Dobry wieczór, chcę zapytać o faworyzowanie wierzycielo. Jestem winien UPC 400 zł. Kancelaria Prawa Gospodarczego PFW – windykacja należności – zajmuje się tym moim długiem. Mam na karku komornika odnośnie innego długu, który wszedł mi na konto i dopiero w następnym miesiącu będę w stanie spłacić UPC.
Dzisiaj dzwoniłem do Kancelarii Prawa Gospodarczego PFW i podczas rozmowy (mówiłem, że nie mam teraz kasy i że będę miał w grudniu).
Osoba straszyła mnie, że faworyzowanie wierzycieli to czyn karalny i że jak do piątku nie zapłacę 400 zł, to złoży zawiadomienie do prokuratury i że w grudniu na pewno nie będę miał wypłaty, bo będę miał prokuraturę i sąd.
Co mam teraz zrobić? Czy firma windykacyjna może zostawiać listy pod drzwiami? Bo PWF 2 razy zostawił mi listy pod drzwiami mieszkania. Z poważaniem Mariusz M. Dłużnik, który stara się wyjść na prostą.
Faworyzowanie wierzycieli
Witaj Mariuszu, na sam początek, warto przywołać art. 302 &1 Kk.:
Zgodnie z art. 302 § 1 kodeksu karnego kto w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, nie mogąc zaspokoić wszystkich wierzycieli, spłaca lub zabezpiecza tylko niektórych, czym działa na szkodę pozostałych, popełnia przestępstwo. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat
A więc ustawodawca jasno określa, że faworyzowanie wierzycieli podlega karze jedynie wtedy, gdy dłużnikowi grozi upadłość lub całkowita niewypłacalność.
Ponadto, żeby pociągnąć dłużnika do odpowiedzialności karnej za faworyzowanie wierzycieli (art. 302 &1 K.k.) trzeba przed sądem udowodnić, że dłużnik celowo działał na szkodę swoich wierzycieli.
Warto też wiedzieć, że aby doszło do faworyzowania, musi być co najmniej trzech wierzycieli, chodzi tu głównie o niemożność zaspokojenia wszystkich wierzyciel, czyli innych niż ten, który został spłacony.
…faworyzowanie wierzycieli – przykład:
Czyli dłużnik całkowicie spłaca jedynie jednego z trzech wierzycieli i jednocześnie uniemożliwia sobie spłatę dwóch pozostałych wierzycieli.
I teraz gwóźdź programu, najważniejsze w tym całym faworyzowaniu niektórych wierzycieli, dotyczy jedynie obrotu gospodarczego, czyli przedsiębiorców. Jeśli nie jesteś więc przedsiębiorcą, to nie ma obawy, włos Ci z głowy nie spadnie!
Jeśli firma windykacyjna zadzwoni jeszcze raz do Ciebie i powoła się na art. 302 o faworyzowaniu niektórych wierzycieli, to grzecznie oznajmij jej, żeby Twój rozmówca poszedł do psychiatry, ponieważ art. 302 K.k. dotyczy jedynie przedsiębiorców i niech nie wprowadzają celowo ludzi w błąd!
Tylko informacyjnie, art. 302 o faworyzowaniu wierzycieli przewiduje również karę za:
- przekupstwo wierzyciela,
- sprzedajność wierzyciela.
Ty jako osoba fizyczna, nie masz żadnych podstaw, by mieć obawy co do tego, że firma, która windykuje Twój dług, wytoczy Ci sprawę w sądzie o faworyzowanie wierzycieli.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Umowa ugody DŁUŻNIK vs WIERZYCIEL – wzór i omówienie
- Przeniesienie klauzuli wykonalności – nowy wierzyciel
- Windykacja długów: polubowna i sądowo-egzekucyjna
- Gdzie i jak sprawdzić, czy mam długi?
- Jak negocjować zadłużenie z wierzycielem?
- Pismo do prokuratury o udzielenie informacji WZÓR