Co zrobić, żeby wyjść z zadłużenia?

Nawet najbardziej odpowiedzialna finansowo osoba może mieć po prostu pecha, który sprawi, że wpadnie w zadłużenie.

Niestety, zadłużyć się jest bardzo łatwo, ale później ten problem rozwiązać już niekoniecznie. Niektórzy postanawiają ignorować narastające długi i liczyć, że wszystko samo się jakoś ułoży.

Jest to jednak bardzo zła taktyka, która w większości przypadków doprowadzi tylko do jeszcze większej ruiny finansowej. W takim razie co zrobić, żeby wyjść z zadłużenia?

Skontaktuj się ze swoim wierzycielem

Wyrzucanie listów i odrzucanie połączeń telefonicznych od wierzyciela nie poprawi naszej sytuacji, a wręcz przeciwnie. Znacznie lepszym podejściem jest otwarte przyznanie się do swoich problemów finansowych i wspólnie z wierzycielem poszukiwanie rozwiązania.

Zanim naszym długiem zajmie się windykator, jest jeszcze czas na restrukturyzację kredytu. Występuje ona w wielu formach, a najpopularniejsze z nich to wakacje kredytowe i wydłużenie okresu spłaty kredytu.

Wakacje kredytowe pozwalają przez kilka miesięcy nie spłacać rat kredytu. Są one przesuwane na koniec harmonogramu spłaty lub dzielone na części i dodawane do pozostałych rat. Zapytacie: czym uzyskanie wakacji kredytowych różni się od po prostu niepłacenia rat w terminie? Tym, że nie spotkają nas z tego tytułu żadne przykre konsekwencje, takie jak na przykład otrzymanie wypowiedzenie umowy kredytowej.

Wakacje kredytowe są najlepszym wyborem, kiedy nasze problemy finansowe są krótkoterminowe i jesteśmy pewni, że niedługo odzyskamy sprawność finansową. Czyli na przykład straciliśmy pracę, ale wiemy, że na pewno znajdziemy nową i znowu będziemy w stanie spłacać kredyt. Jednak co zrobić, kiedy nasza sytuacja finansowa pogorszyła się już na stałe?

Odpowiedzią w takim przypadku jest wydłużenie okresu spłaty kredytu. W ten sposób zwiększamy także jego całkowity koszt, ale obniżamy ratę, dzięki czemu jej terminowa spłata powinna być dla nas znacznie łatwiejsza.

Jednak nawet jeśli w sprawę zaangażował się już windykator i restrukturyzacja nie jest możliwa, to z takiej sytuacji również istnieje wyjście i także jest nim kontakt z wierzycielem.

Windykatorzy potrafią frustrować, dlatego dłużnicy starają się ich unikać, ale w interesie obu stron jest nawiązanie komunikacji i polubowne rozwiązanie sprawy. Z windykatorem można na przykład podzielić dług na raty i ustalić harmonogram spłat, który będzie dla nas wykonalny – jednak aby to się stało, musimy być skłonni z nim porozmawiać.

Rozważ konsolidację zobowiązań w banku

W większości banków można obecnie spotkać kredyt konsolidacyjny. Jest to kredyt, za pomocą którego można spłacić wiele różnych zobowiązań (karty kredytowe, kredyty gotówkowe czy samochodowe) i połączyć je w jedno, łatwiejsze do spłacania.

Rata takiego kredytu jest zawsze niższa, niż suma rat zobowiązań, które zostały skonsolidowane. Jest o możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłaty kredytu.

Jest jednak jeden problem, który sprawia, że kredyt konsolidacyjny nie zawsze będzie właściwym (a raczej możliwym) rozwiązaniem. Osoby wnioskujące o taki kredyt są analizowane przez bank pod kątem zdolności i historii kredytowej. Jak wiadomo, u osób poważnie zadłużonych (czyli takich, które najczęściej interesują się konsolidacją długów) zazwyczaj z wysoką zdolnością kredytową czy pozytywną historią kredytową się nie spotkamy.

Czy w takim razie osoby zadłużone w ogóle nie mają szans na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego? Niekoniecznie. Nasze szanse na przyznanie takiego kredytu znacznie rosną, jeśli skorzystamy z usług wykwalifikowanych ekspertów kredytowych, czyli na przykład Habza Finanse. Dzięki doskonałej znajomości rynku kredytów, a także tego, w jaki sposób można negocjować z bankiem, będą oni w stanie pomóc nam nawet w bardzo trudnej sytuacji.

Pożyczka konsolidacyjna – alternatywa dla kredytu konsolidacyjnego

Ciekawą alternatywą dla kredytu konsolidacyjnego jest pożyczka konsolidacyjna w firmie pożyczkowej. Działa ona na dokładnie tych samych zasadach, jest po prostu z reguły nieco droższa.

Wyższe koszta takiej pożyczki rekompensuje fakt, że na jej otrzymanie mogą zazwyczaj liczyć nawet osoby poważnie zadłużone, posiadające niską zdolność kredytową i negatywną historię kredytową. Ponadto w firmie pożyczkowej będziemy mogli skonsolidować nie tylko kredyty, ale także pożyczki długoterminowe i chwilówki.

Wiele osób z niechęcią spogląda na firmy pożyczkowe, ale w rzeczywistości skorzystanie z ich usług może nam bardzo pomóc, o ile będziemy robić to z rozwagą. Warto wobec tego dokładnie przejrzeć jak najwięcej ofert pożyczek, zanim się na którąś zdecydujemy, aby na pewno przeprowadzić konsolidację tak atrakcyjnych warunkach, jak to tylko możliwe.

Powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na takie czynniki, jak:

  • oprocentowanie kredytu
  • ilość rat
  • prowizje (na przykład prowizja za udzielenie kredytu)
  • opłaty dodatkowe.

Nie powinniśmy decydować się na pierwszą ofertę, która wpadnie nam w oko, ponieważ jest spora szansa, że przy odrobinie wysiłku uda nam się znaleźć lepszą.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Artykuł opracowany z pomocą:

habza-finanse

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze