Witam. Jestem na umowie o prace na okres próbny od 25 maja 2017 przedłożony do dnia porodu, czyli do 26lutego 2018. Od sierpnia 2017 jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, ostatnio dowiedziałam się, że posiadam komornika który pobiera mi pieniądze, a teraz dowiedziałam się, że na wynagrodzenie doszedł jeszcze jeden komornik. Zarabiam 2200 brutto – tyle było na umowie, moje pytanie brzmi: ile musi pracodawca zostawić mi na przeżycie po odciągnięciu na spłatę dwóch komorników?

To ile pracodawca powinien zostawić Ci z wypłaty, regulują przepisy o kwocie wolnej od potrąceń. W 2018 r. kwota wolna od potrąceń wzrosła, bo wzrosła także minimalna krajowa (do 2100 brutto).

Jeśli chcesz ustalić kwotę wolną od potrącenia przez komornika, to musisz wziąć pod uwagę:

  • ustawową płacę minimalną
  • rodzaj potrącenia komorniczego
  • wymiar etatu
  • koszt uzyskania przychodu

Jeśli jesteś pełno-etatowcem, to dla Ciebie kwota wolna od potrąceń to: 1530 zł. A tak się to oblicza dla kwoty (2100 brutto):

kwota-wolna-od-potracen-2018

Ponadto, Biuro Krajowej Rady Komorniczej stwierdza, że kwota wolna od zajęcia, musi zostać wyliczona na podstawie płacy minimalnej która obowiązuje w miesiącu, za który wypłata (pensja) należy się.

Zbieg egzekucji komorniczych z wynagrodzenia

Zbieg egzekucji komorniczych ma miejsce wtedy, gdy ten sam majątek lub wynagrodzenie, zajmowane jest przez więcej niż jednego komornika.

Jeśli mówimy o wynagrodzeniu, to na Twoim pracodawcy ciąży obowiązek o poinformowaniu wszystkich komorników, że nastąpił zbieg egzekucji.

Wtedy to, komornicy kierując się swoimi przepisami prawa, ustalą, który z nich ma pierwszeństwo do zajętego wynagrodzenia.

Jeśli w grę nie wchodzą długi alimentacyjne, to przeważnie pierwszy z komorników który rozpoczął egzekucję komorniczą, przejmie odpowiednią część Twojego comiesięcznego wynagrodzenia.

  Czy komornik może zabrać ZASIŁEK POGRZEBOWY?!
  Rośnie liczba alimentów nie spłacanych na czas!
  Gdzie mógłbym sprawdzić ile zostało mi do spłaty?
  Profit credit wypowiada umowę pożyczki - komornik zajął całe wynagrodzenie
  Jak wyjść z długów komorniczych? [PORADNIK] ostateczny!