Podanie o przeniesienie Licznika energii elektrycznej WZÓR

przeniesienie-licznika-elektrycznegoJak napisać podanie o przeniesienie licznika energii elektrycznej? generalny remont domu może wiązać się z koniecznością dokonania zmian w instalacji elektrycznej. Jeśli planowane czynności uwzględniają przeniesienie licznika prądu, to właściciel powinien mieć świadomość tego, że nie może dokonywać żadnych manipulacji przy tym zakresie bez uzyskania uprzednio zgody swojego dostawcy energii.

Wstęp

podanie-o-przeniesienie-licznika-energii-elektrycznej-wzor-pdf-docCo ważne, nawet przypadkowe uszkodzenia licznika – zarysowania, zadrapania – mogą zostać później uznane za próbę ingerencji w stan liczników, co prowadzi do podejrzenia o nielegalną kradzież prądu. Jak zatem przenieść licznik energii elektrycznej zgodnie z prawem, nie narażając się na ogromne kary?

Aby ułatwić Ci przeniesienie licznika w inne miejsce, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór podania, które pobierzesz poniżej:

Podanie o przeniesienie licznika energii elektrycznej wzór

podanie-o-przeniesienie-licznika-energii-elektrycznej-wzor-pdf-doc

Podanie o przeniesienie licznika energii elektrycznej wzór

Przeniesienie licznika elektrycznego krok po kroku

przeniesienie-licznika-elektrycznegoZanim rozpoczniemy remont, który wiąże się z koniecznością przeniesienia urządzenia pomiarowego, musimy skontaktować się z dostawcą energii elektrycznej. Kontakt ten może nastąpić przez infolinię lub przez internet, a także osobiście w biurze obsługi klienta, bądź listownie.

Warto pamiętać, że przeniesienie licznika związane jest z wymianą rozdzielnicy i zerwaniem plomb, co stanowi dużą ingerencję w samo urządzenie pomiarowe – ingerencję, która jest karalna.

Zatem podanie o przeniesienie licznika powinno być więc pierwszym krokiem, który pozwoli właścicielowi mieszkania/domu dopełnić wszystkich wymaganych procedur. Złożenie odpowiedniego pisma to obowiązek.

Jeśli osoba zainteresowana nie dopełni tego obowiązku, może zostać ukarana za samowolę (kara finansowa), a nawet za kradzież prądu (za którą grozi nawet kara pozbawienia wolności).

Jak przebiega przeniesienie licznika?

przeniesienie-licznika-elektrycznegoPodanie o przeniesienie licznika to wymóg każdego zakładu energetycznego. Pismo pełni przede wszystkim rolę informacyjną, a także funkcję wniosku o wydanie zgody na dokonanie planowanych czynności.

Dalsze procedury mogą nieco różnić się w zależności od dystrybutora. Jedne firmy wszystkie działania wykonują samodzielnie, inne dokonują jedynie kontroli i ponownego zaplombowania licznika.

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, musimy poczekać więc na odpowiedź operatora, który w swojej zgodzie na przeniesienie licznika powinien uwzględnić przebieg całego zabiegu oraz wskazówki montażowe.

Jeśli firma nie przyśle do mieszkania własnych pracowników, z pewnością skontroluje później sposób wykonania prac, sprawdzając, czy cała instalacja jest bezpieczna i działa prawidłowo.

 

Co powinno zawierać podanie o przeniesienie licznika?

przeniesienie-licznika-elektrycznegoPodanie o przeniesienie licznika elektrycznego powinno przede wszystkim określać, w jakie miejsce chcemy przenieść urządzenie pomiarowe. Dystrybutor energii w odpowiedzi na pismo powinien zdecydować, czy akceptuje wskazaną przez wnioskodawcę lokalizację.

Musi ona spełniać określone wymagania – najważniejsze jest zapewnienie swobodnego dostępu do urządzenia tak, aby można było dokonywać odczytów, napraw czy wymian.

Wypełniony wzór wniosku o przeniesienie licznika energii elektrycznej powinien zawierać także podstawowe dane, czyli:

  • datę i miejsce sporządzenia,
  • dane wnioskodawcy wraz z adresem,
  • dane odbiorcy pisma (dostawcy energii),
  • treść ze wskazaniem miejsca, w którym znajduje się licznik oraz miejsca, w które planujemy go przenieść.

