Odszkodowanie od energetyki za uszkodzony sprzęt wzór

Jak napisać odszkodowanie od energetyki za uszkodzony sprzęt? W domowych gniazdkach płynie prąd o napięciu standardowym 230 V, jednak zdarza się, że niekiedy dochodzi do zjawiska tak zwanego przepięcia, czyli chwilowego skoku napięcia. Skutkiem takiego zwiększenia napięcia w gniazdku jest uszkodzenie sprzętu RTV lub AGD.

Wstęp

odszkodowanie-od-energetyki-za-uszkodzony-sprzet-wzor-pdf-docCzy w takich okolicznościach można ubiegać się o odszkodowanie od energetyki za uszkodzony sprzęt? oczywiście, że tak! Najważniejszym krokiem będzie oczywiście sporządzenie pisma odszkodowawczego, spełniającego wszystkie formalne wymagania. Aby więc ułatwić Ci przygotowanie takiego wniosku o odszkodowanie, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór, który pobierzesz poniżej: 

Odszkodowanie od energetyki za uszkodzony sprzęt wzór

odszkodowanie-od-energetyki-za-uszkodzony-sprzet-wzor-pdf-doc

Odszkodowanie od energetyki za uszkodzony sprzęt wzór

Czym jest przepięcie prądu?

Przepięcie elektryczne to skok napięcia w gniazdku, czyli podwyższenie napięcia powyżej standardowego 230 V. Takie zjawiska mogą mieć charakter przejściowy (impulsywny) lub długotrwały, co spowodowane jest już ewidentnym błędem ze strony dostawcy energii.

Z reguły urządzenia RTV i AGD są do pewnego stopnia zabezpieczane na ewentualność przepięcia, ale zabezpieczenia te nie zawsze okazują się skuteczne. 

W jaki sposób dochodzi do przepięć? Przepięcia elektryczne mogą pojawić się na skutek przyczyn:

  • wewnętrznych – zwarcie, wyłączenie obciążeń, przełączenie obciążeń wewnątrz systemu, 
  • zewnętrzne – skutek zjawiska atmosferycznego (wyładowania w trakcie burz), a także skutek działania fal radiowych.

Uszkodzenie sprzętu na skutek przepięcia

Uszkodzenie sprzętu przez przepięcie prądu dotyczy tych urządzeń RTV i AGD, które były podłączone do gniazdka w momencie przepięcia. Najczęściej problem dotyczy zatem telefonu podłączonego do ładowarki, telewizora, lodówki, radia, komputera, laptopa, pralki czy zmywarki. 

Jakie są objawy przepięcia? Najłatwiej rozpoznać je po takich oznakach, jak iskrzenie w gniazdku czy problemy z pracą bezpieczników, czyli tak zwane wybijanie korków, a także przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Większe ryzyko doświadczenia skutków przepięcia istnieje wtedy, kiedy korzystamy ze starych kabli, pozbawionych izolacji, niezabezpieczonych należycie przed wilgocią. 

Jeśli urządzenia domowe zostaną uszkodzone na skutek przepięcia elektrycznego, ich właściciel może dochodzić odszkodowania. Ma przed sobą dwie możliwości:

  • złożyć wniosek odszkodowanie za przepięcie elektryczne u dostawcy energii elektrycznej, 
  • złożyć wniosek o odszkodowanie u ubezpieczyciela, o ile ubezpieczył na taką ewentualność swój dom lub mieszkanie. 

Odszkodowanie od energetyki za uszkodzony sprzęt

Dostawcy zajmujący się dystrybucją energii elektrycznej są przygotowani na możliwość otrzymania wniosku o odszkodowanie za uszkodzony w wyniku przepięcia sprzęt. Nie oznacza to jednak, że konsument zawsze uzyska takie odszkodowanie.

W interesie firmy jest bowiem wykazać, że przepięcie elektryczne miało miejsce z winy klienta, a nie dystrybutora. Z tego względu firma zawsze w pierwszej kolejności ustala okoliczności zdarzenia. Może więc okazać się, że wniosek o odszkodowanie zostanie odrzucony. 

