Możemy oczywiście najpierw udać się do banku, a dopiero potem zacząć gromadzić dokumenty, ale cały proces przejdzie szybciej, jeśli zawnioskujemy o kredyt, będąc już w pełni do tego przygotowanym.

Wybierz najlepszy kredyt i złóż wniosek

Ofert kredytów jest bardzo wiele, a mało kto z nas jest na ich polu ekspertem. Podjęcie dobrej decyzji jest w przypadku kredytów hipotecznych szczególnie istotne, ponieważ nawet niewielka różnica w warunkach kredytu może równać się stracie lub zyskowi na poziomie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych.

Jak w takim razie wybrać najlepszy kredyt? Zdecydowanie warto skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika kredytowego, takiego jak Habza Finanse. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pozyskany zostanie dla nas kredyt o najlepszych możliwych w danej sytuacji warunkach.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że eksperci z Habza Finanse mogą prowadzić negocjacje z osobami znajdującymi się na szczeblach decyzyjnych w bankach, pozwalające na uzyskanie kredytów nawet w trudnych okolicznościach (na przykład przy niskiej zdolności kredytowej kredytobiorcy).

Podpisz umowę i uruchom kredyt

Pamiętaj, że sama akceptacja wniosku przez bank nie oznacza jeszcze, że wszystkie formalności są już za nami. Zanim bank dokona wypłaty środków, konieczne będzie podpisanie umowy i spełnienie zawartych w niej warunków, a więc opłacenie opłat wchodzących w koszt kredytu, takich jak prowizja. Ponadto nie obejdzie się bez dostarczenia odpowiedniej dokumentacji.

Jeśli dom lub mieszkanie kupujemy z rynku wtórnego, wystarczy nam akt notarialny zaświadczający ten fakt oraz wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej (po jego zaakceptowaniu będziemy musieli, już po uruchomieniu kredytu, dostarczyć bankowi odpis księgi). Jeśli jednak dom lub mieszkanie kupujemy od dewelopera, konieczny będzie dokument cesji wkładu budowlanego.

Podsumowanie

Zaciąganie kredytu hipotecznego jest żmudnym i czasochłonnym procesem, a do tego może wiązać się ze sporą dawką stresu. Wszystkie te formalności związane z przyznawaniem kredytu hipotecznego są co prawda konieczne, jako że wiąże się on ze sporym ryzykiem zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy.

Dlatego też tak cenna może być pomoc pośrednika finansowego z Habza Finanse, który maksymalnie przyspieszy i uprości przebieg sprawy, tak, abyśmy sami nie musieli tracić na nic naszego czasu i nerwów.

Koniecznie przeczytaj:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze