Jak oszczędzać pieniądze i nie czuć się biednym, gorszym, spłukanym? Dla Kowalskiego bez długów i z tzw. długoterminowymi celami – żaden problem. Dla tkwiącego w pętli zadłużenia Nowaka oszczędzanie oznacza porażkę. Żył sobie ponad stan – co nie oznacza „bogato”, ponad stan to znaczy ponad swoje możliwości finansowe – i to wpuściło go w kanał, zwany pętlą zadłużenia.
Teraz Nowak dowiaduje się, że ma oszczędzać pieniądze – czyli chcą mu coś zabrać, przegrał, jest frajerem. Zasługuje na lepsze życie, a musi sobie odmawiać.
Dłużnik szuka sposobów, jak wyjść z długów, ale nie zawraca sobie zbytnio głowy oszczędzaniem pieniędzy – wydaje mu się, że ograniczył wydatki. Nie szuka informacji o oszczędzaniu, nie sprawdza swoich finansów i możliwości oszczędzania. Z jakiegoś powodu wydaje mu się, że poświęcając więcej uwagi oszczędzaniu, ostatecznie przypieczętuje swoją porażkę.
SPIS TREŚCI:
Jak oszczędzać pieniądze, żeby nie czuć się ciągle spłukanym?
Oto 3 sposoby jak nauczyć się oszczędzać pieniądze”
Po pierwsze: ustal, jakie są Twoje cele
Osoby pozostające w związku powinny to oczywiście zrobić razem. Czy Twoim / Waszym celem jest tkwić w miejscu przez całe życie? Tracić czas, zdrowie i energię na ochronę i gromadzenie przedmiotów? Wydaje mi się, że nikt nie ma tak pustych celów.
Marzysz o podróżach? Jak myślisz, dokąd zajedziesz, gdy będziesz płacić majątek na odsetki od chwilówek? Świadomość celu, pragnienie realizacji marzeń – to sprawi, że szukając sposobu, jak oszczędzać pieniądze, będziesz mieć więcej entuzjazmu i ambicji, zamiast poczucia porażki. Zobaczysz oszczędzanie w nieco innym świetle. Zbierasz na realizację życiowego celu – gdzie tu przegrana?
Po drugie: przetrenuj zabawę w Oszczędnickiego
Pomyśl sobie: jak się czuje taki Pan Oszczędnicki / Pani Oszczędnicka? Jak to jest, kiedy “jarasz się” każdą zaoszczędzoną złotówką?
Spróbuj przez jakiś czas wejść w rolę takiej osoby. Co by zrobiła? Gdzie szukałaby oszczędności? Jak zdobywałaby informację na temat oszczędzania? Jakie wydatki by cięła? Jakie decyzje podejmowała? Jak zaplanowałaby zakupy? Zastanów się, co by taka osoba mówiła. Jakie ma zdanie na temat pieniędzy. Dlaczego Oszczędniccy oszczędzają?
Zrób sobie “tydzień Oszczędnickiej” – żyj jak Michał Szafrański i spróbuj poczuć, co te szukające wszędzie oszczędności oszołomy czują :). – oczywiście pisząc oszołomy, wyrażam mój najwyższy podziw, bo mimo skromnego życia, podziwiam umiejętności tych osób.
Po trzecie: zorganizuj dni bez wydawania pieniędzy.
Sprawdź, ile razy w tygodniu wydajesz pieniądze. Jeśli jest to 7 na 7 w tygodniu – obiecaj sobie, że tego jednego dnia nigdzie nie idziesz, nic nie wydajesz.
Żeby to sobie ułatwić – zaplanuj coś fajnego na ten dzień. Zrób wszystko, aby nie myśleć o tym, że oto dziś masz karę i nie możesz wydawać. Niech to będzie naprawdę ekstra dzień.
Jeśli masz taki jeden dzień, kiedy nie wydajesz pieniędzy – dołóż kolejny, niech to będą dwa dni w tygodniu.
Gdy nie wychodzisz na zakupy – odpada konieczność odmawiania sobie czegoś, tak więc nie ma też myśli o byciu spłukanym.
Ludzie oszczędzają z różnych powodów, ale tylko dłużnicy czują, że oszczędzanie czyni z nich przegranych.
Oszczędzanie pieniędzy to nie jest kara dla spłukanych, tylko sposób na osiąganie celów, które dla swojej realizacji wymagają pieniędzy.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Kredyt konsolidacyjny a pożyczka konsolidacyjna – na czym polegają różnice?
- Pożyczka konsolidacyjna – warunki – WYMAGANIA – opłacalność
- Pożyczka na spłatę pożyczki – METODA na spłacanie długów?
- Pożyczka dla BARDZO zadłużonych – na co MASZ! uważać?
- Prywatna pożyczka – o tym, jak odkryłam oszustwo i na co uważać!
Cześć, bardzo fajny artykuł. Myślę, że powinno go przeczytać sporo osób – jest niezmiernie wartościowy. Każdy z nas powinien się nauczyć oszczędzać pieniądze i pozbyć się uczucia “biedy”, mimo, że jest się spłukanym. O wiele lepiej się wtedy żyje, sam do tego dążę!