Zmiana komornika w toku egzekucji – MOGĘ?

Forum prawneKategoria: KomornikZmiana komornika w toku egzekucji – MOGĘ?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Dzień dobry, czy zmiana komornika w toku egzekucji jest możliwa? komornik, u którego złożyłem wniosek egzekucyjny przeciwko dłużnikowi, nie robi nic, aby ściągnąć dług i ciężko się z nim skontaktować.

Chciałbym złożyć wniosek o zmianę komornika w toku egzekucji, ale nie wiem, czy to w ogóle możliwe?

Proszę o poradę jak zaplanować zmianę komornika i przekazać akta do innego komornika. Jeśli dałoby się to jakoś zrobić, to ile trwa przekazanie sprawy między komornikami? czy można zmienić komornika, na komornika którego się chce? czy są tu jakieś obostrzenia?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

oczywiście masz możliwość przekazania prowadzenia postępowania egzekucyjnego innemu komornikowi.

Możesz to zrobić, składając wniosek do obecnego komornika, wskazując, że sprawę ma dalej prowadzić inny komornik. W tym przypadku musisz wcześniej uzyskać zgodę nowego komornika na kontynuacje przez niego egzekucji.

Zmiana komornika – wzór

Wniosek o przekazanie sprawy do innego komornika – wzór

Przekazanie sprawy powinno odbywać się w normalnym toku czynności kancelaryjnych (nie umiem jednak powiedzieć, czy będzie to tydzień, dwa, czy trzy).

Inną możliwością jest zamknięcie toczącego się obecnie postępowania poprzez złożenie wniosku o umorzenie egzekucji i dopiero po umorzeniu postępowania złożenie wniosku egzekucyjnego w innej kancelarii komorniczej.

Wniosek wierzyciela o umorzenie egzekucji

Wniosek-wierzyciela-o-umorzenie-egzekucji

Wniosek wierzyciela o umorzenie egzekucji

Chcę zwrócić jednak Twoją uwagę, że nie masz pewności, iż inny komornik ściągnie dług. Wydaje mi się, że zasadnym byłoby wcześniej niż zmiana komornika ustalenie, co dzieje się w toku obecnego postępowania.

Jako wierzyciel masz prawo wpływać na „zakres” pracy komornika. Masz również prawo wglądu do akt sprawy i prawo do otrzymania informacji, co zostało w sprawie już zrobione.

Wniosek o wgląd do akt komorniczych

Nie znam wniosku egzekucyjnego, więc nie wiem, czy wniosłeś o egzekucję również z nieruchomości.

Wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości – wzór

Wniosek-o-wszczęcie-egzekucji-z-nieruchomości-wzór

Wniosek o wszczęcie egzekucji z nieruchomości – wzór

Warto sprawdzić, czy komornik dokonał zajęcia stałych dochodów dłużnika, czy przeszukał jego majątek, czy zobowiązał go do wyjawienia majątku.

Być może komornik ma związane ręce. Musisz wiedzieć, że ustawodawca dał dłużnikom pewną ochronę, m.in. zwolnił od zajęcia wynagrodzenie za pracę w kwocie minimalnej. Sprawdź, co zostało w sprawie zrobione – czy komornik zajął rachunki bankowe dłużnika, czy przesłał zapytanie, czy dłużnik jest właścicielem samochodu, czy był u dłużnika w domu.

Wszystkie te czynności mogą być dokonane w normalnym toku egzekucji i mogą mieć wpływ na jej skuteczność.

Radzę więc rozpoznać się i w sytuacji dłużnika, czy pracuje, gdzie pracuje i ile może zarabiać, czy ma majątek, ruchomości i nieruchomości (jeśli masz o nim jakiekolwiek informacje), jak i w podjętych przez komornika czynnościach egzekucyjnych, a dopiero potem rozważyć zmianę komornika.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: