Jak zabezpieczyć nieletnie dziecko przed długami ojca?

Forum prawneKategoria: DługiJak zabezpieczyć nieletnie dziecko przed długami ojca?
AvatarKasia zapytał 2 miesiące temu

Jak zabezpieczyć nieletnie dziecko przed długami ojca? Dnia 8 października 2020 r. Mnie i mojemu partnerowi urodził się syn. Z partnerem nie jesteśmy w związku małżeńskim, ale zajmujemy wspólne gospodarstwo domowe.

Partner posiada gospodarstwo rolne odziedziczone po dziadkach. Partner posiada długi. Sam nie wie, jakiej wysokości są zadłużenia. Komornik zajął konto bankowe partnera.

Moje pytanie brzmi: jak zabezpieczyć dziecko, żeby nie dziedziczyło długów po śmierci ojca? chciałam się dowiedzieć czy komornik może zająć ziemię, czy budynki mieszkalne i gospodarcze.

Partner nic nie robi, żeby dowiedzieć się, w jakiej wysokości są długi. W chwili obecnej jest na świadczeniu rehabilitacyjnym (wypadek komunikacyjny w 2019 r.). Dziękuję za poradę prawną.

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

myślę, że kiedy dziecko jest jeszcze małe, nie masz możliwości, by zabezpieczyć je przed ewentualnym dziedziczeniem długów spadkowych.

Jako matka nie jesteś uprawniona do składania w imieniu małoletniego dziecka oświadczenia o zrzeczeniu się dziedziczenia, a dokładnie rzecz ujmując – nie masz umocowania, by zawrzeć z ojcem dziecka umowę notarialną, w której dziecko zrzeka się spadku po ojcu.

Chcę Cię jednak pocieszyć, pisząc, że w obecnym stanie prawnym długów nie nabywa się z automatu. Osoby małoletnie zawsze dziedziczą spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, czyli odpowiadają za długi spadkowe jedynie do wartości nabytego spadku.

Dodatkowo każda osoba pełnoletnia, jeśli nie złoży oświadczenia o odrzuceniu spadku lub przyjęciu spadku wprost w ciągu 6 miesięcy od dnia powołania do spadku również nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Niemniej jednak nie należy bagatelizować sprawy długów. Uważam, że warto zmotywować partnera, by wziął odpowiedzialność za swoje zobowiązania. Przede wszystkim należy podjąć kontakt z wierzycielem i postarać się o rozłożenie długu na raty. W przeciwnym razie może dojść do wszczęcia postępowania egzekucyjnego z gospodarstwa rolnego.

Wiedz, że komornik może dokonać zajęcia całego gospodarstwa rolnego, a następnie wystawić go na sprzedaż. Nieruchomość może zostać również podzielona i do licytacji wystawione konkretne składniki majątku – działki rolne, sprzęt rolniczy itp. Nie warto więc tracić czasu, inaczej istnieje obawa, że przez bezmyślność partnera stracicie dach nad głową.

Podobne wątki:

AvatarAnna odpowiedział 2 miesiące temu

Byłam w podobnej sytuacji. Wyjść z długów po ojcu pomogła nam kancelaria FENIX. Mają oddziały w Warszawie i Białymstoku. Wszystko wytłumaczyli już na pierwszym spotkaniu, a potem poszło już łatwo. Mogę z czystym sumieniem polecić http://www.kancelariafenix.pl

Twoja odpowiedź