Uciążliwy sąsiad boi się pisemnej skargi do administracji!

Uciążliwy sąsiad jest w stanie zamienić nasze życie w prawdziwy koszmar. Dlatego każde jego zachowanie, które w jakikolwiek sposób godzi w nasz spokój i harmonię miru domowego, powinno spotkać się ze zdecydowaną reakcją z naszej strony.

Nie ma się co łudzić, że sprawy same wrócą na właściwe tory i sąsiad za jakiś czas uspokoi się, lub sam z siebie zacznie przestrzegać ogólnie przyjętych norm dobrego zachowania.

Obecnie spory sąsiedzkie są w czołówce policyjnych interwencji i niestety z roku na rok ich przybywa.

Na szczęście dysponujesz kilkoma narzędziami, którymi szybko możesz ustawić uciążliwego sąsiada za nagminne łamanie praw lokatorów, a jego niedostosowanie się, może spowodować nawet eksmisję z mieszkania.

Wprowadzenie

Na co najczęściej skarżymy się?

  • fetor i brzydki zapach na klatce schodowej,
  • uciążliwe tupanie,
  • głośna muzyka,
  • szczekający pies,
  • niekończący się remont,
  • i palenie papierosów na klatce schodowej.

Niestety wiele osób zapomina, jak cienkie są ściany w bloku i z pełną premedytacją zakłóca spokój w bloku, twierdząc, iż w swoim własnym mieszkaniu – mogą robić co tylko chcą.

Nie jest to jednak prawdą, ponieważ jak wskazuje art. 140 Kodeksu cywilnego, granice naszego prawa wyznaczają zasady współżycia społecznego:

W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Jak i gdzie zgłosić uciążliwego sąsiada?

Jeśli uciążliwy sąsiad w bloku nie reaguje na Twoje prośby i nie respektuje praw innych lokatorów, możesz zdecydować się na bardziej zdecydowane działanie. Co więcej, możesz działać anonimowo.

Najskuteczniejszą jak dotąd formą walki z uciążliwym sąsiadem, jest pismo do spółdzielni na uciążliwego sąsiada. Warto w tym miejscu przeczytać wpis: skarga na uciążliwego sąsiada wzór i pobrać wzór skargi:

Skarga na uciążliwego sąsiada wzór

Skarga zbiorowa na sąsiada wzór

Spółdzielnia po otrzymaniu takiej skargi ma obowiązek zająć się sprawę natychmiast. Donos na uciążliwego sąsiada może też być poparty dowodami w formie:

  • zdjęć,
  • nagrań,
  • notatek straży miejskiej lub policji.

Spółdzielnia po przebadaniu sprawy może przyjąć uchwałę o eksmisji uciążliwego sąsiada i sprzedaniu jego lokalu. Uchwała taka oparta będzie na podstawie art. 16 Ustawy o własności lokali i mówi ona, że:

1. Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

2. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.

Wolę się kłócić i wyzywać?!

Przepisy dotyczące walki z uciążliwym sąsiadem działają całkiem dobrze, niestety nieświadomość mieszkańców i brak podstawowej wiedzy w czynnościach administracyjnych powoduje, że spory z sąsiadem najczęściej kończą się krótką wymianą nieprzyjemnych zdań.

Zamiast więc wdawać się w nic niedające kłótnie, zainicjuj skargę na sąsiada, która stanie się pierwszym krokiem do odzyskania spokoju w zamieszkiwanym lokalu.

Natomiast pozostanie biernym w takich sprawach, często potęguje niewłaściwe zachowanie uciążliwego sąsiada, dając mu wolną rękę do różnych działań i poczucie bezkarności.

A przecież czasem tak niewiele brakuje do zażegnania kłopotu… uciążliwy sąsiad zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego (K.p.c.), a dokładnie przepisami o egzekucji z nieruchomości, może zostać wydalony z mieszkania, jeśli notorycznie łamie prawo, pozbawiając innych lokatorów ich własnych praw.

Podsumowanie

Jeśli rozmowy i prośby z uciążliwym sąsiadem kończą się fiaskiem i sąsiad dalej zakłóca spokój w bloku, czas zdecydować się na bardziej zdecydowaną reakcję i zawiadomienie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej poprzez złożenie pisemnej skargi na sąsiada.

Wtedy obowiązek uciszenia niesfornego sąsiada będzie ciążyć na administracji. Administracja będzie musiała najpierw pouczyć uciążliwego sąsiada o dobrosąsiedzkich stosunkach, a później wywrzeć na nim większy nacisk, nawet pod groźbą wykluczenia sąsiada ze wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej.

Na koniec dodam jeszcze, że metody walki z uciążliwym sąsiadem różnią się od siebie tym, na jakich zasadach uciążliwy sąsiad zamieszkuje w mieszkaniu. Jeśli jedynie wynajmuje mieszkanie w bloku, to często wystarczyć może np. kontakt z właścicielem mieszkania, który może wypowiedzieć umowę wynajmu mieszkania.

Sytuacja nieco komplikuje się, gdy uciążliwy sąsiad jest właścicielem mieszkania lub wynajmuje mieszkanie komunalne. Wtedy trzeba liczyć się z nieco większymi problemami.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze