Odwołanie od skierowania do sanatorium WZÓR

odwolanie-od-skierowania-do-sanatorium-wzor-pdf-docJak napisać odwołanie od skierowania do sanatorium? pismo do NFZ w sprawie sanatorium dotyczy najczęściej prośby o zmianę wyznaczonego terminu leczenia uzdrowiskowego. Odwołać można się jednak z różnych powodów oraz w różnym celu, w tym między innymi po to, aby zmienić ośrodek uzdrowiskowy lub wyjechać na kurację z bliską osobą.

W każdym z tych przypadków należy sporządzić odwołanie od skierowania do sanatorium i wysłać je do właściwego oddziału NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia).

Odwołanie od skierowania do sanatorium a zmiana terminu

Wzór odwołania od skierowania do sanatorium (który pobierzesz poniżej) warto wypełnić przede wszystkim w przypadku, kiedy nie możemy udać się na leczenie w wyznaczonym terminie. Jest to ważne z kilku względów.

Odwołanie od skierowania do sanatorium wzór

odwolanie-od-skierowania-do-sanatorium-wzor-pdf-doc

Odwołanie od skierowania do sanatorium WZÓR

Po pierwsze, NFZ wyznaczając pacjentowi konkretny termin kuracji, rezerwuje tym samym miejsce w ośrodku. Jeśli chory odpowiednio wcześnie poinformuje narodowy fundusz zdrowia o swojej rezygnacji z wyznaczonego terminu, możliwe będzie zapisanie na to samo miejsce innego oczekującego pacjenta.

Czas na złożenie takiego odwołania nie jest określony, jednak w sytuacji, kiedy chory z góry wie, iż w danym terminie nie będzie w stanie udać się na leczenie, powinien niezwłocznie sporządzić odwołanie od skierowania do sanatorium i wysłać je do odpowiedniego oddziału NFZ.

Z kolei w sytuacji, kiedy w trakcie oczekiwania na swoją kolej okaże się, że dany termin jest nieosiągalny, powinien poinformować o tym narodowy fundusz zdrowia zaraz po tym, jak dowiedział się o zaistniałych okolicznościach.

Należy wiedzieć przy tym, że odwołanie od skierowania na leczenie uzdrowiskowe w celu zmiany terminu wyjazdu musi zostać odpowiednio uargumentowane. NFZ uzna wyłącznie zasadne powody rezygnacji z wyznaczonej daty – nie można więc argumentować chęci przełożenia terminu złą pogodą czy rodzinnym przyjęciem.

Inne powody złożenia odwołania od skierowania do sanatorium

Poza zmianą terminu wyjazdu wzór odwołania do sanatorium może okazać się przydatny także w kilku innych sytuacjach. Jedną z nich jest chęć zmiany miejsca leczenia uzdrowiskowego. Należy wiedzieć jednak, że istnieją bardzo małe szanse, że takie odwołanie zostanie rozpatrzone pozytywnie.

NFZ wysyła bowiem swoich pacjentów do ośrodków wyspecjalizowanych w leczeniu danej dolegliwości. Chory musi upewnić się więc, że istnieje inne uzdrowisko zajmujące się takim samym schorzeniem.

Wtedy swoje odwołanie może argumentować krótszą trasą czy mniej kosztownym dojazdem do ośrodka leczniczego.

Wzór odwołania od skierowania do sanatorium można wypełnić również w celu udania się na wyjazd z bliską osobą. Taki przywilej gwarantowany jest jedynie osobom po 65. roku życia lub z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, jednak wniosek o wspólny wyjazd ma prawo złożyć właściwie każdy.

NFZ może, lecz nie musi rozpatrzyć takie pismo pozytywnie. Należy zadbać więc o dobrą argumentację – na przykład wzajemna opieka pacjentów, wspólna podróż i pokrycie jej kosztów – a także o jednoczesne złożenie kompletu dokumentów.

Jak napisać odwołanie od decyzji NFZ w sprawie sanatorium?

Treść odwołania od decyzji NFZ w sprawie sanatorium uzależniona jest od sytuacji pacjenta oraz tego, co pragnie on takim pismem osiągnąć. Warto pamiętać o tym, że narodowy fundusz zdrowia zweryfikuje każdy wniosek i wyda decyzję o zasadności zwrotu skierowania lub jego braku.

Zwroty zasadne to przede wszystkim te uargumentowane zaistnieniem zdarzenia losowego (na przykład śmierć bliskiego członka rodziny), chorobą lub pobytem w szpitalu, koniecznością opiekowania się obłożnie chorym członkiem rodziny czy brakiem możliwości uzyskania urlopu w pracy.

Jeśli NFZ uzna zwrot skierowania na leczenie uzdrowiskowe za zasadny, pacjent wróci na swoje miejsce w kolejce oczekujących. Jeżeli zwrot zostanie uznany za niezasadny, chory „wypadnie” z kolejki i będzie zmuszony zacząć cały proces od nowa.

Jak napisać odwołanie do sanatorium NFZ?

Dokument należy przede wszystkim dobrze uargumentować i dołączyć do niego dokumenty, które uzasadnienie potwierdzają, na przykład skierowanie do szpitala, zaświadczenie z pracy o braku możliwości uzyskania urlopu, zaświadczenie lekarskie o chorobie bliskiej osoby.

Składając odwołanie w oddziale NFZ, trzeba pamiętać również o oddaniu skierowania. Wszystkie dokumenty warto uprzednio skopiować i zatrzymać jedną z wersji dla siebie.

Poza tym należy podkreślić, że sam zwrot skierowania na leczenie uzdrowiskowe bez przedłożenia odpowiedniego pisma zostanie potraktowany jako zwrot bez uzasadnienia.

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Odwołanie od skierowania do sanatorium WZÓR”
  1. Witam, wiem od rodziny, że Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie oraz Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ uznają odwołania i nie ma większych problemów z przesunięciem terminu, czy też zmianą miejsca lecznictwa uzdrowiskowego :)

Comments are closed.