Witam, chcę zapytać,czy mogę ogłosić upadłość konsumencką za długi w Providencie? mam niespłacone pożyczki w Providencie. Pożyczki opiewają na kwotę 15 887 złotych. Pożyczki były brane pod koniec 2017 roku. Przestałam je spłacać w 2019 roku w styczniu.
W chwili obecnej dostałam wezwanie przedsądowe do zapłaty. W dniu wczorajszym dzwonił Pan z Providenta. Ja ustaliłam, że 22.11 wpłacę 500 złotych, ale mój mąż się na to nie zgadza.
Przestałam spłacać, bo wyjechałam do innego miasta z powodu osobistego na 5 miesięcy. Mąż nie spłacał pożyczek z Providenta, bo nie miał z czego. Na chwilę obecną mieszkam z powrotem z mężem. Mąż ma zajęcia komornicze w wysokości 1.192 złote. Ja mam rentę z ZUS-u w kwocie 848 złotych, a mąż dostaje na rękę 1600 złotych. Ja mam komornika, który zabiera mi 94 złote miesięcznie, bo więcej nie może.
Mamy z mężem dużo pożyczek chwilówek, które spłacamy. Mamy zadłużone mieszkanie socjalne na kwotę około 5000 tysięcy za sam czynsz. Jest to mieszkanie socjalne o powierzchni 15m kwadratowych, w którym mieszka również męża brat. Nie płaci za czynsz i prąd. Nie płaci, bo mu tak wygodnie. Nie trafiają do niego żadne argumenty, że trzeba płacić.
Pracuje na czarno, wyrejestrowany na pół roku z urzędu pracy, bo oferta mu nie odpowiadała. Kiedyś powiedział, że nie będzie pracował, bo mu komornik zabierze wynagrodzenie na alimenty. Jest po rozwodzie i zgodził się płacić na swoje dziecko 600 złotych. Oczywiście nie płaci, dobre kilka lat.
Czy w tej sytuacji mogę ogłosić upadłość konsumencką? Dodam tylko, że 19 lat leczę się psychiatrycznie. W razie pytań proszę napisać mejla. Pozdrawiam Anna.
Pani Aniu,
opisała mi Pani swoją sytuację materialno-życiową i niestety nie przedstawiała mi się Pani w korzystnym świetle.
Problemy finansowe, które Pani opisała, trwają od wielu lat. Wraz z mężem straciliście mieszkanie, obecnie mieszkacie z jeszcze inną osobą w 15-metrowym mieszkaniu socjalnym, za które nie płacicie symbolicznego czynszu. Pani mąż pomimo zarobków kreujących się na kwotę blisko 3 000 zł miesięcznie ma mnóstwo długów i komornika na głowie.
Wszystkie te okoliczności nie przemawiają za tym, by sąd przychylił się do Pani wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Niegospodarność, brak zaradności, pętla zadłużenia nie stanowią podstaw ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Pani problemy ze spłatą zobowiązań powstały w dalekiej przeszłości, co również może skutkować oddaleniem wniosku.
Co więcej, Pani wspomina o długach w Providencie, a ma innych wierzycieli m.in. gminę, czyli właściciela mieszkania socjalnego.
Uważam, że jeśli czuje się Pani na siłach, może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, nie należy jednak liczyć, że sąd na pewno się do niego przychylił.
Piszę Pani o problemach ze zdrowiem psychicznym, radzę więc swoją sprawę skonsultować z prawnikiem na miejscu. Może Pani skorzystać z darmowych porad prawnych udzielanych w tzw. nieodpłatnych punktach pomocy prawnej. Być może tamtejszy prawnik przygotuje dla Pani odpowiedni wniosek lub doradzi inne rozwiązanie.
Koniecznie sprawdź:
- Co po upadłości konsumenckiej?
- Upadłość konsumencka cennik i koszty
- Upadłość konsumencka bez majątku?
- Ile trwa upadłość konsumencka?
- Jak ogłosić upadłość konsumencką?
- Upadłość konsumencka – warunki
Wniosek o upadłość konsumencką
Wniosek o upadłość konsumencką