Czy komornik może zająć całą wypłatę? czy jest to ZGODNE z prawem?

czy komornik może zająć całą wypłatę

Pani Janino, ile komornik może zabrać z wypłaty, jeśli zarabiam na rękę 3.200 zł miesięcznie? gdzieś na forum wyczytałam, że komornik może zająć całą wypłatę, wydaje mi się, że byłoby to wielce niesprawiedliwe, bo z czego miałbym utrzymać rodzinę? czy prawo zezwala na zajęcie całej pensji?

Długi, jakie posiadam to długi po prowadzonej kiedyś działalności gospodarczej, biznes nie wypalił, narobiły się długi i tyle mi zostało z interesów. Bardzo proszę o odpowiedź, czy komornik może zabrać całą wypłatę? na rękę mam 3.200 zł netto. Pozdrawiam i z góry dziękuję!


Ile komornik może zabrać z wypłaty?

czy komornik może zająć całą wypłatę
Czy komornik może zająć mi całą wypłatę?

Kwoty wolne od zajęć komorniczych z roku na rok idą w górę, wraz ze zwiększającą płacą minimalną, Ciebie ta kwestia nie dotyczy, bo zarabiasz więcej niż minimalna krajowa, która na 2019 rok wynosi 2250 brutto, czyli 1634 zł netto.

To, ile komornik może zabrać z wypłaty, zależy od formy umowy, jaka wiąże Cię i pracodawcę, jeśli zatrudniona jesteś na umowę o pracę na pełen etat, to komornik z wypłaty w wysokości 3200 zł może zająć 50% wynagrodzenia. Jeśli Twoje długi miałyby charakter alimentacyjny, to komornik ma wtedy prawo zająć aż 60% wynagrodzenia.

Twoje długi pochodzą jednak nie z alimentów, a z działalności gospodarczej, którą kiedyś prowadziłaś, w takim przypadku komornik zajmie Ci 50% wypłaty.

A jeśli jednak pracowałabyś w niepełnym wymiarze czasu, to wtedy kwota wolna przy egzekucji z wynagrodzenia uległaby proporcjonalnemu pomniejszeniu, odpowiednio do części etatu.

Jeśli natomiast pracowałabyś na umowę zlecenie, a więc na umowę cywilnoprawną, to komornik faktycznie ma wtedy prawo, aby zająć Ci całą wypłatę. Chyba że wynagrodzenie, jakie otrzymujesz z tytułu umowy zlecenie, byłoby Twoim jedynym źródłem utrzymania i miałoby charakter powtarzalny.

Wtedy komornik musi zastosować reguły zajęcia obowiązujące jak przy zajęciu wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Dłużnik, pracując na umowę zlecenie, musi wtedy przedstawić komornikowi oświadczenie na piśmie, że wynagrodzenie, które uzyskuje z umowy zlecenie, jest jego jedynym źródłem utrzymania i  wynagrodzenie to ma charakter ciągły – powtarzalny.

Oto wzór takiego oświadczenia:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu - wzór

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

Podsumowanie

Odpowiadając na Twoje pytanie: ile komornik może zabrać z wypłaty 3200? odpowiedź brzmi – 50% wynagrodzenia, czy komornik może zająć całą wypłatę? nie, komornik nie może zabrać całej wypłaty, komornik musi pozostawić dłużnikowi środki do życia w wysokości minimalnej krajowej netto na dany rok.

Podstawa prawna

Art. 87 [1]. Kwota wolna od potrąceń z wynagrodzenia za pracę Kodeksu pracy:

§ 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

2) 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1- przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;

3) 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 – przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 kary porządkowe.

§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *