Potrącenia komornicze ze świadczenia rehabilitacyjnego + SKARGA

Witam. Dziś mojemu mężowi wpłynęło 1200 zł świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS. Nie możemy wypłacić pieniędzy. Pokazuje się brak środków na koncie i że mąż ma 14 zł środków bieżących. Czy komornik mógł zabrać całą kwotę ze świadczenia rehabilitacyjnego?

Czy to coś z systemem w banku? bo przyszedł SMS z kwotą. Proszę o odpowiedź, bo nie mamy z czego żyć. Jaka jest maksymalna kwota potrącenia komorniczego ze świadczenia rehabilitacyjnego?


Potrącenia komornicze ze świadczenia rehabilitacyjnego

Witam serdecznie! Egzekucja komornicza ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych w tym ze świadczenia rehabilitacyjnego wypłaconego dłużnikowi z ZUS nie może przebiegać dowolnie.

W myśl przepisom ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a dokładniej zgodnie z treścią art. 139 ze świadczeń pieniężnych określonych w przedmiotowej ustawie po odliczeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz należności z tytułu podatku dochodowego mogą być potrącane m.in.:

 • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych;
 • należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego;
 • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

Zatem ze świadczenia rehabilitacyjnego egzekwowane mogą być zarówno długi alimentacyjne, jak i te, które pochodzą z niespłaconych kredytów, chwilówek, pożyczek.

Egzekucja ze świadczenia rehabilitacyjnego

Nie piszę Pani, z jakiego tytułu mąż ma zajęcie komornicze, dlatego w swej odpowiedzi ograniczę się wyłącznie do tych dwóch rodzajów długów – dług alimentacyjny i należności inne niż alimenty.

Przy egzekucji z zasiłku rehabilitacyjnego potrąceniu podlega:

 • do 60% wysokości świadczenia – przy długach alimentacyjnych;
 • do 25% wysokości świadczenia – przy egzekucji innych należności.

Jeśli zatem mąż jest dłużnikiem alimentacyjnym, komornik ma prawo zająć aż 60% pobieranego przez niego świadczenia.

Gdy zaś długi pochodzą z innego tytułu (pożyczka, kredyt, chwilówka), zajęciu podlega do 25% wypłaconego mu przez ZUS świadczenia.

Świadczenie rehabilitacyjne, a zajęcie rachunku bankowego

Jeżeli sprawa egzekucyjna jest dość „świeża” to prawdopodobnie komornik zaczął postępowanie od zajęcia rachunku bankowego. Mogło zdarzyć się tak, że ZUS nie otrzymał jeszcze informacji o zajęciu świadczenia rehabilitacyjnego i całą należną mężowi kwotę świadczenia przesłał na wskazany rachunek bankowy – bez potrąceń.

Jeśli tak się stało, to musicie się Państwo liczyć z tym, że w niedługim czasie dojdzie co zajęcia egzekucyjnego świadczenia rehabilitacyjnego i ZUS pomniejszy jego wysokość w skazanym przeze mnie powyżej zakresie. Po czym na rachunek bankowy ZUS przekaże pomniejszoną już kwotę świadczenia.

Jeżeli jedynym wpływem na rachunek jest świadczenie rehabilitacyjne, by uniknąć problemów z blokowanie pieniędzy już raz potrąconego świadczenia, warto rozważyć możliwość zwrócenia się do komornika z wnioskiem o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego. Nie może bowiem dojść do podwójnego potrącenia.

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia komorniczego z rachunku bankowego

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Rachunek bankowy – kwoty wolne od zajęcia 2018

Jeżeli jednak świadczenie rehabilitacyjne nie jest jedynym wpływem na rachunku, warto wiedzieć, że obecnie kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym w każdym miesiącu wynosi:

 • 1 575 zł przy długach innych niż alimenty;
 • 0 zł przy długach alimentacyjnych – w tym przypadku nie występuje kwota wolna od zajęcia i komornik ma prawo zająć wszystkie zgromadzone na rachunku środki.

Jeśli komornik prowadzi egzekucję długów innych niż alimenty, bank zobowiązany jest udostępnić posiadaczowi rachunku w każdym nowym okresie rozliczeniowym saldo w wysokości 1 575 zł. Każda wypłata dokonana w danym miesiącu zmniejsza dostępne saldo.

