Zapomnieliśmy wyrejestrować odbiornik RTV i wyprowadziliśmy się

Forum prawneKategoria: Abonament RTVZapomnieliśmy wyrejestrować odbiornik RTV i wyprowadziliśmy się
Użytkownik zapytał 4 lata temu

Dobry wieczór. Sprawa jest dość skomplikowana i dotyczy abonamentu RTV zgłoszonego przez mojego męża. Zaraz po ślubie (1995 r.) otrzymaliśmy propozycję samodzielnego zamieszkania w zamian za opiekę tejże nieruchomości.

Nigdy mąż nie był tam meldowany (ja zresztą też) jednak uczciwe i naturalne było dla nas zgłoszenie odbiorników RTV, skoro z nich korzystaliśmy.

Nie mieszkamy tam od 2010 roku. Niestety z chwilą, kiedy się wyprowadziliśmy, mąż tak po ludzku zapomniał o wyrejestrowaniu odbiorników RTV. W czerwcu 2019 otrzymał upomnienie na adres meldunkowy za brak opłaty abonamentowej RTV za okres 01/2014-05/2019 na kwotę 1420,30 plus koszty upomnienia i odsetki.

Od razu wyrejestrował abonament RTV i niestety nic więcej z tym nie zrobił. Dziś okazało się, że komornik zajął wypłatę i pobrał prawie 1900 zł. Czy przez zaniedbanie tej sprawy istnieje jakaś możliwość odwołania? To bardzo dużo pieniędzy, których przysięgam – nie powinniśmy płacić.

My wtedy mieszkaliśmy na ul. Bagatela i na ten adres był zgłoszony abonament RTV. Z chwilą, kiedy mąż wyrejestrowywał RTV na poczcie, wpisana jest ul. Rybna (czyli tam, gdzie jest meldowany i gdzie abonament płacili teście). Proszę, czy możemy coś zrobić, żeby nie płacić kary za abonament RTV? czy też już za późno?

11 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj, niestety nie mogę Pani zagwarantować, że sprawę da się cofnąć. Gdyby mąż w czerwcu złożył wniosek o umorzenie zaległego abonamentu RTV być może, dziś nie byłoby zajęcia pieniążków.

Jednakże sprawa nie jest oczywista i ja również nie będę skłaniać się do wydawania decyzji za KRRiT, tym bardziej że mnóstwo osób ma problemy z nieuregulowanym abonamentem radiowo-telewizyjnym i zarówno Poczta Polska, jak i KRRiT nie idzie nikomu na rękę.

Teraz kiedy Urząd Skarbowy pobrał już pieniądze na poczet dług za abonament RTV, można spróbować je odzyskać, składając zarzuty do postępowania egzekucyjnego w administracji.

Zarzuty są środkiem zaskarżenia, o którym mówi ustawa z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W uzasadnieniu należy wskazać okoliczności o zmianie miejsca zamieszkania i podnieść, że pod nowym adresem opłaty abonamentowe były regulowane.

Proszę wnosić o uchylenie opłaty, jako naliczonej bezzasadnie i powołać się na zapis art. 33. § 1. pkt. 1 ustawy w brzmieniu:

“Podstawą zarzutu w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej może być wykonanie lub umorzenie w całości albo w części obowiązku, przedawnienie, wygaśnięcie albo nieistnienie obowiązku”.

Musicie Państwo pamiętać, że zarzuty należy wnieść w terminie 7 dni od dnia doręczenia tytułu wykonawczego.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Przydatne dla Ciebie wzory pism:

Wniosek o umorzenie lub rozłożenie długu za abonament RTV na raty:

wniosek-o-umorzenie-rozlozenie-na-raty-abonamentu-radiowo-telewizyjnego-rtv-pdf-doc-word

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

odwołanie-od-upomnienia-za-abonament-rtv-wzor-doc-pdf

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie-z-abonamentu-rtv-emerytow-druk-wzor-pdf-doc

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK

Powiązane artykuły:

 

d39 odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, dostałam zawiadomienie, że nie płaciłam abonamentu RTV od 2013 roku, z suma 1500 zł do zapłaty, co mam teraz zrobić? Ja mieszkam od 2003 roku we Włoszech i nie oglądam telewizji polskiej.

Przysłano mi zawiadomienie na działkę, gdzie jestem zameldowana, to jest działka rekreacyjna i tam nie można mieszkać i nie ma tam telewizora. Mam we Włoszech rodzinę i pracuję, więc przyjeżdżam rzadko do Polski, a co dopiero oglądać telewizję.