Przygotowany przez nas wzór podania o przeniesienie licznika na zewnątrz budynku lub w jego obrębie powinien zostać zaakceptowany bez żadnych problemów.

Nieco bardziej skomplikowana jest jednak sprawa przeniesienia licznika do nowego budynku – w takim przypadku wymagana jest już budowa nowego przyłącza elektrycznego (tutaj zachęcam do przeczytania wątku na forum: Jak napisać wniosek o wymianę przyłącza elektrycznego).

Kto ponosi koszt przeniesienia licznika?

przeniesienie-licznika-elektrycznegoWniosek o przeniesienie licznika energii elektrycznej pełni rolę informacyjną. Stanowi również pisemną prośbę o udzielenie zgody na przeniesienie tego urządzenia, jednak wszelkie koszty związane z inwestycją zawsze ponosi jej inicjator, czyli właściciel domu lub mieszkania.

Przykład Energa:

koszt-przeniesienia-licznika

W zależności od zakładu energetycznego inwestor może zostać obciążony kosztami pracy pracowników zakładu lub może przenieść licznik na własną rękę, opłacając elektryka.

Na koniec inwestor i tak zobligowany będzie zapłacić za ponowne zaplombowanie tego urządzenia.

Warto wiedzieć również, że po dokonaniu wszystkich niezbędnych czynności – między innymi po sprawdzeniu, czy nie istnieje możliwość instalacji nielegalnego przyłącza – dystrybutor podsunie właścicielowi mieszkania dokument, w którym ten bezpłatnie przekaże przyłącze firmie energetycznej.

 

Koszt wymiany licznika

przeniesienie-licznika-elektrycznegoJeśli licznik zostanie uszkodzony w trakcie remontów, należy liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów jego wymiany (nowy licznik kosztuje kilkaset złotych) oraz z kosztami montażu nowego urządzenia.

Konieczne będzie również ponowne zalegalizowanie licznika, czyli jego zaplombowanie. Taki zabieg kosztuje zwykle około 100 zł, w zależności od dostawcy energii.

Jakie ślady na liczniku świadczą o nielegalnym pobieraniu energii elektrycznej?

przeniesienie-licznika-elektrycznegoKażdy remont, który wiąże się z czynnościami wykonywanymi w okolicach licznika energii elektrycznej, warto zgłosić do zakładu energetycznego. Dlaczego? Otóż nawet jego przypadkowe uszkodzenie może zostać uznane za próbę kradzieży energii.

Jakie „ślady” dystrybutor powiąże z próbą kradzieży? Będzie to przede wszystkim:

  • uszkodzona lub zerwana plomba na liczniku,
  • uszkodzona lub zerwana plomba z układu pomiarowo-rozliczeniowego,
  • wcinka w instalacji przelicznikowej,
  • uszkodzenie licznika – zarysowanie, wgniecenie, otwory w obudowie, rozbita szybka, uszkodzone uszczelki,
  • ingerencja czynnikami zewnętrznymi na ustrój pomiarowy i mechanizm licznika.

Co grozi za takie działania? Ich skutkiem będzie przede wszystkim przeprowadzenie kontroli, a jeśli wykaże ona faktyczną próbę kradzieży energii, również wniesienie sprawy do prokuratury.

Wniosek o przeniesienie skrzynki elektrycznej

Podobnie jak w przypadku przeniesienia licznika, zmiana miejsca położenia skrzynki elektrycznej będzie wymagała uzyskania pozwolenia od zakładu energetycznego, jeśli zabieg ten związany będzie z rozplombowaniem lub inną ingerencją w urządzenie pomiarowe.

Inne czynności nie wymagają uzyskania zgody dystrybutora. Dla pewności warto jednak poinformować firmę o planowanych pracach i poczekać na odpowiedź. Jeśli zakład nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, można przystąpić do działania.

 

Podobne:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4,17 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Podanie o przeniesienie Licznika energii elektrycznej WZÓR”
  1. Witam, chodzi o przeniesienie licznika energii elektrycznej PGE na zewnątrz domu – jaki jest koszt w tym roku?

Comments are closed.