Co może zająć komornik z mieszkania moich rodziców? już tam nie mieszkam…

Witam, co może zabrać komornik z mieszkania rodziców? Mam długi w Polsce, które spłacam choć nieregularnie. Niedawno przyszło mi pismo o rozpoczęciu procedury zajęcia ruchomości.

Czy w sytuacji, gdy od 2 lat mieszkam za granicą i jestem wymeldowany, czy komornik może wejść do mieszkania rodziców? które nie należy do dłużnika? jeśli tak, to co może zająć komornik w mieszkaniu moich rodziców, zwłaszcza gdy nie ma tam żadnych należących do mnie rzeczy?


Wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej

Komornik działa na wniosek wierzyciela, rzadziej z urzędu.

O zakresie egzekucji mówi art. 799 kpc., zgodnie z którym wniosek o wszczęcie egzekucji lub żądanie przeprowadzenia egzekucji z urzędu umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości.

W toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego komornika może m.in.:

  • dokonać przeszukania i zajęcia majątku dłużnika – wchodząc również do zajmowanego przez niego domu/mieszkania, nawet jeśli nie jest jego własnością
  • dokonać zajęcia wynagrodzenia za pracę, renty, emerytury
  • prowadzić egzekucje z rachunku bankowego
  • skierować egzekucję do pojazdu mechanicznego

A na rozszerzony wniosek wierzyciela komornik może prowadzić egzekucję również z nieruchomości dłużnika.

Jednakże organ egzekucyjny zobowiązany jest stosować sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika i jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku – tak przepis art. 799 kpc.

Czego nie może zabrać komornik z mieszkania?

W toku prowadzonej egzekucji w myśl zasadzie przewidzianej w art. 829 kpc. nie podlegają egzekucji:

  • przedmioty urządzenia domowego takie jak: pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu
  • zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca
  • jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów\
  • narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem pojazdów mechanicznych
  • u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nieotrzymującego stałej płacy – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie
  • przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową
  • przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny.

Egzekucja z ruchomości – ochrona osoby trzeciej

Komornik przystępujący do egzekucji z ruchomości dokonuje ich zajęcia. Mówi o tym przepis art.845 kpc. i następne.

Komornik może zatem wejść do mieszkania dłużnika, które nie należy do niego i zająć przedmioty pozostające w jego władaniu, czyli te, z których dłużnik korzysta, jak również ruchomości, które znajdują się w posiadaniu osoby trzeciej – która nie jest ani dłużnikiem, ani wierzycielem.

W praktyce osobą trzecią są osoby z dłużnikiem zamieszkujące – rodzice, rodzeństwo, małżonek, partner, współlokator.

Zgodnie z obowiązującym prawem komornik może dokonać zajęcia ruchomości dłużnika będących we władaniu osoby trzeciej tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika oraz w wypadkach wskazanych w ustawie.

I tu zwrócić uwagę należy na dopuszczalność zajęcia ruchomości również bez zgody osoby trzeciej, gdy egzekucji świadczeń alimentacyjnych, chyba że przedstawi ona dowód, że ruchomości są jej.

Komornik dokonuje zajęcia przez wpisanie ruchomości do protokołu zajęcia. Odpis protokołu zajęcia należy doręczyć dłużnikowi i współwłaścicielom zajętej ruchomości, którzy nie są dłużnikami.

 Powództwo przeciwegzekucyjne, czyli ochrona przez bezprawną egzekucją

Odpowiadając zatem na pytanie: co może zająć komornik w mieszkaniu moich rodziców?– w twoim przypadku komornik nie ma prawa wejść do mieszkania mamy, skoro ty w nim nie mieszkasz. Jednak tak jak napisałam –  komornik może o fakcie tym nie wiedzieć, utożsamiając adres do doręczeń z adresem Twojego zamieszkania.

Aby uniknąć problemów i nie narażać mamy na niepotrzebne nerwy radzę jak najszybciej skontaktować się z kancelarią komorniczą i przedstawić swoją sytuację. Pierwszy kontakt może być telefoniczny. W kolejnym czasie możesz złożyć wyjaśnienia komornikowi na piśmie.

Przede wszystkim musisz wykazać, że adres mamy jest jedynie adresem do korespondencji, bowiem ty od dwóch lat przebywasz za granicą. Co ważne, zaznacz również, że w przedmiotowym mieszkaniu nie znajduje się twój majątek.

Jeżeli jednak doszłoby do sytuacji, kiedy komornik zapukałby do drzwi mieszkania mamy, a następnie nie dał wiary jej wyjaśnieniom wiedz, że przysługuje jej powództwo o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji, o którym mowa w art. 841 kpc. czyli powództwo przeciwegzekucyjne, którego wzór zamieszczam poniżej:

Powództwo przeciwegzekucyjne – wzór

Mam nadzieje, że do takiej sytuacji jednak nie dojdzie. Dlatego radzę nie bagatelizować sprawy i nie obarczać nią mamy, tylko jak najszybciej podjąć kontakt z komornikiem i wyjaśnić sprawę. Myślę, że kwestia jest do rozwiązania! Życzę wszystkiego dobrego!

