Zapomnieliśmy wyrejestrować odbiornik RTV i wyprowadziliśmy się

Forum prawneKategoria: Abonament RTVZapomnieliśmy wyrejestrować odbiornik RTV i wyprowadziliśmy się
UżytkownikUżytkownik zapytał 12 miesięcy temu

Dobry wieczór. Sprawa jest dość skomplikowana i dotyczy abonamentu RTV zgłoszonego przez mojego męża. Zaraz po ślubie (1995 r.) otrzymaliśmy propozycję samodzielnego zamieszkania w zamian za opiekę tejże nieruchomości.

Nigdy mąż nie był tam meldowany (ja zresztą też) jednak uczciwe i naturalne było dla nas zgłoszenie odbiorników RTV, skoro z nich korzystaliśmy.

Nie mieszkamy tam od 2010 roku. Niestety z chwilą, kiedy się wyprowadziliśmy, mąż tak po ludzku zapomniał o wyrejestrowaniu odbiorników RTV. W czerwcu 2019 otrzymał upomnienie na adres meldunkowy za brak opłaty abonamentowej RTV za okres 01/2014-05/2019 na kwotę 1420,30 plus koszty upomnienia i odsetki.

Od razu wyrejestrował abonament RTV i niestety nic więcej z tym nie zrobił. Dziś okazało się, że komornik zajął wypłatę i pobrał prawie 1900 zł. Czy przez zaniedbanie tej sprawy istnieje jakaś możliwość odwołania? To bardzo dużo pieniędzy, których przysięgam – nie powinniśmy płacić.

My wtedy mieszkaliśmy na ul. Bagatela i na ten adres był zgłoszony abonament RTV. Z chwilą, kiedy mąż wyrejestrowywał RTV na poczcie, wpisana jest ul. Rybna (czyli tam, gdzie jest meldowany i gdzie abonament płacili teście). Proszę, czy możemy coś zrobić, żeby nie płacić kary za abonament RTV? czy też już za późno?

Imię:
Katarzyna

7 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witaj, niestety nie mogę Pani zagwarantować, że sprawę da się cofnąć. Gdyby mąż w czerwcu złożył wniosek o umorzenie zaległego abonamentu RTV być może, dziś nie byłoby zajęcia pieniążków.

Jednakże sprawa nie jest oczywista i ja również nie będę skłaniać się do wydawania decyzji za KRRiT, tym bardziej że mnóstwo osób ma problemy z nieuregulowanym abonamentem radiowo-telewizyjnym i zarówno Poczta Polska, jak i KRRiT nie idzie nikomu na rękę.

Teraz kiedy Urząd Skarbowy pobrał już pieniądze na poczet dług za abonament RTV, można spróbować je odzyskać, składając zarzuty do postępowania egzekucyjnego w administracji.

Zarzuty są środkiem zaskarżenia, o którym mówi ustawa z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W uzasadnieniu należy wskazać okoliczności o zmianie miejsca zamieszkania i podnieść, że pod nowym adresem opłaty abonamentowe były regulowane.

Proszę wnosić o uchylenie opłaty, jako naliczonej bezzasadnie i powołać się na zapis art. 33. § 1. pkt. 1 ustawy w brzmieniu:

“Podstawą zarzutu w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej może być wykonanie lub umorzenie w całości albo w części obowiązku, przedawnienie, wygaśnięcie albo nieistnienie obowiązku”.

Musicie Państwo pamiętać, że zarzuty należy wnieść w terminie 7 dni od dnia doręczenia tytułu wykonawczego.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Wniosek o umorzenie rozłożenie na raty abonamentu radiowo - telewizyjnego RTV
Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk
zwolnienie z-abonamentu-rtv-emerytów-druk
Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK

Powiązane artykuły:

 

Avatard39 odpowiedział 12 miesięcy temu

Dzień dobry, dostałam zawiadomienie, że nie płaciłam abonamentu RTV od 2013 roku, z suma 1500 zł do zapłaty, co mam teraz zrobić? Ja mieszkam od 2003 roku we Włoszech i nie oglądam telewizji polskiej.

Przysłano mi zawiadomienie na działkę, gdzie jestem zameldowana, to jest działka rekreacyjna i tam nie można mieszkać i nie ma tam telewizora. Mam we Włoszech rodzinę i pracuję, więc przyjeżdżam rzadko do Polski, a co dopiero oglądać telewizję.

Co mi grozi, jak nie zapłacę kary za abonament RTV?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witaj, prawdopodobnie nie wyrejestrowaliście odbiornika RTV i wyjechaliście za granicę. Stąd prośba Poczty Polskiej o spłatę zadłużenia. Jeśli dług za abonament RTV nie zostanie spłacony, to najprawdopodobniej grozi Wam wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik będzie starał się znaleźć majątek, który do Ciebie należy i będzie próbował spieniężyć go, by doprowadzić do spłaty długu. Jeśli więc działka rekreacyjna, o której wspominasz, jest na Ciebie, to komornik może próbować ją zająć.

Avatarjoanna819 odpowiedział 10 miesięcy temu

Chcę zapytać tu na forum o zwolnienie z opłaty abonamentowej za odbiornik radiowy. Rodzice posiadają tylko telewizor, a nie mają już odbiornika radiowego, a do tej pory opłacali abonament z te dwa odbiorniki, czy istnieje możliwość wyrejestrowania odbiornika radiowego i dokonywanie opłaty tylko za odbiornik telewizyjny? Co zależy w takiej sytuacji zrobić? Jakie należy złożyć dokumenty w tej sprawie i czy ma się to odbyć w placówce poczty polskiej?

Avatarkrol odpowiedział 9 miesięcy temu

W 2010 roku wymeldowałam się. Kilka dni temu od księgowej z pracy dowiedziałam się, że otrzymała zawiadomienie z US o zajęciu mojego wynagrodzenia. Po wyjaśnieniu z infolinią ustaliłam, że mają tam jakiś zupełnie nieznany mi adres. Ani mój stary adres, ani obecny. W 2010 roku wyrejestrowałam również odbiornik na poczcie, nie mam pokwitowania, bo nie sądziłam, że należy go trzymać tak długi okres czasu… Co zrobić?

AvatarMagdalena P. odpowiedział 8 miesięcy temu

Dzień dobry,
Proszę o informację, co należy zrobić w przypadku, gdy zamknęłam działalność w 2016 roku i nie posiadam już radia, jak wyrejestrować radio? czy muszę płacić abonament, jeżeli wyrejestrowałam działalność w 2016 roku, i od stycznia 2016 roku nie posiadam już radia w sklepie? a nie wiedziałam, że muszę go wyrejestrować? proszę o wiadomość jak mam postąpić żeby nie płacić za lata, w których nie prowadziłam działalności gospodarczej rok: 2016,2017,2018,2019,2020.?,
z poważaniem
Magdalena P.

Twoja odpowiedź