Kiedy przedawnia się dług za abonament w UPC?

Witam, kiedy przedawnia się dług za niepłacenie abonamentu UPC? W 2005 roku miałem umowę na abonament UPC, po 2 miesiącach przeprowadziłem się na inny adres i już nie płaciłem abonamentu. Nie dostałem żadnego pisma, ponieważ zmieniłem adres – jakimś cudem firma windykacyjna mnie znalazła w tym roku. Proszę mi powiedzieć, jeżeli minęło 13 lat czy dług z UPC się przedawnił?


Witam, tak z tego, co napisałeś, wynika, że twój dług za nieuregulowany abonament UPC uległ przedawnieniu.

Jeśli chcesz zakończyć postępowanie windykacyjne wszczęte przeciwko tobie przez firmę, o której wypominasz, zaraz napiszę ci, co powinieneś zrobić.

Przedstawię ci również podstawę prawną, którą możesz podnieść w kontakcie z windykatorem, tak by raz na zawsze zamknąć kwestię starych długów za niepłacony abonament UPC.

Dług w UPC – przedawnienie

Jak mi wiadomo, UPC świadczy usługi związane z dostawą Internetu i telewizji.
Zgodnie z treścią art. 118 kc. skoro roszczenie UPC związane jest z prowadzoną przez firmę działalnością gospodarczą, to powinno ulec przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia wymagalności.

Bieg terminu przedawnienia płatności dla każdej nieopłaconej faktury rozpocznie się z dniem jej wymagalności.

Tak więc, skoro piszesz, że w sprawie UPC przez ponad 13 lat była „cisza”, a dopiero w tym roku odezwała się do ciebie jakaś zewnętrzna firma windykacyjna, nie przedstawiając ci żadnej dokumentacji sądowej, należy przyjąć, że rzeczywiście przez wszystkie te lata bieg terminu przedawnienia roszczenia nie został przerwany przez żadną czynność wierzyciela i do przedawnienia roszczenia UPC doszło już dawno temu.

Skoro dług dotyczy roku 2005 roku, to prawdopodobnie w 2008-2009 roku nieuregulowane należności wobec UPC uległy przedawnieniu.

Wierzyciel żąda zapłaty przedawnionego długu

Dość często dochodzi do sytuacji, kiedy firmy windykacyjne odszukują wierzycieli starych, przedawnionych roszczeń, a następnie odkupują je za nieduży ułamek wartości (sprawdź, czym jest: cesja długu).

Po to, by następnie przy użyciu różnorakich sposobów, często grożąc sądem i komornikiem wymusić na dłużniku natychmiastową spłatę całej należności powiększonej o odsetki i swoje koszty windykacyjne.

Mam nadzieje, że nie złapiesz się w sidła nowoczesnej windykacji, skoro twój dług uległ przedawnieniu!

Uwierz mi, że osoby kontaktujące się z tobą mają świadomość, że domagają się zapłaty starego, przedawnionego świadczenia.

Ubocznie dodam, że samo przedawnienie nie anuluje długu z automatu. Wierzyciel może wezwać cię do zapłaty przedawnionej należności, a ty takie świadczenie możesz spełnić.

Jednak skoro dług jest przedawniony – ustawodawca dał ci możliwość uchylenia się od obowiązku zapłaty. Musisz jednak podnieść przed wierzycielem zarzut przedawnienia roszczenia.

Jeżeli firma windykacyjna, która skontaktowała się z tobą, nie ma w swej praktyce ciężkich windykacji, może na tym etapie odpuścić.

Niemniej jednak w większości przypadków dłużnik musi wykazać więcej staranności, by odzyskać spokój.

Radzę zatem skierowanie do owej firmy wniosku/żądania zaniechania dalszej windykacji z uwagi na przedawnienie roszczenia o zapłatę nieuregulowanych faktur UPC. Pobierz, wydrukuj i wypełnij poniższy wniosek:

Pismo do firmy windykacyjnej o przedawnienie długu

Przedawnione roszczenie, a sprawa w sądzie

Przed zmianą przepisów kodeksu cywilnego sprawy przedawnionych roszczeń z powództwa właśnie wyspecjalizowanych podmiotów zajmujących się skupowaniem i windykacją długów dość często trafiały do sądów, po tym, jak na dłużnika nie zadziała prowadzona wcześniej windykacja.

Szybkie procedury e-sądu kończyły często sprawę nakazem zapłaty zobowiązującym dłużnika do zapłaty całej należności wraz z odsetkami i kosztami procesu, a także wynagrodzeniem pełnomocnik strony powodowej.

I aby dłużnik został zwolniony z obowiązku zapłaty starej należności, musiał złożyć sprzeciw od wydanego przez sąd nakazu zapłaty, podnosząc zarzut przedawnionej należności.

Wówczas dopiero po przeprowadzeniu rozprawy sąd uwzględniwszy stanowisko dłużnika, mógł oddalić powództwo w sprawie.

Dziś, po ostatniej lipcowej zmianie przepisów, sprawa przedawniona zostanie przez sąd oddalona, nawet bez czynnego udziału pozwanego (dłużnika) bowiem w sprawach z udziałem konsumentów sąd zobowiązany jest badać przedawnienie roszczenia z urzędu.

Jednak wiedz, że firmy skupiające długi przegrywają spory w sądzie nie tylko przez fakt przedawnienia roszczenia, ale również z uwagi na niewykazanie istnienia roszczenia dochodzonego pozwem – przy cesjach wierzytelności starych długów dość często dochodzi do błędnego oznaczenia wierzytelności i osoby dłużnika.

Niemniej jednak ty nic nie piszesz, by twój obecny wierzyciel powoływał się na jakiś wyrok, czy nakaz zapłaty, dlatego przyjęłam, że twój dług w UPC jest na pewno przedawniony i jeśli wyślesz do firmy windykacyjnej żądanie zaniechania dalszej egzekucji, wskazując na fakt przedawnienia roszczenia, być może sprawę uda ci się zdusić w zarodku.

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko życzyć Ci powodzenia, pobierz załączony wzór pisma i po jego wypełnieniu wyślij go do firmy windykacyjnej, która domaga się spłaty przedawnionego długu – to powinien być koniec Twoich kłopotów.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Andrzej
Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Kiedy przedawnia się dług za abonament w UPC?”
  1. Też liczę na przedawnienie długu w UPC, niestety abonament którego nie płaciłem nie jest aż tak stary, bo ma jedynie 5 lat ale to i tak jak pisze Pani prawnik, dług powinien ulec również przedawnieniu skoro przedawnia się takie roszczenie już po 3 latach… jeszcze się do mnie nikt nie upominał o spłatę zadłużenia, ani windykacja ani sama firma UPC, nic tylko czekać… :-)

Comments are closed.