Skarga na czynności komornika

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Najczęściej szukane:

  1. Czego nie może zabrać komornik z mieszkania
  2. Kiedy komornik może wejść do mieszkania
  3. Co może zająć komornik w mieszkaniu moich rodziców
  4. Co może zająć komornik w mieszkaniu moich rodziców
  5. Czy komornik może wejść do mieszkania pod nieobecność dłużnika
  6. Czy komornik może wejść do mieszkania, które nie należy do dłużnika

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
9 komentarzy w “Co może zająć komornik z mieszkania moich rodziców? już tam nie mieszkam…”
  1. Avatar

    Witam, za jaki dług komornik może zająć mieszkanie? mam 11.000 zł zadłużenia, a do tego mieszkanie własnościowe, boję się, że komornik może to mieszkanie mi zająć. Proszę podpowiedzieć, za jakie długi możliwa jest licytacja komornicza mieszkania? będę wdzięczna…

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      Generalnie nie ma różnicy jaki masz dług, bo jeśli wierzyciel wymieni we wniosku o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji egzekucję z nieruchomości, to komornik będzie starać się zająć Twoje mieszkanie, jeśli inne formy egzekwowania długu okażą się dla komornika bezskuteczne. A więc z dużym prawdopodobieństwem najpierw komornik będzie chciał zająć Ci wynagrodzenie lub konto bankowe, jeśli to nie pomoże, komornik na wniosek wierzyciela może zająć Ci mieszkanie.

  2. Avatar

    Witam. W wyniku prowadzenia działalności gospodarczej popadłam w długi i grozi mi postępowanie komornicze. Jestem samotną matką i mieszkam w domu rodziców, tam jestem zameldowania i tam też jest zarejestrowana firma. Czy komornik i firmy windykacyjne mogą wejść i zająć rzeczy rodziców? Ja nie mam nic na siebie, żadnego majątku. Proszę o poradę bo są to ludzie starsi i boję się że tego nie wytrzymają…

  3. Avatar

    Czy komornik może zająć jakieś rzeczy z domu rodzinnego w którym ma się meldunek, ale się tam od długich lat nie mieszka i nie posiada się nic w domu rodzinnym? i czy jeśli ja jako dłużnik jestem niewypłacalna, to może komornik żądać spłaty moich długów od moich rodziców? i jak można uniknąć zajęcia konta bankowego, gdyż już nastąpiło pierwsze zajęcie części pensji?

    1. Avatar
      Janina Gołębiecka

      Komornik nie ma prawa zajmować przedmiotów nienależących do dłużnika, a na samą wiadomość od rodziców, że nie mieszkasz pod ich adresem od lat, nie powinien nawet wchodzić do domu. Czy komornik może żądać spłaty długu dziecka od jego rodziców? oczywiście, że nie! Jesteś osobą dorosłą i sama osobiście swoim majątkiem odpowiadasz za swoje długi i swoją sytuację finansową, komornik nie ma prawa żądać od Twoich rodziców, by spłacali Twoje długi.

      Jeśli komornik zajął Twoją pensję, to nie może zająć Ci konta bankowego na które ta pensja wpływa, bo wtedy Twoje pieniądze podlegały by podwójnemu potrąceniu. Jeśli z jakichś przyczyn komornik mimo wszystko zajmie Twoje wynagrodzenie i Twoje konto bankowe, to musisz złożyć u komornika wniosek o zwolnienie rachunku bankowego spod zajęcia ze względu na zajęcie już wynagrodzenia. Wzór wniosku znajdziesz w dziale „wzory pism„.

  4. Avatar

    Witam serdecznie. Chciałabym zapytać czy komornik może zająć cokolwiek w mieszkaniu mojego taty, w którym nie jestem zameldowana. I czy jeśli nie stawię się u komornika w kancelarii, to czy może wystosować pismo o doprowadzenie mnie siłą? Nie otrzymywałam pism gdyż nie przebywałam pod adresem. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  5. Avatar

    Wychowuje sama syna, nie mam żadnego majątku, matka wyrzuciła mnie z domu gdzie jestem zameldowana po tym jak dowiedziała się o moich długach, mieszkam chwilowo u znajomego z synem, nie stać mnie na wynajem, zarabiam 1000 zł i mam 500 zł alimentów, co w moim przypadku może zrobić komornik? co grozi osobom pod adresem pod którym już nie mieszkam a jestem zameldowana? nie mam tam żadnych swoich rzeczy.

  6. Avatar

    Witam. Chodzi wydzielenie lokalu mieszalnego a komornik. Mam spore długi. Działania komornicze pewnie zaczną się lada moment. Muszę wyprowadzić się z zajmowanego mieszkania i chcę przeprowadzić się do rodziców. Rodzice mają dom jednorodzinny i chcą w nim wydzielić lokal, w którym mógłbym mieszkać.

    Oczywiście wszystko zgodnie z prawem, więc przez powiat i odpowiednie postępowanie, żeby taki lokal znalazł się w księdze wieczystej. Lokal będzie w podpiwniczeniu, ale będzie miał osobne wejście, kuchnie i łazienkę. Zostanę tam zameldowany, ale właścicielami pozostaną rodzice. Czy mimo to komornik może przeszukać pozostałą część domu, garaż, komórki itp.

  7. Avatar

    Dzień dobry, piszę do państwa z pytaniem: mam zadłużenie komornicze alimentacyjne od dłuższego czasu. Trzy lata temu zostałem napadnięty w Brukseli i pobity, wskutek czego mam amnezję wsteczną, straciłem pamięć. Przerzedłem kilka operacji na mózgu, cudem przeżyłem. Mam grupę w stopniu znacznym. Teraz gdy się dowiedziałem o tych alimentach, płacę je regularnie z zasiłku z mops-u, który jest moim jedynym dochodem, nie jestem też zameldowany. Pytanie moje brzmi: czy jeśli rodzice by mnie zameldowali u siebie w domu, bo jestem pod ich opieką, czy komornik może zrobić egzekucje z ich mieszkania z ich rzeczy, bo tego się boję.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *