Wynagrodzenie i konto bankowe zajmuje komornik – nieprawidłowa kwota?

Dzień dobry! Mam takie pytanie, mam obecnie na wynagrodzeniu i koncie bankowym komornika, mam wynagrodzenie 2600 zł brutto, z czego komornik pobiera mi z wynagrodzenia 1,178 zł i jest kwota wolna na koncie bankowym 1,575 zł , i czy ja tyle powinienem otrzymywać wynagrodzenia? bo otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 1,228 zł?

Czy komornik nie pobiera mi za dużo z wynagrodzenia? czy jak jest kwota wolna 1,575 zł to tyle powinienem mieć na koncie? czy można złożyć skargę na czynności komornika? Dziękuję za szybka odpowiedz i pozdrawiam.

Ps. Czy komornik może tez mi zabrać wczasy pod gruszą? (gruszka z ZFŚS – Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych) całość czy tylko połowę? czy wcale? bo to nie jest wynagrodzenie?


Witam, kiedy dochodzi do zajęcia wynagrodzenia za pracę, komornik przesyła stosowne pismo pracodawcy dłużnika, który w myśl obwiązującym przepisom zobowiązany jest dokonać wyliczenia, a następnie na jego podstawie przekazać komornikowi kwotę, która podlega zajęciu w toku egzekucji. Jest to obowiązek pracodawcy.

O kwotach wolnych od zajęcia w przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę mówią nie tylko przepisy kodeksu postępowania cywilnego ale również przepisy kodeksu pracy. Kwota wolna od potrąceń będzie jednak różna, zależnie od tego z jakiego tytułu dług pochodzi.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę – kwota wolna od zajęcia

Co do zasady przy długach innych niż alimentacyjne egzekucji podlega 50% wynagrodzenia netto. W każdym razie do dyspozycji pracownika pozostać musi kwota wolna od zajęcia, która w obecnej chwili wynosi 1 530 zł netto – jest to kwota minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku (2 100 zł brutto).

Jednakże w przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych dłużnika nie chroni kwota minimalna. Tu komornik zająć może aż 3/5 wynagrodzenia po obliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatku dochodowego od osób fizycznych – czyli wynagrodzenia netto – mówią o tym przepisy art. 87 – 91 kodeksu pracy.

Twoje wynagrodzenie 2 600 zł brutto, to kwota 1 878 zł netto miesięcznie. Jeżeli do twojej dyspozycji pozostaje kwota 1 228 zł, to dokonane wyliczenia wskazują, że potrąceniu podlega 60 % wynagrodzenia za pracę, tak jak przy egzekucji długów alimentacyjnych.

Odpowiadając zatem na twoje pierwsze pytanie: jeśli egzekucja dotyczy spłaty zaległych alimentów, to egzekucja z wynagrodzenia za pracę przebiega prawidłowo.

Jeśli jednak dług pochodzi z innego tytułu np. niespłacony kredyt, czy pożyczka przy wyliczeniu potrącenia pracodawca powinien uwzględnić kwotę wolną od zajęcia, która obecnie wynosi 1 530 zł i w takiej wysokości wypłacać ci wynagrodzenie.
Jeśli doszło do pomyłki i komornik pobrał za dużo masz prawo złożyć skargę na czynność komornika.

Egzekucja alimentów z rachunku bankowego, a kwota wolna od zajęcia

Kwota, którą podajesz – 1 575 zł to kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym. Jest to kwota inna niż kwota wolna od zajęcia przy egzekucji z wynagrodzenia za pracę.

Czyli tak jak napisałam powyżej, przy długu innym niż alimentacyjny kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia za pracę wynosi 1 530 zł netto miesięcznie, a w przypadku egzekucji z rachunku bankowego w dyspozycji dłużnika każdego miesiąca powinno pozostać saldo w wysokości 1 575 zł.

Jednakże w przypadku egzekucji długów alimentacyjnych kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym dłużnika nie występuje. Komornik może zająć wszystkie środki zgromadzone na rachunku – oczywiście prócz tych, z których egzekucja nie może być prowadzona min. świadczeń rodzinnych, dodatku 500 plus, alimentów.

