Dwóch komorników pobiera jednocześnie moje wynagrodzenie • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Dwóch komorników pobiera jednocześnie moje wynagrodzenie

Witam mam zajęcie komornicze, jednemu z komorników pieniądze co miesiąc wysyła firma w której pracuje, zostaje mi kwota 1575 zł którą jest przelewana na konto bankowe i z tej kwoty drugi komornik zabiera mi co miesiąc 75 zł.

To nie jest tak, że dwóch komorników pobiera Twoje wynagrodzenie, bo z tego co piszesz, to jeden komornik zabiera część wynagrodzenia, a drugi komornik zajmuje konto bankowe…

Niestety Polskie prawo nie wyklucza kilku zajęć komorniczych na dłużniku, ponieważ jeden komornik może prowadzić zajęcie komornicze z pensji, drugi komornik zajęcie komornicze z konta bankowego, a jeszcze trzeci komornik, może prowadzić zajęcie nieruchomości…

Teraz, jeśli na konto bankowe masz przelewane 1575 zł (kwota wolna od zajęcia komorniczego), to nie rozumiem dlaczego ten drugi komornik zajmuje Ci 75 zł, pomniejszając kwotę wolną od zajęcia z ustawowych 1575 zł do 1500 zł?

Generalnie, trzeba oczywiście coś z tym zrobić, w tej chwili, warto żebyś przeczytała: co to jest zbieg egzekucji komorniczych i co robić kiedy zbieg ten nastąpi.

Sięgnijmy teraz do KPC:

art. 773 kpc

§ 1. W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej co do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego, administracyjny organ egzekucyjny i komornik wstrzymują czynności egzekucyjne na wniosek wierzyciela, dłużnika lub z urzędu i przekazują akta egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję, w celu rozstrzygnięcia, który organ egzekucyjny – sądowy czy administracyjny – ma dalej prowadzić łącznie egzekucje w trybie właściwym dla danego organu.

Sąd wydaje postanowienie w terminie 14 dni, biorąc pod uwagę stan każdego z postępowań egzekucyjnych, a jeżeli są one w równym stopniu zaawansowane, wysokość egzekwowanych należności i kolejność ich zaspokojenia, z zastrzeżeniem § 2. Równocześnie sąd postanawia, jakie już dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy.

§ 4. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie stronom oraz administracyjnemu organowi egzekucyjnemu.

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma – 2018

A więc musisz złożyć skargę na komornika który zabiera Ci te 75 zł/msc, tylko pamiętaj, że ostatnio zmieniły się przepisy i skargi na czynności komornika nie składa się już do sądu, więcej znajdziesz tutaj –> jak złożyć skargę na czynności komornika?

Skarga na czynności komornika – wzór

…i dla sprostowania:

Ile komornik może zabrać z wypłaty przy umowie o pracę?

Komornik może zabrać wszystko ponad minimalną krajową, która na ten rok wynosi 1575 zł (2100) brutto. Maksymalnie komornik może przejąć z wypłaty 50% jej wysokości.

Dopiero jeśli dłużnik będzie zarabiać ponad 3060 zł na rękę [netto], będzie mógł mieć zajęte przez komornika 50% wynagrodzenia. Oczywiście mowa tu o dłużnikach niealimentacyjnych.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Andrzej

    Mam dwóch komorników. Pierwszy komornik raz potrącił z mojego konta dopuszczalną kwotę z wynagrodzenia. W następnym miesiącu ten sam komornik potrącił mi dopuszczalna kwotę z wynagrodzenia w zakładzie pracy pozostawiając mi na koncie pozostałą kwotę którą niestety drugi komornik zablokował pozostawiając mnie bez środków do życia.

    Na moją prośbę komornik odblokował środki informując mnie mailem. Bank twierdzi, że jeszcze nie dostał informacji o odblokowaniu środków na koncie od komornika. Jest możliwe aby pismo od komornika do banku szło ponad tydzień?

    Drugie pytanie dotyczy: czy w takim przypadku drugi komornik może mi równocześnie zablokować pozostała kwotę z wynagrodzenia na koncie pozostawiając mnie bez środków do życia? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

NAPISZ KOMENTARZ