Co mi grozi, jak nie zapłacę kary za abonament RTV?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj, prawdopodobnie nie wyrejestrowaliście odbiornika RTV i wyjechaliście za granicę. Stąd prośba Poczty Polskiej o spłatę zadłużenia. Jeśli dług za abonament RTV nie zostanie spłacony, to najprawdopodobniej grozi Wam wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik będzie starał się znaleźć majątek, który do Ciebie należy i będzie próbował spieniężyć go, by doprowadzić do spłaty długu. Jeśli więc działka rekreacyjna, o której wspominasz, jest na Ciebie, to komornik może próbować ją zająć.

joanna819 odpowiedział 4 lata temu

Chcę zapytać tu na forum o zwolnienie z opłaty abonamentowej za odbiornik radiowy. Rodzice posiadają tylko telewizor, a nie mają już odbiornika radiowego, a do tej pory opłacali abonament z te dwa odbiorniki, czy istnieje możliwość wyrejestrowania odbiornika radiowego i dokonywanie opłaty tylko za odbiornik telewizyjny? Co zależy w takiej sytuacji zrobić? Jakie należy złożyć dokumenty w tej sprawie i czy ma się to odbyć w placówce poczty polskiej?

krol odpowiedział 4 lata temu

W 2010 roku wymeldowałam się. Kilka dni temu od księgowej z pracy dowiedziałam się, że otrzymała zawiadomienie z US o zajęciu mojego wynagrodzenia. Po wyjaśnieniu z infolinią ustaliłam, że mają tam jakiś zupełnie nieznany mi adres. Ani mój stary adres, ani obecny. W 2010 roku wyrejestrowałam również odbiornik na poczcie, nie mam pokwitowania, bo nie sądziłam, że należy go trzymać tak długi okres czasu… Co zrobić?

Magdalena P. odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry,
Proszę o informację, co należy zrobić w przypadku, gdy zamknęłam działalność w 2016 roku i nie posiadam już radia, jak wyrejestrować radio? czy muszę płacić abonament, jeżeli wyrejestrowałam działalność w 2016 roku, i od stycznia 2016 roku nie posiadam już radia w sklepie? a nie wiedziałam, że muszę go wyrejestrować? proszę o wiadomość jak mam postąpić żeby nie płacić za lata, w których nie prowadziłam działalności gospodarczej rok: 2016,2017,2018,2019,2020.?,
z poważaniem
Magdalena P.

Megan odpowiedział 3 lata temu

Dostałam upomnienie o zaległym abonamencie RTV za okres 1/2016 do 7/2021. Upomnienie jest na mój dawny adres pod którym nie mieszkam już prawie 9 lat, o czym Pocztę Polską poinformowałam. Niestety, podczas wyprowadzki nie wyrejestrowałam odbiornika. Ale jak mam płacić za odbiornik który został z byłym mężem i którego od dawna nie używam? Czy mogę jakoś uniknąć płatności? Pozdrawiam.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli faktycznie zaprzestała Pani korzystania z odbiorników radiowo-telewizyjnych, czyli od czasu wyprowadzki spod starego adresu, nie posiada Pani ani telewizji, ani radia, może Pani próbować uchylić się od obowiązku zapłaty nieuregulowanego abonamentu RTV.

Jednakże od razu zaznaczyć należy, że wniosek o umorzenie abonamentu RTV nie musi zostać rozpoznany na Pani korzyść. Powyższe wynika z utrwalonego już orzecznictwa, że niedopełnienie obowiązku wyrejestrowania odbiorników radiowo-telewizyjnych skutkuje nałożeniem na abonenta opłaty.

Niemniej kwota, jaką musiałaby Pani uregulować, to abonament RTV za ostatnie 5 lat – gra jest więc warta świeczki. To, co należy w tym momencie zrobić, to przygotować prośbę o umorzenie naliczonej opłaty w formie odwołania.

W treści pisma należy podnieść okoliczność wyprowadzenia się z dawnego adresu i pozostawienie tam sprzętu RTV, z którego korzysta były mąż oraz brak posiadania innych odbiorników. Wzór odwołania od upomnienia za abonament RTV zamieszczam poniżej:

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

odwołanie-od-upomnienia-za-abonament-rtv-wzor-doc-pdf

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

Jeśli w Pani życiu istnieją jakieś trudności, które mogą stać się podstawą umorzenia, te również należy podać. Mam na myśli problemy finansowe (niski dochód, wysokie koszty utrzymania) oraz problemy zdrowotne.

Na koniec zaznaczę, że powinna Pani udać się do najbliższej placówki Poczty Polskiej celem dochowania formalności związanych z wyrejestrowaniem.