Jeśli mąż otrzymał świadczenie rehabilitacyjne w wysokości 1 200 zł, to  kwota ta nie wyczerpuje całego salda dostępnego przy egzekucji należności innych niż alimentacyjne.

Co więc mogło stać się w Państwa sytuacji?

 1. Zostało wyczerpane saldo dostępne w danym okresie rozliczeniowym na rachunku bankowym, o którym mowa, wpłynęły inne należności, przez co dokonaliście już Państwo obrotów w ustalonej wysokości – w nowym miesiącu bank znów zwolni saldo w kwocie 1 575 zł;
 2. Nastąpił błąd – tu radzę skontaktować się z bankiem i próbować wyjaśnić okoliczności sprawy.

Jeśli doszło do bezprawnego zajęcia i przekazania komornikowi środków wolnych od zajęcia, skarga na czynność komornika może okazać się zasadna, w przypadku kiedy ten nie zechce dokonać zwrotu pobranych kwot na ustny lub pisemny wniosek męża.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Podsumowując

Przy egzekucji komorniczej ze świadczenia rehabilitacyjnego, zajęciu podlega 60% należnej kwoty przy długach alimentacyjnych oraz 25% przy egzekucji innych należnościach.

Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym w każdym miesiącu wynosi 1 575 zł. Kwota wolna od zajęcia przy egzekucji należności alimentacyjnych nie występuje.

By nie doszło do podwójnego zajęcia tych samych środków, warto złożyć do komornika wniosek o ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego (wzór wniosku dołączyłam wyżej).

Zajęcie rachunku bankowego mogło nastąpić dużo szybciej niż przesłanie informacji o zajęciu świadczenia rehabilitacyjnego do ZUS – komornik działa bowiem przy użyciu aplikacji OGNIVO, która umożliwia mu zajęcie konta bankowego dłużnika w ciągu kilku minut.

Jeśli doszło do nieprawidłowości w toku postępowania egzekucyjnego, dłużnik ma prawo złożyć skargę na czynności komornika, także w przedmiocie nienależnie pobranych środków z rachunku bankowego.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

15 komentarzy w “Potrącenia komornicze ze świadczenia rehabilitacyjnego + SKARGA”
 1. Fajnie napisany artykuł. Dobrze wiedzieć, że dłużnicy mogą szukać pomocy na takiej stronie jak ta. Myślę, że warto szukać wyjścia z długów. A Komornicy mogli być mieć trochę więcej uczuć wobec dłużnika.

 2. Czy w przypadku kiedy występuje zbieg dwóch tytułów zarówno długu alimentacyjnego jak i długu z innych należności, ze świadczenia rehabilitacyjnego potrącana będzie najpierw kwota 60% na długi alimentacyjne i dodatkowo 25% na pozostałe należności, co dałoby łącznie 85% wszystkich potrąceń, czy może tylko 60% na długi alimentacyjne, a inne należności nie będą potrącane?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Urszula, z jednego składnika majątku dłużnika (wynagrodzenie czy świadczenie) może toczyć się tylko jedno postępowanie komornicze, a więc ta kwestia jest jasna. Co do długu alimentacyjnego, to ten zawsze ma pierwszeństwo nad innymi długami które nie mają charakteru alimentacyjnego. Jeśli doszło do zbiegu egzekucji, pierwszeństwo ściągania należności otrzyma komornik który egzekwuje alimenty, drugi komornik musi ustawić się w kolejce, aż pierwszy komornik ściągnie całą należność.

 3. Roszczenie dotyczy firmy komórkowej, nie płaciłam rachunków, komornik zablokował mi świadczenia rehabilitacyjne, czy świadczenie to podlega egzekucji czy jest chronione jako socjalne? Proszę o odpowiedź ! I czy zasiłek dla bezrobotnych podlega egzekucji komorniczej ? Dziękuję za odpowiedzi na moje pytania, pozdrawiam.

 4. Ja również mam potrącenia komornicze ze świadczenia rehabilitacyjnego, dług nie ma charakteru alimentacyjnego więc komornik zajął mi 25% tego świadczenia. Czyli nic nie mogę zrobić więcej w tej sprawie? wszystko przebiega zgodnie z prawem?

