Zajęcie z konta pieniędzy osoby trzeciej – jak odzyskać pieniądze?

Kategoria: KomornikZajęcie z konta pieniędzy osoby trzeciej – jak odzyskać pieniądze?
Użytkownik zapytał 2 lata temu

Witam, chodzi o zajęcie z konta pieniędzy osoby trzeciej. Posiadam konto bankowe razem z moją mamą, mama jest współwłaścicielem mojego konta bankowego.

Przez niespłacanie przeze mnie kredytu komornik zajął konto, ale pobrał środki, które należały do mojej mamy, a nie do mnie. Dokładnie na koncie znajdowała się mamy renta w wysokości 1100 zł, z tego komornik zabrał 900 zł.

Innych wpływów nie było, co ja lub moja mama możemy zrobić, aby odzyskać te pieniążki od komornika? jakie pismo wysłać?

Imię:
Marta
12 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj, sytuacja, którą opisujesz, jest dość częsta. Sprawę da się odwrócić, lecz nie należy zwlekać. W tym momencie zasadnym będzie wniosek do komornika o zwrot niesłusznie zajętych środków.

Wniosek powinna wystosować mama, jako osoba pokrzywdzona powołując się na przedmiotowe postępowania egzekucyjnego. We wniosku więc należy podać sygnaturę sprawy, dane dłużnika i wierzyciela.

Uzasadnienie wniosku powinno zawierać wyjaśnienie, że zajęte i przekazane komornikowi środki nie należały do dłużnika, lecz do drugiego współposiadacza rachunku.

Aby nie być gołosłownym, do wniosku należy dołączyć wydruk z rachunku, za okres od zajęcia do potrącenia wskazując, że wpływ na rachunku pochodził z renty.

Jeżeli komornik nie zwolnił jeszcze zajętego konta, dodatkowo można złożyć wniosek o zwolnienie rachunku, jako że na konto to nie dochodzą pieniądze przysługujące dłużnikowi.

Powyżej opisany wniosek powinien pomóc. Gdyby jednak tak się nie stało, mamie przysługuje pozew do sądu – powództwo przeciwegzekucyjne.

Myślę jednak, że wniosek, a następnie kontakt telefoniczny z kancelarią komorniczą powinien doprowadzić do zwrotu niesłusznie zajętych środków pochodzących z renty mamy.
Trzymam kciuki za pozytywne rozwiązanie sprawy.

Kamil odpowiedział 2 lata temu

Witam.

Mam taki problem: Moje konto bankowe zostało zajęte egzekucyjnie przez komornika. Moja mama nie opłacała rachunków i komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, w efekcie czego, po otrzymaniu wynagrodzenia z wypłaty ok. 2900 netto komornik przejął część wypłaty, gdzie została kwota liczona od najniższej krajowej. Jestem synem dłużnika.

W jaki sposób mogę złożyć prośbę o odblokowanie konta? Poprzez prośbę o rozłożenie na raty? Pracuje w umowie na czas nieokreślony w spółdzielni pracy, w tym miesiącu dostanę „wakacje pod gruszą”, czyli premię świąteczną, nieliczoną do wypłaty, czy wtedy komornik również przejmuje tę kwotę z wczasów pod gruszą?

Roma odpowiedział 2 lata temu

Komornik zajął przelew na koncie mojego syna, a ja jestem dłużnikiem czy komornik ma do tego prawo? Mam konto, które jest do dyspozycji komornika, co miesiąc wpływają pieniądze, dlatego nie rozumiem, dlaczego synowi zablokowano przelew ode mnie, czy jest to zgodne z prawem?

Syn jest dorosły i ma osobne konto, musi załatwić swoje sprawy, a tu okazuje się, że nie może wypłacić pieniędzy z konta, żadnej informacji od komornika nie dostał, syn dowiedział się dopiero w banku.

Kamil R. odpowiedział 2 lata temu

Moim pytaniem jest, czy jak mam konto z moją mamą i jej przelew przyszedł na zablokowane przez komornika konto, a ja mam komornika, to czy komornik może zająć ten przelew mojej mamy? czy jest możliwość, że komornik zrobi zwrot tych pieniędzy? bardzo proszę o odpowiedź, moja mama nie ma komornika, jak ja mogę tą sprawę załatwić? i czy jest taka możliwość, że pieniądze nienależące do dłużnika zostaną zwrócone?

Tomek odpowiedział 2 lata temu

Witam, moja znajoma pracuje w Holandii, właśnie zjeżdża do Polski na Święta, między czasie przelała na moje konto swoją wypłatę,  dokładnie 2500 oczywiście komornik zajął większą część, a mniejszą zostawił, dzwoniłam w tej sprawie do komornika i powiedziano mi, że muszę napisać pismo prośbę o odblokowanie kąta i uzasadnić, dlaczego, tylko jest mały problem, bo nigdy takiego pisma nie pisałam i czy jest taka możliwość i pomoc o napisanie takiego pisma? z góry dziękuję.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Możesz odzyskać dla znajomej pieniądze, które zajął komornik, w tym celu pobierz najpierw Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego, a następnie pobierz Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy. Oba wnioski pobierz i wydrukuj a następnie zanieść do kancelarii komorniczej lub wyślij wnioski listem poleconym na adres komornika.