Jeśli operator odrzuci wniosek o wypłatę odszkodowania, właściciel zepsutego sprzętu może wnieść sprawę do sądu.

Procesy w takich sprawach są jednak kosztowne i czasochłonne, dlatego jeżeli mamy taką możliwość, zawsze korzystniej jest skorzystać z polisy mieszkaniowej i uzyskać odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. 

Jak udowodnić zniszczenie sprzętu na skutek przepięcia?

Odszkodowanie za spalony sprzęt po burzy otrzyma jedynie taka osoba, która będzie w stanie udowodnić, że urządzenia zostało uszkodzone właśnie w wyniku przepięcia elektrycznego.

Aby wykazać, że telewizor, radio czy telefon spaliły się w wyniku wyładowań podczas burzy, musimy zanieść taki sprzęt do serwisu. Pracownik serwisowy może wydać zaświadczenie o przyczynie uszkodzeń, tzw. ekspertyza po burzy.

W takim piśmie powinny znaleźć się też informacje o kosztach naprawy lub uzasadnienie odmowy naprawy w przypadku, kiedy usterki nie da się usunąć lub gdy jest to nieopłacalne (w tym przypadku serwis nadal powinien podać w zaświadczeniu szacowane koszty naprawy).

Warto pamiętać, że ubieganie się o odszkodowanie nie oznacza, iż nie możemy naprawić sprzętu w oczekiwaniu na pozytywną decyzję energetyki czy ubezpieczyciela.

Urządzenia można oddać do serwisu, pamiętając przy tym, że wszelkie koszty naprawy należy udokumentować. Decyzja dotycząca wypłaty odszkodowania zostanie podjęta na podstawie zaświadczenia oraz rachunku lub faktury za wykonaną naprawę. 

Jak uniknąć zniszczenia sprzętu w wyniku przepięcia elektrycznego?

Złożenie wniosku o odszkodowanie od energetyki za przepięcie nie gwarantuje, że takie środki zostaną nam wypłacone. Lepiej wiedzieć zatem, jak uniknąć skutków przepięcia elektrycznego.

Ponieważ dochodzi do niego najczęściej w trakcie burzy, należy pamiętać, aby chronić swój sprzęt poprzez odłączenie go od źródła zasilania, czyli wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Na działanie nie jest za późno również wtedy, kiedy zauważymy już pierwsze objawy przepięcia, na przykład iskrzenie w gniazdkach. W takiej sytuacji należy postąpić dokładnie tak samo, czyli jak najszybciej odłączyć urządzenie od źródła zasilania. 

Jedyne, czemu nie można zapobiec i czego nie da się przewidzieć, to przepięcie w instalacji elektrycznej z winy dostawcy energii.

W takich okolicznościach zwykle nie zwraca się uwagi na objawy przepięcia (których nie spodziewamy się zobaczyć), lecz obserwuje dopiero jego skutki w postaci uszkodzenia sprzętu elektronicznego.

Słowo końcowe

Przepięcie w sieci elektrycznej powoduje najczęściej dość kosztowne szkody, przepięcie może bowiem doprowadzić do całkowitego zniszczenia sprzętu RTV i AGD, który w czasie przepięcia był podłączony do gniazdka.

Jeśli wynikiem przepięcia elektrycznego jest zniszczony sprzęt elektroniczny, należy dochodzić odszkodowania dystrybutora energii elektrycznej, przygotowany przez nas wzór pisma nadaje się także do pozostałych dystrybutorów energii elektrycznej.

Jako odbiorcy energii elektrycznej mamy do tego pełne prawo. Co więcej, oprócz odszkodowania za przepięcie elektryczne możemy również ubiegać się o odszkodowanie za przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej. Odszkodowanie za brak prądu czy krótkie przerwy w dostawie prądu jest jednak nieco trudniejsze do wyegzekwowania.

Podobne wzory pism:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze