Grozi mi licytacja mieszkania własnościowego za długi

Forum prawneKategoria: DługiGrozi mi licytacja mieszkania własnościowego za długi
PS zapytał 4 lata temu

Chodzi o zadłużenie mieszkania własnościowego. Grozi mi licytacja mieszkania własnościowego za długi. Dostałem informację od spółdzielni mieszkaniowej o rozpoczęciu procedury egzekucji zadłużenia mieszkania własnościowego (niepłacony czynsz).

Zadłużenie wynosi ok. 50 000 zł. Ja mieszkam za granicą, pracuję, byłbym w stanie spłacić to zadłużenie w rok, ale mógłbym zacząć spłacać dopiero w przyszłym roku. Czy jest możliwe, że spółdzielnia mieszkaniowa zgodzi się na taką propozycję?

W mieszkaniu mieszkają moi dziadkowie i spółdzielnia chce ich eksmitować. Ja jestem właścicielem mieszkania (mieszkanie własnościowe). Czy oprócz natychmiastowej spłaty długu mogę powstrzymać licytacje mieszkania własnościowego?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

uważam, że podjęcie rozmowy ze Spółdzielnią wstrzyma jej działania zmierzające do przeprowadzenia egzekucji. Musisz wiedzieć, że postępowanie egzekucyjne jest dość sformalizowane, a w Polsce nie ma miejsca eksmisja na bruk.

Twoja sprawa będzie więc dla Spółdzielni raczej kulą u nogi niż przywilejem, ponieważ do eksmisji wytypowani są emeryci (osoby, którym z ustawy należy się prawo do lokalu socjalnego).

Powyższego nie napisałam po to, by zachęcić Cię do dalszej bierności, lecz przeciwnie, po to, by przekonać Cię do kontaktu ze Spółdzielnią, wierzę bowiem, że jest szansa, by postępowanie eksmisyjne zatrzymać.

Przebywasz obecnie za granicą i z przyczyn wszystkim nam znanym wątpię, byś w najbliższym czasie do domu wrócił, dlatego musisz zadbać o kontakt telefoniczny ze Spółdzielnią.

W rozmowie z uprawnionym pracownikiem Spółdzielni, a najlepiej jej prezesem poproś o wstrzymanie postępowania na najbliższy miesiąc, w którym zostanie dokonana częściowa spłata długu czynszowego.

By być wiarygodnym w oczach wierzyciela, musisz dokonać pierwszej wpłaty w kwocie, która będzie coś wnosić.

Myślę tu o kilku tysiącach złotych np. 5 000 zł, które będą stanowić 10 % zadłużenia czynszowego. Na kolejne miesiące musisz zobowiązać się do uiszczania stałych kwot na poczet spłaty długu np. 1 000 zł. A co najważniejsze bieżący czynsz musi być regulowany w terminie.

Podsumowując:

By zatrzymać eksmisje z mieszkaniu własnościowego być może jednorazowa spłata długu nie będzie konieczna, musisz jednak tak negocjować ze Spółdzielnią, by osoba decyzyjna zaufała Ci i dała szansę na ratalną spłatę długu.

Najważniejsze to stałe wpłaty, w dość sporych kwotach na poczet spłaty długu czynszowego oraz regulowanie bieżącego czynszu w terminie.

Przydatne wzory pism:

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Prośba-o-rozłożenie-na-raty-zadłużenia-z-tytułu-czynszu

Prośba o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu czynszu

Wzór wniosku o umorzenie długu czynszowego

wniosek-o-umorzenie-długu-za-mieszkanie-wzor-pdf-doc

Wzór wniosku o umorzenie zadłużenia czynszowego

Koniecznie przeczytaj: