Dwóch komorników pobiera jednocześnie moje wynagrodzenie

Witam, mam zajęcie komornicze, jednemu z komorników pieniądze co miesiąc wysyła firma, w której pracuję, zostaje mi kwota wolna, która jest przelewana na konto bankowe i z tej kwoty drugi komornik zabiera mi co miesiąc 75 zł.

Czy można mieć dwóch komorników zajmujących te same pieniądze? już raz potrącone przez pierwszego komornika? ilu można mieć komorników?


Dwóch komorników pobiera jednocześnie moje wynagrodzenie

To nie jest tak, że dwóch komorników pobiera Twoje wynagrodzenie, bo z tego, co piszesz, to jeden komornik zabiera część wynagrodzenia, a drugi komornik zajmuje konto bankowe…

Niestety Polskie prawo nie wyklucza kilku zajęć komorniczych na dłużniku, ponieważ jeden komornik może prowadzić zajęcie komornicze z pensji, drugi komornik zajęcie komornicze z konta bankowego, a jeszcze trzeci komornik, może prowadzić zajęcie nieruchomości…

Teraz, jeśli na konto bankowe masz przelewane 1575 zł (kwota wolna od zajęcia komorniczego), to nie rozumiem, dlaczego ten drugi komornik zajmuje Ci 75 zł, pomniejszając kwotę wolną od zajęcia z ustawowych 1575 zł do 1500 zł?

Generalnie, trzeba oczywiście coś z tym zrobić, w tej chwili warto, żebyś przeczytała: co to jest zbieg egzekucji komorniczych i co robić, kiedy zbieg ten nastąpi.

Sięgnijmy teraz do KPC.:

art. 773 kpc

§ 1. W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej co do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego, administracyjny organ egzekucyjny i komornik wstrzymują czynności egzekucyjne na wniosek wierzyciela, dłużnika lub z urzędu i przekazują akta egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję, w celu rozstrzygnięcia, który organ egzekucyjny – sądowy czy administracyjny – ma dalej prowadzić łącznie egzekucje w trybie właściwym dla danego organu.

Sąd wydaje postanowienie w terminie 14 dni, biorąc pod uwagę stan każdego z postępowań egzekucyjnych, a jeżeli są one w równym stopniu zaawansowane, wysokość egzekwowanych należności i kolejność ich zaspokojenia, z zastrzeżeniem § 2. Równocześnie sąd postanawia, jakie już dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy.

§ 4. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie stronom oraz administracyjnemu organowi egzekucyjnemu.

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

A więc musisz złożyć skargę na komornika, który zabiera Ci te 75 zł/Msc, tylko pamiętaj, że ostatnio zmieniły się przepisy i skargi na czynności komornika, nie składa się już do sądu, więcej znajdziesz tutaj —> jak złożyć skargę na czynności komornika?

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

…i dla sprostowania:

Ile komornik może zabrać z wypłaty przy umowie o pracę?

Komornik może zabrać wszystko ponad minimalną krajową, która na ten rok wynosi 1575 zł (2100) brutto. Maksymalnie komornik może przejąć z wypłaty 50% jej wysokości.

Dopiero, jeśli dłużnik będzie zarabiać ponad 3060 zł na rękę [netto], będzie mógł mieć zajęte przez komornika 50% wynagrodzenia. Oczywiście mowa tu o dłużnikach niealimentacyjnych.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

3 komentarzy w “Dwóch komorników pobiera jednocześnie moje wynagrodzenie”
  1. Mam dwóch komorników. Pierwszy komornik raz potrącił z mojego konta dopuszczalną kwotę z wynagrodzenia. W następnym miesiącu ten sam komornik potrącił mi dopuszczalna kwotę z wynagrodzenia w zakładzie pracy pozostawiając mi na koncie pozostałą kwotę którą niestety drugi komornik zablokował pozostawiając mnie bez środków do życia.

    Na moją prośbę komornik odblokował środki informując mnie mailem. Bank twierdzi, że jeszcze nie dostał informacji o odblokowaniu środków na koncie od komornika. Jest możliwe aby pismo od komornika do banku szło ponad tydzień?

    Drugie pytanie dotyczy: czy w takim przypadku drugi komornik może mi równocześnie zablokować pozostała kwotę z wynagrodzenia na koncie pozostawiając mnie bez środków do życia? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

  2. Moja wyplata w tym miesiącu to 2750 zł. Pracuje na umowę o pracę. Konto zostało zablokowane przez komornika. Kwota dostępna dla mnie to 750 zł. Czy to prawidłowo?

Comments are closed.