Komornik zajął mieszkanie a sprzedaż na własną rękę [można?]

Witam, mam zajęte mieszkanie przez komornika za długi, oraz zaczynają mi się schody na hipotece, czy ja mogę sprzedać mieszkanie sama i spłacić całość hipoteki? czy w ogóle już nic nie mogę zrobić? proszę o poradę, bo jeśli komornik zlicytuje to mieszkanie, nie starczy na spłatę żadnego zadłużenia w całości, co mi grozi jeśli faktycznie sama sprzedam swoje mieszkanie?


Sprzedaż na własną rękę zajętego przez komornika mieszkania

Witaj, bardzo dobrze, że szukasz innego rozwiązania wyjścia z długów niż licytacja mieszkania przez komornika.

Jednak na chwilę obecną mieszkanie zostało już zajęte przez komornika. Oznacza to, że w księdze wieczystej prowadzonej dla tego mieszkania został ujawniony wpis o zajęciu.

W tym momencie polecam Ci wpis: Wpis komornika do księgi wieczystej

Bezwzględnie nie jest to przeszkoda do sprzedaży mieszkania, jednak wątpię, że znajdzie się zainteresowany zakupem mieszkania, które może zostać zlicytowane przez komornika nawet jeśli zmieni się jego właściciel.

Art. 924. Wniosek o zamieszczenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie tego wpisu

§ 1. Jednocześnie z wysłaniem dłużnikowi wezwania komornik składa do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów, wraz z odpisem wezwania do zapłaty.

§ 2. W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego lub ukończenia egzekucji w inny sposób niż przez umorzenie komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie wniosku o wszczęcie egzekucji ze zbioru dokumentów. Obowiązek poprawienia lub uzupełnienia wniosku spoczywa na komorniku.

Wniosek do wierzyciela o cofnięcie egzekucji

Jeżeli jednak wiesz, że sprzedając mieszkanie na wolnym rynku będziesz w stanie uzyskać wyższą kwotę niż z licytacji komorniczej, spróbuj dogadać się w wierzycielem.

Wiedz, że postępowanie egzekucyjne z mieszkania prowadzone jest przez komornika wyłącznie na wniosek wierzyciela.

Jeśli ten cofnie wniosek o egzekucje z nieruchomości, to wówczas zostanie wykreślony wpis w księdze wieczystej i z pewnością łatwiej znajdziesz osobę zainteresowaną zakupem.

Odnośnie hipoteki dobrze byłoby, gdybyś choć to zobowiązanie regulowała w terminie, bo jeśli zaczniesz mieć zaległości w płaceniu rat kredytowych – to zanim się obejrzysz bank wypowie umowę o kredyt hipoteczny i rozpocznie się postępowanie windykacyjne.

Wniosek do wierzyciela wstrzymanie egzekucji komorniczej

Wniosek-do-wierzyciela-o-zawieszenie-odstąpienie-od-egzekucji-komorniczej-wzor-pdf-doc

Wniosek do wierzyciela o zawieszenie/odstąpienie od egzekucji komorniczej

Ugoda z wierzycielem w przedmiocie spłaty długu

Sprzedaż mieszkania z licytacji komorniczej, to niewątpliwe strata dużych pieniędzy po twojej stronie, a dodatkowo generacja kosztów, którymi jako dłużnik zostaniesz obciążona. Egzekucja z nieruchomości bowiem niesie za sobą dość duże koszty komornicze.

Radzę ci więc podjąć starania w celu porozumienia się z wierzycielem na wniosek, z którego komornik dokonał zajęcia mieszkania.

Zaproponuj np. cofnięcie egzekucji z nieruchomości w zamian za regularne miesięczne wpłaty oraz całkowitą spłatę długu po sprzedaży mieszkania.

Mam nadzieje, że uda ci się zawrzeć ugodę, która oddali cię od egzekucji z nieruchomości, musisz mieć jednak dobre argumenty, które przekonają twoich wierzycieli.

Umów się na spotkanie z osobą kompetentną i złóż realną propozycje spłaty długu w ratach, z której będzie w stanie się wywiązać. Poprosić o zwieszenie postępowania egzekucyjnego.

Działaj szybko, nim popadniesz w jeszcze większe tarapaty finansowe. Dobrym rozwiązaniem będzie pozyskanie dodatkowego źródła dochodu. Zastanów się więc nad podjęciem dodatkowej pracy.

Mam nadzieje, że poradzisz sobie z wierzycielami, a przede wszystkim zablokujesz egzekucję z nieruchomości. Powodzenia!

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości

skarga-dluznika-na-opis-i-oszacowanie-nieruchomosci-wzor-pdf-doc

Skarga na opis i oszacowanie nieruchomości wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Komornik zajął mieszkanie a sprzedaż na własną rękę [można?]”
  1. Wraz z babcią mamy ok 200 tyś długu, nie jesteśmy w stanie go spłacić. Babcia ma mieszkanie własnościowe, ale nie możemy go sprzedać ponieważ 25% dziedziczy moja mama po zmarłym ojcu. Co zrobić? Mama nie chce się zgodzić na sprzedaż tego mieszkania, poza tym jest chora na demencje i nie może podpisać pełnomocnictwa…

Comments are closed.