  1. Janina Gołębiecka

   Tak, zajęcie świadczenia rehabilitacyjnego przebiega zgodnie z prawem.

 5. Dzień dobry, poszukuję waśnie informacji czy komornik może zająć świadczenie rehabilitacyjne i to co tu przeczytałam nie napawa mnie optymizmem, bo wydawało mi się, że świadczenie to będzie chronione prawem, moja sytuacja finansowa jest bardzo ciężka, jedyne moje źródło dochodu to właśnie świadczenie rehabilitacyjne. No cóż, jak musze dać radę, komornik także zabiera mi 1/4 tego świadczenia.

 6. Czy komornik może zabrać kwotę od zasiłku rehabilitacyjnego? Mam zasiłek rehabilitacyjny i ostatnie dwa miesiące komornik mi potracił z tego zasiłku. Zasiłek miałam w kwocie osiemset złotych, a dostałam nie całe trzysta złotych. I teraz się zastanawiam czy to było zgodne z prawem? Nie ukrywam, że to był mój jedyny dochód i to co mam na dziecko. Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję.

 7. Szukam właśnie informacji czy komornik może zająć świadczenie rehabilitacyjne, bo to mnie właśnie spotkało, komornik zajął mi 25% świadczenia i z tego co widzę to jest to zgodne z prawem, przynajmniej tak piszecie. Nie pozostaje mi więc nic innego jak tylko zacisnąć zęby i przełknąć kolejny cios od losu… zajęcie komornicze ze świadczenia rehabilitacyjnego nie powinno mieć miejsca, tak uważam, rząd powinien zmienić politykę…

 8. Witam, chodzi o zajęcie komornicze zasiłku rehabilitacyjnego, pobieram zasiłek rehabilitacyjny: kwota brutto 793,29 , netto 650 zł , mam pytanko, czy komornik z tytułu niepłacenia rat pożyczkowych może zająć mi zasiłek rehabilitacyjny? i czy jest jakaś wolna kwota od egzekucji komorniczej, proszę o pomoc, z w/w zajęciem komornik wysłał do ZUS -u o egzekucję. Z poważaniem Grażyna.

 9. W chwili obecnej przebywam na zasiłku rehabilitacyjnym, od stycznia tego roku ZUS przelewa moje pieniądze na konto bankowe, które wcześniej było zajęte przez komornika. Kwoty zasiłku z każdym miesiącem są malejące, a komornik i tak zabiera mi pieniądze… np. za miesiąc Styczeń miałem kwotę 1530,61 z czego komornik zabrał 378 zł, gdzie kwota świadczenia jest kwotą niższą od kwoty wolnej od zajęć. Ta sytuacja ma miejsce każdego miesiąca. Czy jest to też wina banku?

 10. Mąż pobiera świadczenie rehabilitacyjne i ma potrącenie z tej kwoty 30% jednak teraz inny komornik przysłał pismo, że zajął mu to świadczenie, czy może dwóch komorników zabierać pieniądze z jednego świadczenia? my i tak mamy ciężko, bo 4 dzieci na utrzymaniu, jak teraz ten drugi komornik znów zabierze mu jakąś kwotę, to nie będziemy mieli na życie

 11. Dwie wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego w jednym miesiącu. W tym miesiącu otrzymam przelew na konta bankowe z tego i z poprzedniego miesiąca. Napisałam o tym fakcie komornikowi. Co mogę zrobić, jeżeli z konta zostanie mi jednak zabrana ta część pieniędzy z tamtego miesiąca ze świadczenia rehabilitacyjnego? Czy pisać jeszcze raz do komornika i prosić o zwrot środków?

 12. Witam bardzo, czy jak jestem na zasiłku rehabilitacyjnym, czy ZUS ma prawo mi potrącać pieniądze, jeśli mam wypłacane w wysokości 75% to gdzieś około 1100 zł, a może nawet nie, a jestem po utracie statusu ubezpieczonego, ponieważ zostałem zwolniony przez pracodawcę, protokół powypadkowy jeszcze jest w trakcie rozpatrzenia, bardzo proszę odpowiedź – dziękuję.

Comments are closed.