Cesja wierzytelności z Providenta do firmy windykacyjnej BEST

Zacznę od tego, że zrobiłam głupotę „młodości” (w 2015 miałam 19 lat, teraz mam więcej w głowie, chociaż rychło w czas) i wzięłam pożyczkę z firmy Provident. Kwota pożyczona to 1500 zł, kwota do zwrotu to ok. 2300. W tamtym okresie spłaciłam ok. 200 zł i przestałam płacić.

Niestety, gdy miałam możliwość spłacenia długów, moja sytuacja bardzo się skomplikowała, nie miałam pieniędzy na spłatę – mimo posiadanej pracy (moje zarobki to 2000 zł netto, niestety mam już komornika, który zabiera mi pieniądze do najniższej krajowej.

Ważna informacja, że dług powstał przez moją rodzinę, ja nie miałam nic z tym wspólnego, jest to komornik za nieopłacane mieszkanie (czynsz). Firma Provident sprzedała mój dług do firmy Best S.A., a firma Best złożyła na mnie i na mojego ojca zawiadomienie do prokuratury o przestępstwo gospodarcze (numer telefonu należy do ojca, podczas pobierania pożyczki podałam ten numer do kontaktu).

Gdy firma Provident zaczęła do mnie dzwonić o spłatę pożyczki, ja nie odbierałam telefonów, a jakiś czas później przestali ze mną się kontaktować.

Próbowałam telefonicznie się dowiedzieć, jakie obecnie mam zadłużenie, ale Pani z infolinii powiedziała, że jest to 1600 zł+ odsetki, ale nie chciała udzielić mi informacji, jaka jest całość do spłacenia. Próbowałam kontaktować się również e-mailowo, zostało to bez odpowiedzi.

W chwili obecnej nie wiem, jaki mam dług, mam już jedną egzekucję, która będzie trwała jeszcze ok. 1 rok, mam również kredyt (który spłacam, wzięty w banku ING, 400 zł miesięcznie. Kredyt wzięty przed komornikiem – nie wiedziałam jeszcze wtedy, że toczy się jakaś egzekucja komornicza przeciwko mnie), mam najniższą krajową i jestem w ciąży.

Potrzebuję pomocy, bo naprawdę nie wiem co robić i boję się, że albo mnie „wyślą” do więzienia, albo dostanę wyrok w zawieszeniu. Pozdrawiam.


Cesja wierzytelności z Providenta do firmy windykacyjnej BEST

O tym, czy dłużnik może pójść do więzienia za długi <– pisałam w tym artykule, dlatego koniecznie tam zajrzyj. Jeśli chodzi o komornika i dług za zadłużone mieszkanie, to jeśli mieszkałaś w tym mieszkaniu lub, gdy byłaś tam zameldowana, to spółdzielnia mieszkaniowa może dochodzić od Ciebie spłaty długu za niepłacony czynsz mieszkaniowy, jasno o tym mówi:

Art. 6881. Odpowiedzialność za zapłatę czynszu i innych należnych opłat

§ 1. Za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie.§ 2. Odpowiedzialność osób, o których mowa w § 1, ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.

A więc i Ty i członkowie Twojej rodziny stajecie się dłużnikami solidarnymi i możesz dochodzić od nich spłaty części zadłużenia, które Ty spłacasz za nich wszystkich!

Provident sprzedał dług do firmy Best

Sprzedaż długów ma miejsce bardzo często, szczególnie kiedy wierzyciel (Provident) nie widzi szansy na odzyskanie należności od dłużnika. Długi kupuje się i sprzedaje na giełdach długów. Od momentu, kiedy Twój dług trafił do firmy windykacyjnej Best, to Best jest teraz Twoim prawnym wierzycielem, więc nie masz co kontaktować się już z Providentem.

Aby dowiedzieć się, jaki masz dług, musisz skontaktować się z firmą windykacyjną Best. Poza tym, skoro tak jak piszesz, doszło do cesji wierzytelności, to powinnaś otrzymać od firmy Best pismo, stwierdzające ten fakt, włącznie z kalkulacją ile masz długu do spłaty, czy nie otrzymałaś takiego pisma?

Kto ma obowiązek powiadomienia dłużnika o cesji wierzytelności?

Obowiązek informujący o cesji wierzytelności ma według art. 512 k.c. cedent, czyli zbywca wierzytelności, a więc w Twoim przypadku firma pożyczkowa Provident. A udowodnienie dokonania zawiadomienia dłużnika o przeprowadzonej cesji wierzytelności, ponosi nabywca wierzytelności (czyli cesjonariusz) firma Best.

Przestępstwo gospodarcze?

Nie widzę tak naprawdę powodu, dla którego firma windykacyjna Best złożyła takie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa gospodarczego. Nie umiem odpowiedzieć Ci na pytanie, co dalej, bo nie znam absolutnie żadnych szczegółów sprawy.

Jeśli masz/macie czyste sumienie, to nie ma o co się martwić, podanie innego numeru tel. do kontaktu nie jest przecież żadnym przestępstwem, więc nie powinnaś o nic się martwić.

… co dalej?

Cieszy mnie fakt, że próbujesz „wyprostować” wszystkie swoje sprawy, spłać komornika, którego obecnie masz, następnie skontaktuj się z firmą Best, aby dokładnie policzyli, jakie masz zadłużenie i skup się na spłacaniu tego długu. Życzę Ci powodzenia i wszystkiego dobrego!

Artykuły, które powinnaś przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

3 komentarzy w “Cesja wierzytelności z Providenta do firmy windykacyjnej BEST”
  1. Miałam w Providencie pożyczkę, potem odstawiłam od umowy, miałam po miesiącu zapłacić cała gotówkę z kwoty pożyczki, gdy jechałam do bankomatu zapłacić gotówkę, to mi w tramwaju porwali pieniądze i dzwoniłam do Providenta, jak później doszło do windykacji mówiłam tej kobiecie co się stało, tak zawistna kobietę jeszcze nie spotkałam, była taka uparta nie szło z nią porozmawiać, sprawę oddała dwa dni temu do sądu w Lublinie, podała numer sygnatury i numer kontaktowy i mi powiedzieli, że jeszcze może to wycofać, potem jeszcze dzwoniłam do działu windykacji i mówię żeby powiedziała ile będzie za rozprawę a ta kobieta, że nie da się nic zrobić…

    1. Janina Gołębiecka

      O konsekwencjach niespłacania chwilówki <-- pisałam tutaj. Myślę, że procedura jaką zainicjował Provident była zupełnie zgodna z prawem, czyli windykacja, sąd, a później egzekucja komornicza. Po odstąpieniu od umowy pożyczki masz 30 dni na oddanie całej pożyczonej kwoty + odsetki za każdy dzień w którym pieniądze są w Twoich rękach. Nie spłaciłaś tej kwoty więc sprawa potoczyła się dalej. Jedynym sposobem na uchronienie się od egzekucji komorniczej, będzie spłata całej kwoty.

  2. integracja dla firm

    Warto było poświęcić chwilę na zapoznanie się z treścią, bo sporo dowiedziałem dowiedziałam się z tego artykułu.

Comments are closed.