Jak przedawnić dług? proszę o dobrą radę… [PODPOWIADAM]

W jaki sposób można przedawnić dług? bo egzekucja u komornika została umorzona? nie mam stałego dochodu, ponieważ mam komornika, nikt nie chce mnie zatrudnić, a mam rodzinę na utrzymaniu i nie mam z czego spłacić długi, a dług wynosi 57 tys. zł. Bardzo bym chciał, żeby ten dług się przedawnił mam czworo dzieci, też chorują, też są potrzebne pieniądze na lekarstwa, proszę o dobrą radę – jak z tej sytuacji wyjść…


Co zrobić, żeby dług się przedawnił?

Dość często piszecie z zapytaniami jak doprowadzić do przedawnienia długu, co zrobić, żeby dług przedawnił się itd. Odpowiedź na to pytanie jest następująca:

Aby doszło do przedawnienia długu, musi upłynąć niczym nieprzerwany termin przedawnienia danego zobowiązania, albowiem różne są rodzaje długów i różne terminy ich przedawnienia.

Aby przedawnić roszczenie, dłużnik nie może podejmować żadnych czynności, które przerwą bieg przedawnienia, a więc chodzi tu o takie sytuacje jak:

Kiedy przedawniają się długi?

Zacznę od tego: czym jest przedawnienie długu, a więc przedawnienie długu to zdarzenie, w którym mija czas, w którym wierzyciel może dochodzić spłaty długu przed sądem.

Przedawnienie roszczenia nie oznacza więc, że dług znika całkowicie. Przedawnienie długu oznacza dla dłużnika, że wierzyciel nie będzie mógł wszcząć przeciwko niemu postępowania egzekucyjnego!

Każda więc sprawa, która trafi do sądu na wniosek wierzyciela, gdzie wierzyciel będzie domagał się, aby sąd wydał nakaz zapłaty, zostanie zbadana przez sąd czy przypadkiem nie doszło do przedawnienia roszczenia.

Kiedyś ten obowiązek ciążył na dłużniku, aby w przypadku przedawnienia roszczenia, podnieść zarzut przedawnienia, by sąd z kolei mógł oddalić powództwo wierzyciela.

Od lipca 2018 roku jest to obowiązek sądu, by zbadać czy roszczenie uległo przedawnieniu, czy też nie. Oczywiście jest to bardzo dobra wiadomość dla dłużników, ponieważ nie każdy wiedział, że dług jest przedawniony, a ponadto bywały problemy ze zrozumieniem, jak podnieść zarzut przedawnienia roszczenia.

Kiedy przedawnia się…

Odnośnie samego pytania: kiedy długi przedawniają się, odpowiedź brzmi:

 • dług powstały wskutek niedotrzymania warunków umowy cywilno-prawnej ulega przedawnieniu po 2 latach od wykonania zlecenia,
 • dług, który wynika z umowy o pracę, przedawnia się po 3 latach,
 • dług za mandat i jazdę bez biletu ulega przedawnieniu już po jednym roku,
 • mandat karny np. za parkowanie przedawnia się teraz po 3 latach,
 • dług, który powstał z niezapłaconej umowy ubezpieczenia OC, ulega przedawnieniu także po 3 latach,
 • dług za czynsz mieszkaniowy ulega przedawnieniu po 3 latach,
 • dług z tytułu używania karty kredytowej przedawnia się po 3 latach,
 • niezapłacony podatek od nieruchomości przedawnia się po 3 latach,
 • niezapłacony w Urzędzie Skarbowym podatek dochodowy ulega przedawnieniu dopiero po 5 latach,
 • dług powstały z niezapłaconych składek ZUS przedawnia się po 5 latach,
 • dług spadkowy ulega przedawnieniu po 6 latach.

… a co jeśli:

Firma windykacyjna domaga się spłaty przedawnionego długu

Wiesz już, że sam wierzyciel nie może iść do sądu po tytuł egzekucyjny, jeśli dług jest przedawniony, teraz czas wyjaśnić tę kwestię w odniesieniu do firmy windykacyjnej.

Zanim pójdziesz z firmą windykacyjną na ugodę i zaczniesz spłacać dług, który chcą na Tobie wyegzekwować, sprawdź, czy dług nie jest przedawniony!

Jeśli nie jesteś pewny, czy dług uległ przedawnieniu, czy nie, zażądaj od firmy windykacyjnej dokumentów, na podstawie których próbują wyegzekwować od Ciebie zadłużenie, wtedy sam sprawdzisz, czy dług trzeba spłacać, czy nie.

Jeśli masz pewność, że zadłużenie przedawniło się, wyślij pismo informujące o przedawnieniu tego zadłużenia i oświadcz, że nie masz zamiaru tego zadłużenia regulować, i że nie życzysz sobie dalszej korespondencji w tej sprawie. Oto wzór pisma:

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Jeśli firma windykacyjna nadal Cię dręczy o spłatę przedawnionego długu, to może wysłać do nich skargę, żądając zaprzestania działań windykacyjnych:

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Jeśli i to nie pomoże, to skorzystaj z pomocy Rzecznika Praw Konsumentów, on się z nimi skontaktuje w Twoim imieniu.

Podsumowując

Jak przedawnić dług? nie należy podejmować żadnych czynności, które przerwą bieg przedawnienia i cierpliwie czekać aż stosowny termin upłynie, czas tutaj działa zdecydowanie na korzyść dłużnika!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

1 komentarz w “Jak przedawnić dług? proszę o dobrą radę… [PODPOWIADAM]”
 1. Artur - pozdrozwindykacji

  ALe Pani plecie głupoty, czas działa na korzyść dłużnika. Pisze Pani to co jest dla nich wygodne..

Comments are closed.