Zwolnienie spod zajęcia… [ZBIÓR] wszystkich wzorów pism

Jak bronić swoich praw, gdy komornik zajmuje jakiś składnik naszego majątku, którego zajmować nie powinien? Jedyną i słuszną drogą do walki z komornikiem jest wystosowanie specjalnie przygotowanego pisma, w którym żądamy zwolnienia spod zajęcia danej rzeczy, wynagrodzenia czy świadczenia.


Zwolnienie spod zajęcia – zbiór wniosków

jak-napisac-zwolnienie-spod-zajecia

Codziennie otrzymujemy od Was wiele e-maili, w których prosicie o pomoc, bo komornik zajął coś, czego zając nie mógł, lub nie powinien. Nie pomagają wtedy telefony do kancelarii komorniczej z pretensjami, bo wobec toczącego się postępowania egzekucyjnego, wszystkie sprawy należy załatwiać na piśmie!

Dlatego stając na przeciw Waszym oczekiwaniom, przygotowaliśmy gotowe formularze, które należy jedynie wypełnić swoimi danymi!

No to zaczynamy:

Bardzo często zdarza się, że komornik zajmuje przedmioty (ruchomości) należące do osób trzecich, niemających żadnego związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym, wtedy przyda Ci się:

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Wniosek o zwolnienie ruchomości spod egzekucji komorniczej

Komornik nie ma prawa zajmować przedmiotów nienależących do dłużnika, niestety jednak ma prawo zająć przedmioty, które są choćby we władania dłużnika – przepis ten sprawia wiele problemów i według mnie powinien być zniesiony.

Jeśli komornik mimo złożonego wniosku o zwolnienie ruchomości spod zajęcia – ruchomości nie zwalnia, to należy wtedy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne, którego wzór zamieszczam poniżej:

Powództwo przeciw egzekucyjne – wzór

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

A jeśli komornik zajął nieruchomość niesłusznie, to w tym przypadku należy złożyć:

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia nieruchomości

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia nieruchomości

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia nieruchomości

Kolejnym dość często spotykaną praktyką jest zajmowanie przez komornika renty lub emerytury, jeśli komornik nie powinien jej zajmować i chcesz się temu zajęciu sprzeciwić, to należy złożyć:

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia emerytury/renty

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia emerytury renty

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia emerytury renty

To samo tyczy się zajmowania przez komornika świadczeń, które prawnie są wyłączone spod egzekucji, a mimo to komornik je zajmuje. Niestety telefonowanie do komornika w takich sprawach, to “walka z wiatrakami“. Trzeba złożyć pełnoprawny i podpisany wniosek. Wtedy można liczyć na zwrot świadczeń, które komornik postanowił zająć.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczeń nieobjętych egzekucją

Wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-swiadczenia-swiadczen-nieobjetych-egzekucja

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia świadczenia świadczeń nieobjętych egzekucją

Inną, często przytrafiającą się praktyką komorników, jest zajmowanie wynagrodzenia. Komornik, by zająć Twoje wynagrodzenie, musi wysłać pismo do Twojego pracodawcy i to na pracodawcy ciąży obowiązek przekazywania części Twojego wynagrodzenia komornikowi, oraz obliczenie kwoty zajęcia.

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia wynagrodzenia

Jeśli pracujesz na umowę zlecenie i komornik zajął całe Twoje wynagrodzenie, to jeśli wynagrodzenie to jest powtarzalne, oraz jest Twoja jedyna pensja, to masz prawo ubiegać się o to, by komornik zastosował kwotę wolną od zajęcia, jak przy egzekucji z wynagrodzenia na umowę o pracę.

W tym celu należy komornikowi przesłać oświadczenie, że wynagrodzenie pochodzące z umowy zlecenia, jest Twoi jedynym źródłem dochodu i ma charakter powtarzalny (wypłata co tydzień, co miesiąc itd.).

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Kolejnym już ostatnim pismem, jaki mogę polecić, jest:

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Wniosek należy wysłać komornikowi, jeśli doszło do zajęcia Twojego konta bankowego niesłusznie, lub przez pomyłkę. Egzekucja z rachunku bankowego to jeden z najczęstszych sposobów egzekwowania należności od dłużnika.


Każde z powyższych wzorów pism należy pobrać, wydrukować, a następnie wypełnić swoimi danymi i dostarczyć pismo komornikowi osobiście, lub za pomocą Poczty Polskiej – listem poleconym.

Jeśli mimo złożonego przez Ciebie wniosku do komornika, komornik zignorował Cię, to pamiętaj, że przysługuje Ci jeszcze prawo do złożenia na komornika skargi, skargę składa się u komornika, który danej czynności dokonał.

Komornik będzie wtedy miał 3 dni na ustosunkowanie się do Twojej skargi, jeśli przychyli się do niej, to będzie musiał podjęte czynności cofnąć, jeśli natomiast komornik uprze się przy swoim, to Twoją skargę skieruje on do sądu, w którego obrębie działa i to sąd podejmie ostateczną decyzję, o której zostaniesz jako dłużnik powiadomiony listownie.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Art. 767. Skarga na czynności komornika

 § 4. Skargę wnosi się w terminie tygodniowym od dnia dokonania czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona; w innych przypadkach − od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia − od dnia powzięcia wiadomości przez skarżącego o dokonanej czynności. Skargę na zaniechanie przez komornika dokonania czynności wnosi się w terminie tygodniowym od dnia, w którym skarżący dowiedział się, że czynność miała być dokonana.

§ 5. Skargę wnosi się do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania.

Są jeszcze dwa pisma, które pragnę tu zamieścić, mianowicie są to:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

oraz:

Pismo do wierzyciela o zwrot pieniędzy

Wniosek do wierzyciela o zwrot pieniędzy – wzór

Czasem bardzo ciężko jest odzyskać pieniądze, które zajął komornik albo co gorsze, gdy organ egzekucyjny zdążył już przekazać środki wierzycielowi. Wtedy należy wystosować oficjalne pismo z podanym terminem zapłaty, tak aby nie czekać na zwrot pieniędzy miesiącami… co również w życiu się zdarza.

Kończąc już, zachęcam Cię do przeczytania poniższych artykułów, jeśli wzór pisma, którego szukasz, nie został tu uwzględniony!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły i poradniki:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , , , , , ,

O autorze

2 komentarzy w “Zwolnienie spod zajęcia… [ZBIÓR] wszystkich wzorów pism”
  1. Właśnie poszukuję wniosek do komornika o odblokowanie konta bankowego, komornik zajął mi konto tak nagle, bez powiadomienia, nie wiem co on sobie myśli, mam dług za mandat w MPK, tylko, że dług jest sprzed 11 lat, przecież jest to przedawnienie prawda? dziękuję za wniosek, właśnie pobrałam, nie mam zamiaru płacić przedawnionego mandatu i odsetek których żąda firma windykacyjna, przecież przez egzekucję komorniczą będę miała jeszcze do zapłaty koszty komornicze czy tak?

  2. Powództwo cywilne (przeciwegzekucyjne) może zostać wszczęte w ciągu 30 dni od daty zajęcia danej ruchomości, a dokłądniej rzecz biorąc, w ciągu 30 dni od dowiedzenia się o zajęciu przez komornika naszego przedmiotu – to trzeba dodać.

Comments are closed.