Pismo od firmy windykacyjnej z nakazem spłaty zadłużenia – co robić?

Witam, dzisiaj otrzymałem pismo z firmy windykacyjnej Vindexus z nakazem spłaty zadłużenia, jest na nim sygn akt z 2001 roku, w piśmie nie jest wskazana żadna kwota, nie był to list polecony tylko zwykły wrzucony do skrzynki pocztowej, nie jestem w stanie powiedzieć w 100%, czego dotyczy to pismo (jakiego długu).

Mogę tylko przypuszczać, że chodzi o jakiś mandat za bilet PKP, proszę o informację czy ta sprawa nie powinna być przedawniona, skoro sygn akt jest z 2001 roku? Pozdrawiam Artur.


Nakaz zapłaty od firmy windykacyjnej?

Przede wszystkim, powinieneś upewnić się, czym jest to otrzymane od firmy windykacyjnej pismo. Napisałeś, że zawiera ono nakaz spłaty zadłużenia, jednak nie figuruje na nim żadna kwota. Mogę się domyślać, że nie jest to w takim razie sądowy nakaz zapłaty.

Jeśli to tylko nieoficjalne pismo, wzywające do zapłaty długu, nie postępuj pochopnie. Zastanów się, czego firma windykacyjna od Ciebie żąda i skonfrontuj to z własną pamięcią. Czy przypominasz sobie, byś w przeszłości zalegał z zapłatą jakiegoś długu?

Pisałeś, że być może jest to dług za niezapłacony mandat PKP. Jeśli tak, mam dobrą wiadomość. Zgodnie z art. 77 § 1 ustawy Prawo przewozowe, dług za niezapłacony mandat przedawnia się z upływem roku, liczonym od dnia wymagalności (czyli od momentu, gdy mandat mógł być zapłacony). Możesz wystosować do firmy windykacyjnej pismo z taką informacją. Być może spowoduje to, że wstrzymają się z wniesieniem powództwa do sądu.

Jednak bardziej prawdopodobne jest to, że firma nie zrezygnuje tak łatwo z Twoich pieniędzy. Jeśli otrzymają w sądzie nakaz zapłaty – zacznij działać. Jak?

Sprzeciw od nakazu zapłaty

W terminie dwóch tygodni od otrzymania sądowego nakazu zapłaty, złóż od niego sprzeciw. Skieruj go do sądu, przed którym wytoczono powództwo. Jeśli, nakaz został wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym, sądem właściwym będzie Sąd Cywilny w Lublinie. Po otrzymaniu Twojego sprzeciwu przekaże sprawę do sądu właściwego, ze względu na Twoje miejsce zamieszkania.

Ważna jest forma sprzeciwu. Jeśli wniosek o wydanie nakazu został złożony na urzędowym formularzu – sprzeciw od nakazu zapłaty powinien zostać sporządzony w takiej samej formie. Natomiast jeśli wniosek o nakaz miał postać zwykłego pisma procesowego – również zastosuj tę formę.

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wzor-doc-pdf

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Jakie informacje musi zawierać sprzeciw od nakazu zapłaty?

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowany,
  • oznaczenie stron – ich imion i nazwisk albo nazw,
  • wskazanie rodzaju pisma,
  • sygnaturę akt,
  • informacje, czy nakaz zaskarżony jest w części, czy w całości,
  • przedstawienie zarzutów oraz okoliczności na ich poparcie,
  • własnoręczny podpis,
  • załączniki.

Rozprawa zainicjowana sprzeciwem to dla Ciebie najlepsza okazja na obronę swoich praw oraz pokrzyżowanie planu wyciągnięcia pieniędzy, za przed laty przedawniony dług.

Skupowanie długów – jak firmy windykacyjne stają się wierzycielami?

Vindexus to firma windykacyjna, która w imieniu niestandaryzowanego sekurytyzacyjnego funduszu inwestycyjnego zamkniętego o analogicznej nazwie, zajmuje się dochodzeniem wierzytelności, wykupionych od firm ubezpieczeniowych, komunalnych, bankowych, czy energetycznych.

Otrzymawszy pismo od takiej firmy, nie powinieneś zgadzać się na zaproponowane w nim warunki, np. podpisanie ugody. Może to w istotny sposób skomplikować Twoją sytuację w przypadku przeniesienia sprawy na drogę sądową.

Podsumowanie

Upewnij się, czy otrzymane pismo to nakaz zapłaty wydany przez sąd. Jeśli tak jest, nie zwlekaj i złóż sprzeciw od nakazu zapłaty, kierując się powyższymi wskazówkami. Jeśli natomiast jest to zwykłe pismo od firmy windykacyjnej, to odpowiedz im listownie, że dług za mandat za brak biletu uległ przedawnieniu i powołaj się na art. 77 § 1 ustawy Prawo przewozowe.

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Jest to wzór pisma do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu. Wzór należy wydrukować, wypełnić i wysłać na adres firmy windykacyjnej.

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Artykuły warte przeczytania:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

1 komentarz w “Pismo od firmy windykacyjnej z nakazem spłaty zadłużenia – co robić?”
  1. Dzień dobry mój problem polega na tym, że w 2016.09.22 zaciągnęłam pożyczkę w firmie pożyczkowej Eurocent – do spłaty zostało mi 200 zł i niestety tego nie spłaciłam, żaden przedstawiciel ani nikt z firmy przez prawie 2 lata się do mnie nie odzywał, teraz przyszło mi pismo z firmy windykacyjnej, że mam im zapłacić prawie 400 zł, co w takiej sytuacji mogę zrobić?

Comments are closed.