W przeciwnym razie będzie Pani nadal figurować w rejestrze aktywnych abonentów, co wiąże się z dalszym naliczaniem opłaty.

Paulina odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

Otrzymałam postanowienie US o egzekucji zaległego abonamentu RTV, że świadczeń ZUS. Dotyczy oczywiście maksymalnego możliwego okresu tj. 5 lat od stycznia 2015 do grudnia 2019. Kiedyś miałam zarejestrowany odbiornik w mieszkaniu w Krakowie, które nadal posiadam oraz mam tam stały meldunek. Myślę, że mogłam go rejestrować nawet około roku 2000.

W roku 2014 wyprowadziłam się do innego miasta i zameldowałam na pobyt czasowy, który już przedłużyłam na kolejne 5 lat. Telewizora nie wyrejestrowałam, ale też nigdy mieszkając w Krakowie, nie otrzymałam żadnego pisma z Poczty z nadaniem indywidualnego nr odbiornika. Żadnej korespondencji z Poczty Polskiej nie otrzymywałam, w Krakowie jestem niezmiernie rzadko, zatem stosowano fikcję doręczenia. Mieszkanie jest wynajmowane praktycznie nieprzerwanie od 2014 roku.

Początkowo był w nim telewizor, ale później już nie, od 2014 roku nie było też przedłużenia umowy na telewizję kablową, co mam potwierdzone na piśmie przez operatora obsługującego budynek.

Ciekawi mnie, czy jeśli obecna egzekucja ma polegać na zajęciu świadczeń, których aktualnie nie posiadam, a nawet nie mam na nie widoku, to US zajmie mi konto bankowe? Czy w mojej sytuacji można próbować przeciwdziałać egzekucji? Jak ostatecznie wyrejestrować odbiornik, którego indywidualnego nr się nie posiada? Może lepiej nic nie robić i poczekać na amnestię?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc, ukłony

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam Panią serdecznie,

uważam, że warto zająć się przedmiotową sprawą, tak by w przyszłości uniknąć nieprzyjemności związanych z egzekucją długu abonamentowego.

Uważam, że zasadne będzie podjęcie kontaktu z wierzycielem, celem wyjaśnienia sprawy. Należy starać się o anulowanie zadłużenia, wskazując, że opłata abonamentowa została nienależnie naliczona, ponieważ po adresem gdzie wcześniej Pani mieszkania nie ma żadnego odbiornika radiowo-telewizyjnego od 2014 roku. Pismo z roszczeniem o anulowanie opłaty abonamentowej wraz z oświadczeniem o rezygnacji z telewizji kablowej w 2014 roku należy przesłać na adres wierzyciela.

Niemniej postępowanie egzekucyjne jest w toku, dlatego należy również złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego w administracji, podnosząc m.in. brak istnienia zobowiązania.

Argument, iż opłata abonamentowa została naliczona nienależnie, należy uwiarygodnić, przedkładając oświadczenie lub jeśli Pani posiada zaświadczenie o rezygnacji z telewizji kablowej w 2014 roku, a dodatkowo oświadczenie, że od 2014 roku w przedmiotowym mieszkaniu nie ma żadnych odbiorników radiowo-telewizyjnych i że od tego też czasu nie mieszka Pani w Krakowie.

W tym miejscu dodam, że musi być Pani przygotowana, że dług może nie zostać anulowany, ponieważ zgodnie z przepisami prawa abonamentowego, to na użytkowniku ciąży obowiązek zgłoszenia zaprzestania korzystania z radia i telewizji. Do czasu więc, aż zostanie spełniony przedmiotowy obowiązek, może być naliczana opłata abonamentowa.

Natomiast w kwestii doręczenia nowych numerów abonenckich – tu mogę napisać, że na KRRiT nie ciążył nigdy obowiązek doręczania numerów przesyłką poleconą. Zatem Pani zarzut, że nie otrzymała przesyłki, będzie chybiony i nie będzie mieć wpływu na rozpoznanie wniosku o anulowanie opłaty abonamentowej.

Niemniej rezygnować nie można, ani też nie warto pozostawiać biegu spraw samym sobie, licząc np. na amnestię.
Natomiast co do egzekucji, to oczywiście może ona zostać rozszerzona również o egzekucję z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, ruchomości, zwrotów z podatków.

Dlatego, jeśli US otrzyma informację, że egzekucja ze świadczeń ZUS nie będzie skuteczna, możliwe są kolejne zajęcia.

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że nie jest Pani czynnym abonentem, warto również dokonać wyrejestrowanie abonamentu RTV. Czynności tej można dokonać online lub w wybranej placówce Poczty Polskiej.