Komornik ściąga PRZEDAWNIONY dług & nieaktualny ADRES zamieszkania

Witam, mam dług sprzed 20 lat, w tym roku wszedł mi komornik na pensje bez żadnych informacji, nie mieszkam od 7 lat pod wskazanym adresem, czy komornik ma prawo do tego?


Postępowanie egzekucyjne i nieaktualny adres

Posługiwanie się aktualnym adresem to absolutnie konieczność. Teraz, wiedziałabyś, że została wobec Ciebie wszczęta egzekucja komornicza i mogłabyś podjąć jakieś kroki, aby komornik nie zajął pensji.

Niestety o zajęciu wynagrodzenia, dowiedziałaś się, jak się domyślam z wyciągu rachunku bankowego prawda? zawsze trzeba posługiwać się aktualnym adresem i zmieniać go, wraz ze zmieniającym się adresem.

Nawet w świetle obowiązujących przepisów prawnych każda osoba, która przebywa powyżej trzech miesięcy pod jakimś adresem, musi dokonać zameldowania w ciągu 30 dni od daty przybycia w to miejsce. Tak samo to wygląda, jeśli chodzi o wymeldowanie, gdy lokal opuszczamy…

Każdy obywatel Polski, ma obowiązek meldunkowy!

Nie możesz mieć teraz pretensji co do tego, że bez Twojej wiedzy, potoczyła się egzekucja z wynagrodzenia. Komornik na 100% listownie informował Cię o wszczęciu egzekucji, używając adresu, który dostarczył mu Twój wierzyciel (bank, firma pożyczkowa itp.)

…i teraz bardzo ważne:

Zanim komornik rozpoczął wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne, to na pewno dług próbowała wyegzekwować od Ciebie firma windykacyjna. Skoro dług jest sprzed 20 lat, to miałaś wtedy szansę na podniesienie zarzutu przedawnienia roszczenia.

Nie zrobiłaś tego na etapie firmy windykacyjnej, ponieważ nie miałaś w ogóle pojęcia, że podjęto wobec Ciebie jakiekolwiek czynności zmierzające do wyegzekwowania zaległych należności przez komornika.

Komornik ściąga przedawniony dług

Na czym w ogóle polega przedawnienie długu? przedawnienie długu to sytuacja, w której dany dług, po upływie określonego czasu, który określa ustawa – traci ważność.

I teraz: gdybyś wiedziała o toczącej się wobec Ciebie egzekucji za przedawniony dług, to przysługiwało Ci wtedy, prawo do złożenia powództwa przeciwegzekucyjnego, w którym mogłabyś domagać się pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego, powołując się na przedawnienie zadłużenia.

Wtedy zarzut taki wnosi się do sądu a nie do komornika.

… pytanie teraz brzmi: jak przerwać egzekucję z wynagrodzenia, gdy komornik ściąga już pieniądze za przedawniony dług?

Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że to powinnaś teraz zrobić:

[1] Złóż wniosek o przywrócenie terminu wniesienia sprzeciwu, czyli musisz podnieść zarzut błędnego adresu. Pisze się wtedy coś w stylu:

Pozwana wnosi o przywrócenie terminu z uwagi na fakt, że nie mogła wnieść sprzeciwu w terminie, ponieważ nakaz doręczono pod nieaktulany adres zamieszkania.

Wtedy do takiego pisma należy dołączyć jakieś potwierdzenie, że mieszkasz pod innym adresem, czyli np. rachunki za prąd, za telefon, telewizję czy telefon komórkowy. Mogą to być różne pisma z organów administracji publicznej,  czy z banków…

[2] Następnie należy złożyć kolejne pismo, w którym podniesiemy zarzut przedawnienia długu.

[3] Trzecie pismo, jakie należy złożyć, to zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności, jako uzasadnienie można posłużyć się argumentami z punktu [1].

Te 3 kroki, które opisałam, pomogą Ci w umorzeniu toczącej się egzekucji komorniczej. Należy też wnioskować u komornika o obciążenie wierzyciela kosztami egzekucji komorniczej, ponieważ to właśnie wierzyciel, podał komornikowi błędny adres dłużnika, czyli wierzyciel wszczął egzekucję bezcelowo.

Przerwanie toczącej się egzekucji komorniczej jest dużo bardziej skomplikowane niż podniesienie zarzutu przedawnienia długu, na etapie firmy windykacyjnej czy też przed samą egzekucją.

Jeśli nie czujesz się na siłach walczyć z komornikiem i wierzycielem o umorzenie egzekucji, to udaj się do prawnika, który takimi sprawami zajmuje się na co dzień. Nie wiem, jak duży jest ten przedawniony dług, ale jeśli jest dość duży, to warto postarać się o przerwanie egzekucji z przedawnionego długu.

Podsumowując

Jak widzisz, wszystko sprowadza się do aktualnego adresu, mogłabyś zaoszczędzić sobie mnóstwo bólu głowy, gdybyś mieszkała jeszcze pod starym adresem. Niestety życie potoczyło się inaczej i zmieniłaś adres.

Artykuły, które także musisz przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Komornik ściąga PRZEDAWNIONY dług & nieaktualny ADRES zamieszkania”
  1. Witam, mój mąż dostał pismo wczoraj od komornika na spłatę 15.000 zł, problem jest taki, ze nie dostawaliśmy żadnych powiadomień od komornika do domu, tylko wszystkie pisma były wysyłane do zakładu karnego, gdzie on już nie siedział tam 4 lata. Komornik powiedział, ze ktoś z wiezienia odbierał listy do spłaty, proszę o radę.

Comments are closed.