Patusia odpowiedział 2 lata temu

Witam, dzisiaj komornik zabrał mi pieniądze z konta bankowego, które nie należały do mnie. Chodzi o to, że mam konto polskie i walutowe, na polskie wpływa moje wynagrodzenie, a na walutowe wpływa wynagrodzenie mojej koleżanki.

Mam nawet na rachunku oznaczone, że pensja jest mojej koleżanki, gdyż pracodawca wpisuje jej dane osobowe przy jej wynagrodzeniu na moje konto.

A dzisiaj sprawdzając konto walutowe i polskie okazało się, że z polskiego konta komornik zabrał mi wszystko i w dodatku z walutowego też, gdzie to moje pieniądze nie były. Co mogę zrobić, by teraz odzyskać koleżanki pieniądze?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj Patusia,

należy działać szybko, aby komornik nie zdążył przesłać zajętych środków na konto wierzyciela. W tym celu należy wysłać do komornika wniosek o zwrot pieniędzy, w tym celu pobierz poniższy wzór formularz, wydrukuj, wypełnij swoimi danymi i wyślij do komornika.

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Do wniosku dołącz proszę wydruk z Twojego konta bankowego, na którym będzie widać, że pieniądze, które wpłynęły na Twoje konto, w tytule przelewu zawierają się dane osoby trzeciej (czyli Twojej koleżanki). Komornik po zapoznaniu się z okolicznościami sprawy, powinien niezwłocznie zwrócić zajęte środki z powrotem na Twoje konto bankowe.

Trzymam kciuki za szybkie odzyskanie pieniędzy koleżanki.
Wybrane specjalnie dla Ciebie wątki:

md22315 odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry, proszę o pomoc
Od kilku miesięcy prowadzę konto w banku, do którego moja mama ma pełnomocnictwo, na które wpływa jej wynagrodzenie i może z niego korzystać. Moja mama ma długi i komornik zajął jej prywatne konto. Czy ja mogę zostać zobowiązany przez komornika do spłaty długów z jej wynagrodzenia, które tam wpływa jeśli ona te pieniądze na bieżąco wydaje? I jeszcze jedno czy mogę mieć problemy z urzędem skarbowym, że nie rozliczam się z tej jej wypłaty na moim koncie? (bo jakby nie było, to są chyba dodatkowe przychody?). Do tej pory nie dostałem żadnych pism od komornika itp. Proszę o pomoc jak wyjść z tej sytuacji i czy to jest dla mnie jakimś zagrożeniem?

Elwira D. odpowiedział 2 lata temu

Komornik zajął mi w jednej sprawie dwa konta. Z konta, na które dostaję przelew za pracę, komornik generalnie zabrał mi całe wynagrodzenie. Pracuje na pół etatu, zarabiając 1002,81 zł, zostało pobrane 852,81 zł. Niestety szefowa przez pomyłkę przelała mi jeszcze wynagrodzenie koleżanki, która pracuje na cały etat 1920,62, te pieniądze również zostały zajęte. Nie wiem co mam robić.

Monika odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam, mam zadłużenie na koncie bankowym przez komornika, dziś przyszedł przelew z urzędu pracy za stypendium stażowe dla mojej mamy, ponieważ nie ma konta bankowego, nie są to moje pieniądze i bank przelał całą tę kwotę do komornika. Potrzebuje napisać pismo o zwrot tej gotówki. Czy jest w stanie mi Pani w tym pomóc?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli pieniądze ze stażu dopiero dziś wpłynęły na konto, to są one jeszcze w banku – bank zobowiązany jest przetrzymać środki z zajęcia przez kolejne 7 dni, zanim przekaże je na rachunek komornika. Dlatego w tym momencie zasadnym będzie szybka reakcja w postaci telefonu do banku. Należy złożyć reklamację do zajęcia stypendium stażowego z UP przysługującego osobie trzeciej za pośrednictwem infolinii banku.

Wydaje mi się, że telefon do banku powinien wystarczyć. W tytule przelewu znajdują się bowiem informacje, za pomocą których bank powinien zweryfikować swoją pomyłkę. Jeśli się uda, to w przeciągu kilku minut saldo powinno zostać odblokowane.

Jeśli jednak z jakichś nieznanych mi przyczyn, bank nie zwolni zajętych środków i trafią one na konto komornika, to zasadny będzie wniosek do komornika o ich zwrot.

W treści wniosku należy podnieść okoliczność, że zajęte pieniądze należą do innej osoby niż dłużnik oraz z mocy prawa są wolne od zajęcia. Do wniosku załączyć należy wydruk z konta wskazujący na tytuł przelewu.

Na koniec dodam jeszcze, że aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych pomyłek, mama musi rozważyć założenie własnego konta. Banki komercyjne oferują darmowe konta, czyli konto za 0 zł. Powyższe daje mamie możliwość założenia bezpiecznego i darmowego rachunku bankowego także online.

Twoja odpowiedź