Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Chce sprawdzić czy jestem na liście dłużników – jak to zrobić?

Witam. Chce dowiedzieć się czy mam jakieś długi i czy jestem na liście dłużników, jak mogę to sprawdzić i jak spłacić te długi?


Sprawdzenie siebie na liście dłużników jest bardzo łatwe i ogranicza się jedynie do rejestracji w największym i zarazem najstarszym rejestrze dłużników w Polsce, czyli w KRD (Krajowym Rejestrze Długów).

Rejestr ten znajduje się pod adresem www.KRD.pl. Po pomyślnie zakończonej rejestracji, należy zweryfikować swój profil, wysyłając do KRD skan lub zdjęcie dowodu osobistego.

rejestracja-w-krd-2

Kto może trafić na listę dłużników? Na listę dłużników KRD, może trafić każda osoba fizyczna, której dług wynosi co najmniej 200 zł, i każda firma, której dług wynosi 500 zł. Dług musi również być po terminie płatności, co najmniej 60 dni!

Do listy dłużników, zgłasza Nas Nasz wierzyciel, czyli firma pożyczkowa, kontrahent, operator telefoniczny, bank, czy jeszcze inna instytucja finansowa.

Jakie są konsekwencje obecności na liście dłużników? no jest tych konsekwencji całkiem sporo, są to np:

 •  problemy z otrzymaniem pożyczki lub kredytu,
 • brak możliwości zakupów na raty, np. nowy TV,
 • trudności z wzięciem telefonu, telewizji czy internetu w abonamencie,
 • niemożność wzięcia leasingu,
 • i wiele innych.

Kiedy dłużnik może zostać usunięty z czarnej listy? tylko i wyłącznie w przypadku uregulowania całości długu, wtedy wierzyciel, który zgłosił nasze dane osobowe na listę dłużników, ma prawny obowiązek, aby terminie do 14 dni, nasze dane z rejestru dłużników usunąć.

Kolejnym sposobem na sprawdzenie swoich długów, jest pobranie raportu z BIK. Wystarczy zarejestrować się na stronie BIK-u -> www BIK.pl <- i zakupić raport, sam pojedynczy raport kosztuje 39 zł.

ile-kosztuje-raport-bik

Gdy już zakupisz taki raport, to jak na dłoni będziesz miał informacje o swoim zadłużeniu, które znajdziesz w sekcji „niespłacone długi”

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

Pytasz jeszcze: jak spłacić długi, niestety nie napisałeś nic na temat swojego zadłużenia, nie wiem też czy pracujesz, czy nie, a jeśli tak, to jakie osiągasz miesięczne dochody, więc bardzo ciężko jest mi Tobie cokolwiek doradzić.

Na pewno, pierwszym krokiem do wyjścia z zadłużenia, jest odnalezienie wszystkich swoich wierzycieli i podjęcie z nimi rozmów na temat spłaty Naszego długu.

Następnie, w zależności od Twoich możliwości finansowych w porównaniu do wielkości długu, zacząć spłacać zobowiązania w szybszym lub mniejszym tempie. Bardzo ważne, abyś przed kontaktem ze swoimi wierzycielami, sprawdził, czy długi które posiadasz, nie przedawniły się.

O tym, co to jest przedawnienie długu i jak podnieść zarzut przedawnienia <– pisałam obszernie w tym poradniku, dlatego koniecznie tam zajrzyj! Warto też wiedzieć na czym polega przerwanie biegu przedawnienia!

Na początek tyle informacji, sprawdź się w KRD i BIK, a następnie sprawdź, czy przypadkiem któryś z Twoich długów nie przedawnił się. Dalej już, w zależności od Twojej sytuacji, należy podjąć kolejne działania. Jak by co, pisz w komentarzu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


3 komentarzy

 1. Ewelina

  Dzień dobry, chciałabym się zapytać gdzie mogę sprawdzić wszystkie moje długi i czy są aktualne czy nie, dzwonią do mnie z firm windykacyjnych i nie wiem czy nie chcą ściągać nie aktualnych długów. Dziękuję.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Czy pisząc o nieaktualnym zadłużeniu, masz na myśli przedawnione długi? jeśli tak, to pamiętaj, że wierzyciel zawsze ma prawo domagać się spłaty przedawnionego długu, w końcu to wciąż dług. Przedawnienie długu oznacza, że wierzyciel nie może dochodzić spłaty tego zadłużenia przed sądem. A więc przedawniony dług, kiedy wejdzie w status przedawnienia, nie może być egzekwowany przez komornika chyba, że dłużnik zarzutu przedawnienia nie podniesie… A więc Twoim zadaniem jest odszukanie umów pożyczkowych czy innych dokumentów i sprawdzenie czy dany dług uległ już przedawnieniu, jeśli uległ, to przy najbliższym kontakcie z firmą windykacyjną, która będzie domagać się przedawnionego długu, musisz sprzeciwić się spłacie przedawnionego długu informując firmę windykacyjną, że: zadłużenie uległo przedawnieniu i wg. prawa nie musisz tego zadłużenia spłacać. Musisz dodać też, że dalsze próby kontaktu z Tobą w tej sprawie, skończą się w sądzie, ponieważ nie życzysz sobie nękania.

 2. Iwona

  Mam niespłaconą pożyczkę w kwocie 570 zł i chcę ją szybko uregulować, jednak na pewno widnieje w rejestrach dłużników. Gdzie mogę to profesjonalnie sprawdzić i po jakim czasie mnie z nich wykreślą? Czy muszę się o to ubiegać? Czy bank może sprawdzić moje rejestry i czy mój bank pobiera za taką usługę opłaty? Dziękuję za odpowiedz z góry.

NAPISZ KOMENTARZ