Ja, moja siostra i mama odziedziczyliśmy po tacie mieszkanie, udziały rozkładają się w ten sposób: 50% mama po 25% ja i siostra.
Mama wzięła dwa kredyty i teraz to mieszkanie komornik chce sprzedać. Co zrobić, żeby komornik nie sprzedał w całości mieszkania za bezcen?
Dług jest tylko mamy, a mieszkanie należy również do mnie i do siostry. Komornik chce powołać biegłego do określenia wartości mieszkania.
W spółdzielni jako właściciel jest tylko mama, ale mamy wyrok sądu, że spadek jest 50% mamy i 25% dla mnie 25% dla siostry.
Czy komornik może zająć mieszkanie gdy są współwłaściciele mieszkania? czy komornik może zająć mieszkanie którego jestem współwłaścicielem?
Witaj,
niestety komornik może dokonać zajęcia mieszkania, które stanowi współwłasność kilku osób. Jednakże sprzedaż może dotyczyć jedynie udziału dłużnika w zajętym mieszkaniu.
Jeżeli mamie przysługuje udział w mieszkaniu wynoszącym 1/2 prawa własności, to komornik może w drodze licytacji sprzedać na komorniczej licytacji jedynie udział mamy.
W praktyce bardzo trudno znaleźć osobę zainteresowaną zakupem takiego mieszkania. Dlatego wątpię, że grozi Wam utrata mieszkania. Niemniej jednak, samo zajęcie nieruchomości, a następnie podjęcie działań związanych z jej wyceną generuje koszty, które ponieść musi dłużnik.
Jeśli komornik nie odstąpi od zajęcia, to grożą mamie kolejne wydatki – nawet kilka tysięcy złotych, którymi zostanie obciążona. Mając powyższe na uwadze, doradzam kontakt z wierzycielem i złożenie prośby o umorzenie egzekucji z nieruchomości.
Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia nieruchomości
Warto powołać się na prawo współwłasności i bezzasadność zajęcia mieszkania, w którym dłużniczka ma jedynie 50 % udziałów. Być może dla otrzymania porozumienia, mama będzie musiała dokonać spłaty części długu.
Radzę przemyśleć, czy jesteście w stanie jej pomóc. Przede wszystkim mama musi zacząć spłacać komornika. Jeśli będzie regulować dług, dokonując stałych wpłat, będzie miała szansę zaskarżyć egzekucję z nieruchomości powołując się na niewspółmierność egzekucji, zasady współżycia społecznego oraz zasadę rozsądku.
A odnośnie prawa współwłasności w przedmiotowego mieszkania, ujawnionego w księdze wieczystej i innych dokumentach wydaje się, że powinniście zająć się dokończeniem postępowania związanego ze spadkobraniem. Na podstawie orzeczenia sądu o przyjęciu spadku po ojcu, powinniście złożyć wniosek o aktualizację księgi wieczystej.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Licytacja ułamkowej części nieruchomości – co MOŻE komornik?
- Odziedziczyłem część nieruchomości [1/3] czy komornik może ją zająć?
- Zapis w księdze wieczystej a sprzedaż udziału w nieruchomości
- Licytacja, opis i oszacowanie nieruchomości a współwłaściciele
- Grozi mi egzekucja z nieruchomości – czy mogę przekazać komuś to mieszkanie?