Jak napisać skargę na psa sąsiada? WZÓR

Jak napisać skargę na psa sąsiada? głośne lub długotrwałe szczekanie pod nieobecność właściciela w porach nocnych i wczesnym rankiem, kiedy większość osób jeszcze śpi – bywa naprawdę dokuczliwe. Chociaż wiele osób z wyrozumiałością podchodzi do posiadaczy zwierząt w budynkach wielorodzinnych, to niekiedy taka sytuacja zmusza mieszkańców do interwencji.

Wstęp

skarga-na-psa-sasiada-wzor-pdf-docCo można zrobić, kiedy szczekający pies sąsiada utrudnia nam nocny wypoczynek, lub codzienną egzystencję zakłócając nam spokój? do kogo zgłosić się z takim problemem? zgłosić się należy do administracji budynku z oficjalną pisemną skargą na szczekającego psa, bo tylko po otrzymaniu takiej skargi, administracja budynku (Wspólnota mieszkaniowa lub Spółdzielnia mieszkaniowa) – będą mogły podjąć interwencję.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiej pełnoprawnej skargi, która spełnia wszystkie formalne wymagania, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór skargi na psa sąsiada, którą pobierzesz poniżej:

Skarga na psa sąsiada wzór

Szczekający pies w bloku gdzie zgłosić?

Ujadający pies sąsiada może okazać się problemem, o którym sam lokator nie ma pojęcia. Rozwiązanie trudnej sytuacji warto rozpocząć więc od rozmowy z właścicielem czworonoga. Polubowne wyjście zawsze jest tym najlepszym – pozwala oszczędzić nerwy, czas, a niekiedy również pieniądze.

Zdarza się, że właściciel psa zupełnie nie zdaje sobie sprawy z problemu – być może pupil szczeka, kiedy nikogo nie ma w domu. W takich okolicznościach trudno oczekiwać, aby lokator wiedział, że obecność psa w budynku jest dla innych kłopotliwa.

Jeśli jednak okazuje się, że jest zupełnie inaczej i sąsiad doskonale wie, iż pies może uprzykrzać życie pozostałym mieszkańcom bloku, a rozmowa z nim nie przynosi żadnych rezultatów, pozostają nam dwa inne rozwiązania:

  • udanie się do dozorcy/administratora budynku,
  • złożenie skargi na policję.

Do administratora budynku można zwrócić się z prośbą o przeprowadzenie poważnej rozmowy z sąsiadem. Dozorca powinien wtedy wyjaśnić mieszkańcowi prawa i obowiązki dotyczące korzystania z nieruchomości, w tym zwłaszcza te odnoszące się do zakłócania spokoju i ciszy nocnej.

Jeśli to nie przyniesie pożądanego rezultatu, najlepiej będzie złożyć skargę do dzielnicowego, czyli policjanta z pionu prewencji, który ma za zadanie utrzymywać kontakt z mieszkańcami danego rejonu.

Po jego interwencji sąsiad powinien potraktować sprawę poważniej. Skarga na psa sąsiada złożona na policję może doprowadzić także do udzielenia mu pouczenia, przyznania mandatu, a nawet aresztowania, ograniczenia wolności czy nałożenia grzywny.

 

Na jakiej podstawie składa się skargę na uciążliwego psa sąsiada?

Szczekający pies w bloku to problem, za który odpowiedzialność ponosi właściciel zwierzęcia. To on odpowiada za zachowanie swojego pupila tak samo, jak za swoje własne.

Jeśli szczekanie psa zakłóca spokój, podlega to pod artykuł 51 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym:

Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Brak reakcji właściciela psa na jego uporczywe szczekanie bez uzasadnionych powodów zewnętrznych stanowi podstawę odpowiedzialności posiadacza pupila za jego zachowanie.

Sąsiedzi mogą powołać się także na artykuł 144 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:

Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Należy pamiętać, że pojedyncze szczekanie psa, czy też szczekanie uzasadnione obiektywnymi okolicznościami nie stanowi podstawy do interwencji. Dopiero przekroczenie tych zakłóceń korzystania z nieruchomości ponad normę sprawia, że sąsiedzi mogą rościć o zaniechanie naruszeń.

Warto wiedzieć, że nawet wyrok sądu nie doprowadzi do tego, że uciążliwy pies sąsiada zostanie uśpiony czy wyrzucony z mieszkania i oddany do schroniska. Władze mogą natomiast nakazać lokatorowi podjęcie kroków w celu wyeliminowania nadmiernego hałasu.

 

Czym może skutkować pismo w sprawie szczekania psa?

Jeśli sprawa, którą rozpocznie pismo w sprawie szczekania psa, znajdzie swój finał w sądzie, lokator może zostać zmuszony do podjęcia działań, mających na celu wyeliminowanie nadmiernego hałasu wywołanego przez szczekanie, wycie czy ujadanie psa. Może on na przykład wyciszyć mieszkanie czy też zakupić obrożę antyszczekową.

Niekiedy jedynym rozwiązaniem jest wizyta u psiego behawiorysty, który pomoże rozpoznać powód uporczywego szczekania, a następnie całkowicie go wyeliminować. Taka terapie wymaga jednak sporo czasu i wysiłku ze strony właściciela zwierzęcia.

Jak napisać skargę na psa sąsiada?

Skarga na psa sąsiada to tak naprawdę skarga na samego sąsiada, który niewłaściwie zajmuje się zwierzęciem. Takie pismo można złożyć zarówno do administracji budynku, jak i bezpośrednio na policję, a nawet do organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt. W skardze należy zamieścić swoje dane osobowe oraz dane osobowe sąsiada wraz z adresami zamieszkania.

Bardzo ważnym elementem pisma jest także skrupulatne opisanie problemu, w którym należy odnieść się do całej sytuacji, wskazując na dokuczliwe szczekanie pod nieobecność właścicieli, na szczekanie w porze nocnej, itd. Jeśli doszło do rozmów z sąsiadem i nie przyniosły one żadnych rezultatów, to również o tym fakcie warto wspomnieć w treści pisemnej skargi na szczekającego psa.

Korzystnym rozwiązaniem może okazać się także sporządzenie skargi zbiorowej, pod którą podpiszą się inni mieszkańcy budynku.

 

Podobne:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze