Uciążliwy sąsiad jest w stanie zamienić nasze życie w prawdziwy koszmar. Dlatego każde jego zachowanie, które w jakikolwiek sposób godzi w nasz spokój i harmonię miru domowego, powinno spotkać się ze zdecydowaną reakcją z naszej strony.
Nie ma się co łudzić, że sprawy same wrócą na właściwe tory i sąsiad za jakiś czas uspokoi się, lub sam z siebie zacznie przestrzegać ogólnie przyjętych norm dobrego zachowania.
Obecnie spory sąsiedzkie są w czołówce policyjnych interwencji i niestety z roku na rok ich przybywa.
Na szczęście dysponujesz kilkoma narzędziami, którymi szybko możesz ustawić uciążliwego sąsiada za nagminne łamanie praw lokatorów, a jego niedostosowanie się, może spowodować nawet eksmisję z mieszkania.
SPIS TREŚCI:
Wprowadzenie
Na co najczęściej skarżymy się?
- fetor i brzydki zapach na klatce schodowej,
- uciążliwe tupanie,
- głośna muzyka,
- szczekający pies,
- niekończący się remont,
- i palenie papierosów na klatce schodowej.
Niestety wiele osób zapomina, jak cienkie są ściany w bloku i z pełną premedytacją zakłóca spokój w bloku, twierdząc, iż w swoim własnym mieszkaniu – mogą robić co tylko chcą.
Nie jest to jednak prawdą, ponieważ jak wskazuje art. 140 Kodeksu cywilnego, granice naszego prawa wyznaczają zasady współżycia społecznego:
W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.
Jak i gdzie zgłosić uciążliwego sąsiada?
Jeśli uciążliwy sąsiad w bloku nie reaguje na Twoje prośby i nie respektuje praw innych lokatorów, możesz zdecydować się na bardziej zdecydowane działanie. Co więcej, możesz działać anonimowo.
Najskuteczniejszą jak dotąd formą walki z uciążliwym sąsiadem, jest pismo do spółdzielni na uciążliwego sąsiada. Warto w tym miejscu przeczytać wpis: skarga na uciążliwego sąsiada wzór i pobrać wzór skargi:
Skarga na uciążliwego sąsiada wzór
Skarga na uciążliwego sąsiada wzór
Skarga zbiorowa na sąsiada wzór
Skarga zbiorowa na sąsiada wzór
Spółdzielnia po otrzymaniu takiej skargi ma obowiązek zająć się sprawę natychmiast. Donos na uciążliwego sąsiada może też być poparty dowodami w formie:
- zdjęć,
- nagrań,
- notatek straży miejskiej lub policji.
Spółdzielnia po przebadaniu sprawy może przyjąć uchwałę o eksmisji uciążliwego sąsiada i sprzedaniu jego lokalu. Uchwała taka oparta będzie na podstawie art. 16 Ustawy o własności lokali i mówi ona, że:
1. Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
2. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.
Wolę się kłócić i wyzywać?!
Przepisy dotyczące walki z uciążliwym sąsiadem działają całkiem dobrze, niestety nieświadomość mieszkańców i brak podstawowej wiedzy w czynnościach administracyjnych powoduje, że spory z sąsiadem najczęściej kończą się krótką wymianą nieprzyjemnych zdań.
Zamiast więc wdawać się w nic niedające kłótnie, zainicjuj skargę na sąsiada, która stanie się pierwszym krokiem do odzyskania spokoju w zamieszkiwanym lokalu.
Natomiast pozostanie biernym w takich sprawach, często potęguje niewłaściwe zachowanie uciążliwego sąsiada, dając mu wolną rękę do różnych działań i poczucie bezkarności.
A przecież czasem tak niewiele brakuje do zażegnania kłopotu… uciążliwy sąsiad zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego (K.p.c.), a dokładnie przepisami o egzekucji z nieruchomości, może zostać wydalony z mieszkania, jeśli notorycznie łamie prawo, pozbawiając innych lokatorów ich własnych praw.
Podsumowanie
Jeśli rozmowy i prośby z uciążliwym sąsiadem kończą się fiaskiem i sąsiad dalej zakłóca spokój w bloku, czas zdecydować się na bardziej zdecydowaną reakcję i zawiadomienie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej poprzez złożenie pisemnej skargi na sąsiada.
Wtedy obowiązek uciszenia niesfornego sąsiada będzie ciążyć na administracji. Administracja będzie musiała najpierw pouczyć uciążliwego sąsiada o dobrosąsiedzkich stosunkach, a później wywrzeć na nim większy nacisk, nawet pod groźbą wykluczenia sąsiada ze wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej.
Na koniec dodam jeszcze, że metody walki z uciążliwym sąsiadem różnią się od siebie tym, na jakich zasadach uciążliwy sąsiad zamieszkuje w mieszkaniu. Jeśli jedynie wynajmuje mieszkanie w bloku, to często wystarczyć może np. kontakt z właścicielem mieszkania, który może wypowiedzieć umowę wynajmu mieszkania.
Sytuacja nieco komplikuje się, gdy uciążliwy sąsiad jest właścicielem mieszkania lub wynajmuje mieszkanie komunalne. Wtedy trzeba liczyć się z nieco większymi problemami.
A może zainteresuje Cię:
- Skarga na zakłócanie ciszy nocnej WZÓR
- Uciążliwy sąsiad w bloku i szczekający pies
- Jak napisać skargę na psa sąsiada? WZÓR
- Wniosek o nękanie przez sąsiada WZÓR