Zapomnieliśmy wyrejestrować odbiornik RTV i wyprowadziliśmy się

Kategoria: Abonament RTVZapomnieliśmy wyrejestrować odbiornik RTV i wyprowadziliśmy się
Użytkownik zapytał 2 lata temu

Dobry wieczór. Sprawa jest dość skomplikowana i dotyczy abonamentu RTV zgłoszonego przez mojego męża. Zaraz po ślubie (1995 r.) otrzymaliśmy propozycję samodzielnego zamieszkania w zamian za opiekę tejże nieruchomości.

Nigdy mąż nie był tam meldowany (ja zresztą też) jednak uczciwe i naturalne było dla nas zgłoszenie odbiorników RTV, skoro z nich korzystaliśmy.

Nie mieszkamy tam od 2010 roku. Niestety z chwilą, kiedy się wyprowadziliśmy, mąż tak po ludzku zapomniał o wyrejestrowaniu odbiorników RTV. W czerwcu 2019 otrzymał upomnienie na adres meldunkowy za brak opłaty abonamentowej RTV za okres 01/2014-05/2019 na kwotę 1420,30 plus koszty upomnienia i odsetki.

Od razu wyrejestrował abonament RTV i niestety nic więcej z tym nie zrobił. Dziś okazało się, że komornik zajął wypłatę i pobrał prawie 1900 zł. Czy przez zaniedbanie tej sprawy istnieje jakaś możliwość odwołania? To bardzo dużo pieniędzy, których przysięgam – nie powinniśmy płacić.

My wtedy mieszkaliśmy na ul. Bagatela i na ten adres był zgłoszony abonament RTV. Z chwilą, kiedy mąż wyrejestrowywał RTV na poczcie, wpisana jest ul. Rybna (czyli tam, gdzie jest meldowany i gdzie abonament płacili teście). Proszę, czy możemy coś zrobić, żeby nie płacić kary za abonament RTV? czy też już za późno?

Imię:
Katarzyna
9 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj, niestety nie mogę Pani zagwarantować, że sprawę da się cofnąć. Gdyby mąż w czerwcu złożył wniosek o umorzenie zaległego abonamentu RTV być może, dziś nie byłoby zajęcia pieniążków.

Jednakże sprawa nie jest oczywista i ja również nie będę skłaniać się do wydawania decyzji za KRRiT, tym bardziej że mnóstwo osób ma problemy z nieuregulowanym abonamentem radiowo-telewizyjnym i zarówno Poczta Polska, jak i KRRiT nie idzie nikomu na rękę.

Teraz kiedy Urząd Skarbowy pobrał już pieniądze na poczet dług za abonament RTV, można spróbować je odzyskać, składając zarzuty do postępowania egzekucyjnego w administracji.

Zarzuty są środkiem zaskarżenia, o którym mówi ustawa z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W uzasadnieniu należy wskazać okoliczności o zmianie miejsca zamieszkania i podnieść, że pod nowym adresem opłaty abonamentowe były regulowane.

Proszę wnosić o uchylenie opłaty, jako naliczonej bezzasadnie i powołać się na zapis art. 33. § 1. pkt. 1 ustawy w brzmieniu:

“Podstawą zarzutu w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej może być wykonanie lub umorzenie w całości albo w części obowiązku, przedawnienie, wygaśnięcie albo nieistnienie obowiązku”.

Musicie Państwo pamiętać, że zarzuty należy wnieść w terminie 7 dni od dnia doręczenia tytułu wykonawczego.

d39 odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, dostałam zawiadomienie, że nie płaciłam abonamentu RTV od 2013 roku, z suma 1500 zł do zapłaty, co mam teraz zrobić? Ja mieszkam od 2003 roku we Włoszech i nie oglądam telewizji polskiej.

Przysłano mi zawiadomienie na działkę, gdzie jestem zameldowana, to jest działka rekreacyjna i tam nie można mieszkać i nie ma tam telewizora. Mam we Włoszech rodzinę i pracuję, więc przyjeżdżam rzadko do Polski, a co dopiero oglądać telewizję.

Co mi grozi, jak nie zapłacę kary za abonament RTV?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj, prawdopodobnie nie wyrejestrowaliście odbiornika RTV i wyjechaliście za granicę. Stąd prośba Poczty Polskiej o spłatę zadłużenia. Jeśli dług za abonament RTV nie zostanie spłacony, to najprawdopodobniej grozi Wam wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Komornik będzie starał się znaleźć majątek, który do Ciebie należy i będzie próbował spieniężyć go, by doprowadzić do spłaty długu. Jeśli więc działka rekreacyjna, o której wspominasz, jest na Ciebie, to komornik może próbować ją zająć.

joanna819 odpowiedział 2 lata temu

Chcę zapytać tu na forum o zwolnienie z opłaty abonamentowej za odbiornik radiowy. Rodzice posiadają tylko telewizor, a nie mają już odbiornika radiowego, a do tej pory opłacali abonament z te dwa odbiorniki, czy istnieje możliwość wyrejestrowania odbiornika radiowego i dokonywanie opłaty tylko za odbiornik telewizyjny? Co zależy w takiej sytuacji zrobić? Jakie należy złożyć dokumenty w tej sprawie i czy ma się to odbyć w placówce poczty polskiej?

krol odpowiedział 2 lata temu

W 2010 roku wymeldowałam się. Kilka dni temu od księgowej z pracy dowiedziałam się, że otrzymała zawiadomienie z US o zajęciu mojego wynagrodzenia. Po wyjaśnieniu z infolinią ustaliłam, że mają tam jakiś zupełnie nieznany mi adres. Ani mój stary adres, ani obecny. W 2010 roku wyrejestrowałam również odbiornik na poczcie, nie mam pokwitowania, bo nie sądziłam, że należy go trzymać tak długi okres czasu… Co zrobić?

Magdalena P. odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,
Proszę o informację, co należy zrobić w przypadku, gdy zamknęłam działalność w 2016 roku i nie posiadam już radia, jak wyrejestrować radio? czy muszę płacić abonament, jeżeli wyrejestrowałam działalność w 2016 roku, i od stycznia 2016 roku nie posiadam już radia w sklepie? a nie wiedziałam, że muszę go wyrejestrować? proszę o wiadomość jak mam postąpić żeby nie płacić za lata, w których nie prowadziłam działalności gospodarczej rok: 2016,2017,2018,2019,2020.?,
z poważaniem
Magdalena P.

Megan odpowiedział 3 miesiące temu

Dostałam upomnienie o zaległym abonamencie RTV za okres 1/2016 do 7/2021. Upomnienie jest na mój dawny adres pod którym nie mieszkam już prawie 9 lat, o czym Pocztę Polską poinformowałam. Niestety, podczas wyprowadzki nie wyrejestrowałam odbiornika. Ale jak mam płacić za odbiornik który został z byłym mężem i którego od dawna nie używam? Czy mogę jakoś uniknąć płatności? Pozdrawiam.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

jeśli faktycznie zaprzestała Pani korzystania z odbiorników radiowo-telewizyjnych, czyli od czasu wyprowadzki spod starego adresu, nie posiada Pani ani telewizji, ani radia, może Pani próbować uchylić się od obowiązku zapłaty nieuregulowanego abonamentu RTV.

Jednakże od razu zaznaczyć należy, że wniosek o umorzenie abonamentu RTV nie musi zostać rozpoznany na Pani korzyść. Powyższe wynika z utrwalonego już orzecznictwa, że niedopełnienie obowiązku wyrejestrowania odbiorników radiowo-telewizyjnych skutkuje nałożeniem na abonenta opłaty.

Niemniej kwota, jaką musiałaby Pani uregulować, to abonament RTV za ostatnie 5 lat – gra jest więc warta świeczki. To, co należy w tym momencie zrobić, to przygotować prośbę o umorzenie naliczonej opłaty w formie odwołania.

W treści pisma należy podnieść okoliczność wyprowadzenia się z dawnego adresu i pozostawienie tam sprzętu RTV, z którego korzysta były mąż oraz brak posiadania innych odbiorników. Wzór odwołania od upomnienia za abonament RTV zamieszczam poniżej:

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

Jeśli w Pani życiu istnieją jakieś trudności, które mogą stać się podstawą umorzenia, te również należy podać. Mam na myśli problemy finansowe (niski dochód, wysokie koszty utrzymania) oraz problemy zdrowotne.

Na koniec zaznaczę, że powinna Pani udać się do najbliższej placówki Poczty Polskiej celem dochowania formalności związanych z wyrejestrowaniem.

W przeciwnym razie będzie Pani nadal figurować w rejestrze aktywnych abonentów, co wiąże się z dalszym naliczaniem opłaty.

Twoja odpowiedź