Jako, że z mojego wyliczenia wynika, że ściągany w toku postępowania egzekucyjnego dług pochodzi z niepłaconych przez ciebie alimentów kwota której komornik zająć nie może to już raz potrącone wynagrodzenie za pracę – 40 % pobieranego wynagrodzenia netto.

Wczasy pod gruszą, a egzekucja komornicza

Jeżeli chodzi o zajęcie świadczeń wypłacanych pracowniom z tzw. Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, to niestety nie znalazły się one w katalogu “dodatków” przysługujących pracownikowi, o których mówi art. 831 kpc.

Jednakże przyjmuje się, że środki wypłacane pracownikowi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, w tym również wczasy pod gruszą, o które pytasz podlegają zajęciu komorniczemu w całości zawsze wówczas, gdy wynika tak ze zlecenia egzekucyjnego.

Komornik by zająć wczasy pod gruszą wysyłając do pracodawcy pismo o zajęciu wynagrodzenia za pracę powinien wskazać również zajęcie innych należnych pracownikowi środków i funduszów.

Jeśli w zajęciu komornik wskazał jedynie wynagrodzenie za pracę można byłoby pokusić się o “względy” u kadrowej i zapytać w jaki sposób dokonane będzie wyliczenie i czy musi ono obejmować również wczasy pod gruszą.

Jednoczesne zajęcie konta i wynagrodzenia

Czy komornik może zająć wynagrodzenie i konto bankowe jednocześnie? Prawo oczywiście dopuszcza do sytuacji, w której wobec dłużnika toczą się zajęcia z różnych składników jego majątku, ale kiedy dochodzi do uciążliwej egzekucji, a wg mnie takie znamiona nosi jednoczesne zajęcie wynagrodzenia i konta bankowego na które to wynagrodzenie trafia, to dłużnik ma prawo, aby takiej nadmiernej egzekucji się sprzeciwić!

Jak to zrobić?

Trzeba wysłać do komornika wniosek o ograniczenie rachunku bankowego spod zajęcia, gdy jednocześnie komornik zajmuje wynagrodzenie które właśnie na to konto wpływa. Oto wzór wniosku:

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego przy zajęciu wynagrodzenia

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Podsumowując:

Jeśli jesteś dłużnikiem alimentacyjnym, to niestety zajęcie wynagrodzenia za pracę odbywa się zgodnie z prawem i skarga na czynność komornika nie będzie zasadna, jeśli jednak Twoje długi nie mają charakteru alimentacyjnego, to powinieneś złożyć skargę na czynności jakie podjął wobec Ciebie komornik:

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Kwota wolna od zajęcia na rachunku (1 575 zł) to nic innego jak środki, które powinny zostać oddane do dyspozycji posiadacza rachunku w każdym nowym miesiącu kalendarzowym. Przy długu alimentacyjnym komornik może zająć wszystkie zgromadzone na rachunku dłużnika środki – nie ma kwoty wolnej od zajęcia, chyba że na rachunku znajdują się już środki raz potrącone np. wolna od zajęcia część wynagrodzenia za pracę lub inne świadczenia wolne od zajęcia.

Środki wypłacone pracownikowi z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jeżeli zostaną objęte wnioskiem egzekucyjnym podlegają zajęciu komorniczemu w pełnej kwocie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

2 komentarzy w “Wynagrodzenie i konto bankowe zajmuje komornik – nieprawidłowa kwota?”
  1. NIe płaci na dziecko i jeszcze pretensje , że komornik zabiera za dużo haha. Śmieszni Ci DŁUŻNICY..

  2. Witam, zostało mi dziś po raz pierwszy zajęte wynagrodzenie „przelew na spłatę zajęcia egzekucyjnego”. Spłata posiada nr. zajęcia, czy jak znajdę, ustalę kto i z jakiego powodu zajął mi wynagrodzenie? Nie przypominam sobie, abym miała jakieś zadłużenia. Proszę o poradę. Nie otrzymałam żadnych powiadomień ani pisemnych, ani e-mailowych, a kwota zajęcia jest znaczna (1700 zł).

Comments are closed.