Komornik zablokował konta firmowe, konto żony, co z subwencjami COVID?

Forum prawneKategoria: DługiKomornik zablokował konta firmowe, konto żony, co z subwencjami COVID?
Abram zapytał 4 lata temu

Proszę o informację, co można zrobić w takiej sprawie:

  • komornik zablokował poprzez egzekucję konta mojej firmy na kwotę 42 tys. zł – nie dostałem nic listownie, a nr. sygnatury znam z banku – dzwoniąc do kancelarii nie ma komornika, bo jest w terenie albo w sądzie – co można w tejże sprawie zrobić – czy w razie czegoś można odblokować konta bankowe, żeby firma miała płynność a dług rozłożyć na raty?
  • jak można umorzyć zaległości w ZUS i US?
  • jak można podzielić majątek, by uniknąć takich sytuacji, że nawet żona ma blokadę na koncie i cała wypłata oraz świadczenia są zablokowane?
  • jak to jest z ogłoszeniem upadłości firmy a zachowaniem majątku?
  • jak będą patrzeć na pomoc z COVID i subwencje przy ogłoszeniu upadłości?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

zadaje Pan wiele pytań, na które mogę odpowiedzieć tylko ogólnie – zachęcam do kontaktu z prawnikiem, który po przeprowadzeniu rzetelnej analizy sytuacji Pana firmy będzie w stanie podpowiedzieć, czy upadłość firmy jest zasadna i z jakimi wiąże się konsekwencjami.

Natomiast w kwestii egzekucji komorniczej, to mogę napisać, że jeśli komornik posiada aktualny adres, niebawem powinien Pan otrzymać postanowienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego i zajęciu majątku w tym rachunków firmowych.

Jeśli jednak liczy Pan na zawarcie porozumienia, nie należy czekać na dalszy bieg spraw. Wydaje się, że najkorzystniej będzie podjąć kontakt z samym wierzycielem i wynegocjować porozumienie – czyli stałe wpłaty z Pana strony, za cofnięcie wniosku egzekucyjnego ze strony wierzyciela. Wzór umowy ugody wierzyciel dłużnik, znajdzie Pan poniżej:

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Znalezienie kontaktu z komornikiem i wypracowanie ugody będzie trudniejsze, bowiem jeśli komornik znalazł majątek podlegający zajęciu, nie może odstąpić od egzekucji na Pana wniosek.

Oczywiście przysługuje Panu wyłączenie spod zajęcia środków niezbędnych do prowadzenia działalności – wynagrodzeń za pracę pracowników do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wraz z podatkami.

Wyłączeniu podlegają również alimenty i renty alimentacyjne nałożone na przedsiębiorcę. Nie chroni jednak Pana kwota wolna od zajęcia, ani nie podlegają zwolnieniu środki ubezpieczenie ZUS. Aby kwoty wolne zostały odblokowane, należy przedłożyć w banku odpis listy płac.

Odnośnie umorzenia długów w ZUS i US to zachęcam do poczytania naszych poradników na ten temat – powstało ich wiele, a w prawie nie nastąpiły żadne zmiany, które mogłyby wpłynąć na aktualność udzielonych wyjaśnień.

Natomiast co do konta żony, to bezwzględnie nie może mieć miejsce 100% zajęcie środków. Pieniądze na dzieci wolne są od zajęcia. Tak samo pensja w kwocie 1 870 zł miesięcznie.

Jeśli na koncie żony doszło do zajęcia środków wolnych spod egzekucji, należy złożyć telefoniczną reklamację w banku. Co do wyłączenia żony od odpowiedzialności za Pana długi to można rozważyć rozdzielność majątkową małżeńską, która jednak obejmie dopiero długi przyszłe.

Odpowiedzialność żony za długi już istniejące nie ulegnie zmianie, tym bardziej że wierzyciel posiada klauzulę wykonalności na Pana małżonkę – żona musiała uznać Pana długi, wyrażała na nie zgodę lub odpowiada za nie z mocy ustawy.

I na koniec krótko o ogłoszeniu upadłości – nigdy nie można mieć pewności, że uda się zachować majątek. To, jak dłużnik przejdzie postępowanie oddłużeniowe, zależy bowiem w głównej mierze od planu spłaty i jego realizacji.

Jeśli dłużnik nie spłaci wierzycieli w zakreślonym terminie, musi liczyć się z utratą majątku. Natomiast subwencje i pomoc Państwa związana z pandemią miała głównie na celu utrzymanie przedsiębiorstwa. Decydując się na zamknięcie firmy i ogłoszenie upadłości musi Pan liczyć się z obowiązkiem zwrotu przyjętych środków.

Jednak tak jak napisałam na wstępie – Pana sytuacja wymaga głębszej analizy, a tę może wykonać jedynie kompetentna osoba mająca wgląd do dokumentów firmy.