Witam. Jestem na umowie o prace na okres próbny od 25 maja 2017 przedłożony do dnia porodu, czyli do 26lutego 2018. Od sierpnia 2017 jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, ostatnio dowiedziałam się, że posiadam komornika który pobiera mi pieniądze, a teraz dowiedziałam się, że na wynagrodzenie doszedł jeszcze jeden komornik.

Zarabiam 2200 brutto – tyle było na umowie, moje pytanie brzmi: ile musi pracodawca zostawić mi na przeżycie po odciągnięciu na spłatę dwóch komorników?

To ile pracodawca powinien zostawić Ci z wypłaty, regulują przepisy o kwocie wolnej od potrąceń. W 2018 r. kwota wolna od potrąceń wzrosła, bo wzrosła także minimalna krajowa (do 2100 brutto).

Jeśli chcesz ustalić kwotę wolną od potrącenia przez komornika, to musisz wziąć pod uwagę:

  • ustawową płacę minimalną
  • rodzaj potrącenia komorniczego
  • wymiar etatu
  • koszt uzyskania przychodu

Jeśli jesteś pełno-etatowcem, to dla Ciebie kwota wolna od potrąceń to: 1530 zł. A tak się to oblicza dla kwoty (2100 brutto):

kwota-wolna-od-potracen-2018

Ponadto, Biuro Krajowej Rady Komorniczej stwierdza, że kwota wolna od zajęcia, musi zostać wyliczona na podstawie płacy minimalnej która obowiązuje w miesiącu, za który wypłata (pensja) należy się.

Zbieg egzekucji komorniczych z wynagrodzenia

Zbieg egzekucji komorniczych ma miejsce wtedy, gdy ten sam majątek lub wynagrodzenie, zajmowane jest przez więcej niż jednego komornika.

Jeśli mówimy o wynagrodzeniu, to na Twoim pracodawcy ciąży obowiązek o poinformowaniu wszystkich komorników, że nastąpił zbieg egzekucji.

Wtedy to, komornicy kierując się swoimi przepisami prawa, ustalą, który z nich ma pierwszeństwo do zajętego wynagrodzenia.

Jeśli w grę nie wchodzą długi alimentacyjne, to przeważnie pierwszy z komorników który rozpoczął egzekucję komorniczą, przejmie odpowiednią część Twojego comiesięcznego wynagrodzenia.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: